Primus 45

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172017 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Re:Primus 45
Μπορεί να θέλουν και αλλαγή τα σχοινάκια στις πόρτες, δεν ξέρω, και εγώ σε αυτό που λές καταλήγω ότι μπάζει.... Σαν ρυθμίσεις έχω να ταίζει 2" αν 40".Επειδή τον δούλευα πολύ με ξύλα, την πάνω πόρτα την είχα βγάλει και την πέρασα με τσιμέντο πυρίμαχο πάλι γιατι είχε σπάσει το παλιό. Ισως και και απο κεί να μην την έχω βάλει πολύ καλά αλλά πάλι δεν είχε στάχτη και πρίν βγάλω την πόρτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172096 από papavag
Απαντήθηκε από papavag στο θέμα Re:Primus 45
Καλησπέρα αν η πλακέτα είναι παλιά μπορείς να την βγάλεις αργότερα όταν τον σταματήσεις να την στείλεις για να της κάνουν αναβάθμιση ώστε να κάνει τροφοδοσία και όταν δεν δουλεύει ώστε να μην σβήνει.το έχω κάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SVILL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172097 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Re:Primus 45
Ναι είναι παλιά η πλακέτα. Υπάρχει τέτοια αναβάθμιση??? Δεν το ήξερα. Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172107 από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ στο θέμα Re:Primus 45
Καλημέρα, SVILL. Θέλω να σου αναφέρω τη δική μου εμπειρία που δεν ξέρω αν ταυτίζεται με το θέμα σου. Πρίν 4-5 χρόνια άρχισε να κολλάει η τροφοδοσία και να μου καίει συνέχεια την ασφάλειά της, καθώς και στο ξεκίνημα κάποιες φορές να μην μπορεί να κάνει έναυση και να βγάζει OFF. Ταυτόχρονα παρατηρούσα ότι στη φάση της αναμονής (δε θυμάμαι μετά πόσες ώρες) μου έκαιγε το υλικό στο ποτηράκι, πράγμα που δεν έκανε πριν. Μετά από καθοδήγηση του τεχνικού της MAVIL διαπίστωσα ότι το πρόβλημα είχε προκληθεί, όταν είχα βγάλει για καθάρισμα το μοτέρ και τον κοχλία με τη σωλήνα του και στην επανατοποθέτηση αμέλησα να ξαναβάλω την πυράντοχη σιλικόνη στεγάνωσης που έχει γύρω γύρω εκεί που μπαίνει ο σωλήνας του κοχλία στο ποτηράκι τροφοδοσίας. Το αποτέλεσμα ήταν ότι από τον αρμό τράβαγε (λόγω του ελκυσμού) αέρα-οξυγόνο στο υλικό μέσα στο ποτηράκι, το έκαιγε σχετικά γρήγορα και έτσι δεν έκανε μετά έναυση. Και το χειρότερο ήταν ότι η μεγάλη θερμοκρασία που προκαλούταν από τη συνεχή καύση στην περιοχή του κοχλία, διευκόλυνε τη φθορά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα του κοχλία και ιδιαίτερα τα φτερά του στην άκρη. Έτσι η προώθηση του πέλλετ από τον κοχλία σταματούσε αρκετά πριν μπει στο ποτηράκι, μπούκωνε στη στροφή και έκαιγε τις ασφάλειες. Άλλαξα κοχλία και έβαλα τη πυράντοχη σιλικόνη (1200οC) αλλά και κάθε 1-2 χρόνια το ελέγχω και το συμπληρώνω γιατί λόγω της συνεχούς τριβής στην περιοχή φθείρεται και ανοίγουν τρύπες στον αρμό. Η ένδειξη ότι έχει τρύπα η σιλικόνη είναι όταν δω και μου καίει το υλικό στο ποτηράκι. Ο κοχλίας αλλαγή 80€ η αγορά του.
Συνημμένα:
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SVILL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172109 από SVILL
Απαντήθηκε από SVILL στο θέμα Re:Primus 45
Κώστα, μάλλον και εμένα αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν έχω βάλει και εγώ εκεί σιλικόνη και ο κοχλίας είναι φαγωμένος μπροστά. Μόλις μπορέσω θα τον ανοίξω και θα κάνω αυτά που είπες.
Οι φωτογραφίες σου βοήθησαν να καταλάβω που έλεγες για την σιλικόνη.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172113 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Re:Primus 45

SVILL έγραψε: Κώστα, μάλλον και εμένα αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν έχω βάλει και εγώ εκεί σιλικόνη και ο κοχλίας είναι φαγωμένος μπροστά. Μόλις μπορέσω θα τον ανοίξω και θα κάνω αυτά που είπες.
Οι φωτογραφίες σου βοήθησαν να καταλάβω που έλεγες για την σιλικόνη.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ

Ενημερωτικά να πω ότι αν ο άξονας του κοχλία δεν έχει φθαρεί η mavil διαθέτει σε εμπόρους φτερωτή μήκους 10 εκ. ώστε να αλλαχτεί μόνο το μπροστινό μέρος και όχι όλος ο άξονας. Όσο αφαιρείς τόσο προσθέτεις. Μετά από επικοινωνία με τη mavil αγόρασα από τοπικό έμπορο και αντικατέστησα αυτό το τμήμα μόνο οπότε δουλεύει σαν καινούργιος. Κόστος φτερωτής 5€. Την κόλλησα μόνος μου ειδάλλως πας σε έναν σιδηρουργό.
Από το 2012 έχει ειπωθεί ότι η σιλικόνη στο ποτηράκι είναι απαραίτητη για όλους τους λόγους που αναφέρετε. Κάθε χρόνο ανανέωση(εγώ βάζω 300 βαθμών) όλα τα χρόνια χωρίς προβλήματα.

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SVILL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.327 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ