Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146180 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Το κακό με αυτό τον λέβητα είναι πως και αφού σταματήσει η τροφοδοσία αέρα, συνεχίζει και σιγοκαίει το υλικό μέχρι που η φλόγα φτάνει στο κάτω μέρος της εστίας. Αυτό σε συνδυασμό με τις ατελείς καύσεις δημιουργεί χαμηλά πίσσες στην άκρη του κοχλία με αποτέλεσμα να μπλοκάρει και να δημιουργεί διάφορα προβλήματα. Μάλιστα δεν αποκλείεται να έχει κάψει ενίοτε υλικό και μέσα στον ίδιο τον κοχλία πράγμα επικίνδυνο.

Πάντως φίλε ΗΠΕΙΡΩΤΗ να έχεις υπόψη δύο πράγματα. Πρώτον αν έχει πολλές ώρες που έχει κλείσει ο λέβητας, τότε έχει σιγοκάψει το υλικό ρίχνοντας τη στάθμη με αποτέλεσμα όταν πάει να ξαναανάψει, να μην έχει υλικό ψηλά για να θερμανθεί από την αντίσταση και να μην σου αρπάζει αυτό με αποτέλεσμα σφάλμα έναυσης. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να τροφοδοτήσεις υλικό εσύ ώστε να ανέβει η στάθμη ψηλά και μάλιστα πρέπει να καθαρίσεις το χώρο γύρω από την αντίσταση και να βάλεις εκεί υλικό για να αρπάξει. Προσοχή μην ακουμπήσεις με γυμνά χέρια την αντίσταση γιατί αν έκαιγε πριν θα πάθεις έγκαυμα. Ο τρόπος για να ταίσεις χειροκίνητα υλικό είναι όταν λειτουργεί ο λέβητας και προσπαθέι να ξαναανάψει, πατάς stop. Αφού βγάλει ένδειξη off πατάς το πλήκτρο + συνεχόμενα και για όση ώρα το έχεις πατημένο αυτό ταίζει. Μόλις δεις τη στάθμη στο επιθυμητό σημείο αφήνεις το πλήκτρο + και πατάς το start οπότε και ξαναξεκινά η διαδικασία έναυσης. Ξαναλέω πρέπει απαραίτητα να έχει υλικό γύρω από την αντίσταση για να πάρει.

Επίσης, για να μη σου καίει η φλόγα χαμηλά, θα πρέπει όλες οι τρύπες να είναι ουσιαστικά καλυμμένες από στάχτη. Αυτό εξαναγκάζει τον αέρα να περνά μέσα από την εσωτερική σειρά από τρύπες και να καίει σωστά. όταν η εστία καύσης δεν έχει καθόλου στάχτες φυσάει ελεύθερα από παντού και δε φτιάχνει σωστή φλόγα. Για αυτό όταν το καθαρίζεις τις στάχτες να τις αφήνεις πάνω στην εστία καύσης. Δες το βιντεάκι (electron δικό σου είναι?)





Από εκεί και πέρα δε μπορώ να πω παραπάνω για πυρηνόξυλο γιατί εγώ καίω πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146222 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Ναι δικο μου ειναι,τοτε εκαιγα πυρηνοξυλο σε αναλογία με πελλετ ξυλου,αλλα εχω να πω και εγω οτι εχει πολυ μαυρίλα το πηρηνοξυλο και θελει και συνεχείς καθαρισμούς για να δουλεύει καλα και δεν θελει σχεδόν ποτε πείραγμα η εστία καυσης.Για εμενα το πελλετ ειναι το καλυτερο για καποιον που δεν εχει πολυ χρονο να αφιερώνει και δεν θελει να γινεται και μαύρος :)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146227 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

koskoz έγραψε: Δεν κατάφερα τελικά να ανεβάσω τις φωτογραφίες. Το add file δεν κάνει τίποτε. Τελος πάντων,μη σας ζαλίζω, καλές καύσεις, καληνύχτα σε όλους! Κώστας από Κοζάνη.


Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Μόλις ανέβασα τις φωτογραφίες του φίλου που μου έστειλε στο εμαιλ.(Πατήστε πάνω στην φωτο για την δειτε σε ποιο μεγαλη ανάλυση)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146287 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα και πάλι από Κοζάνη. Ευχαριστώ καταρχήν τον electron που ανέβασε τις φωτογραφίες από τον καυστήρα που δε μπορούσα να ανεβάσω. Υποψιάζομαι ότι φταίει που χρησιμοποιώ ακόμη internet explorer αντί για άλλο browser και μάλιστα όχι τελευταία έκδοση.
Επίσης, καλή ιδέα αυτή που είπε ο electron για σιλικόνη έξω από τον σωλήνα, βάζοντας το χέρι μέσα στη θυρίδα που βρίσκεται η αντίσταση. Το καλοκαίρι που πέρασε έβαλα μόνο από πάνω και, κάπου-κάπου, σπάνια όμως, όταν τελειώνει το πέλετ, έχω λίγο καπνό μερικές φορές, όχι πολύ όπως πριν βάλω τη σιλικόνη. Το καλοκαίρι που έρχεται θα το κάνω ολοκληρωμένα πλέον. Προς το παρόν σήμερα καθάρισα τη στάχτη που είχε μαζευτεί μέσα, και ήταν, όντως, πολλή.
Η παρατήρηση που έκανε ο Καλογιάννης, σχετικά με τα καρβουνάκια από τα ξύλα που πέφτουν πάνω στο πέλετ και σιγοκαίνε, μεταφέροντας ζέστη στον κοχλία, με τρόμαξε κάπως, ομολογώ. Ευτυχώς δεν έτυχε να πιάσω με το χέρι μου τον κοχλία και να τον βρω ζεστό εξωτερικά.
Σήμερα καθάρισα πάλι (καπναγωγό, τούμπα, μέσα στη θυρίδα, στάχτη κλπ) και κουβάλησα ξύλα μέσα στο λεβητοστάσιο για την εβδομάδα που έρχεται. Όταν τελειώνω το καθάρισμα και τον βάζω μπρός ξανά καθαρό, με πιάνει ένα αίσθημα ευφορίας. Πάντως η μάσκα που φοράω είναι απαράδεκτη, πρέπει να προμηθευτώ μια πολύ καλύτερη (να καλύπτει όλο το κεφάλι), γιατί η μαυρίλα έχει φαντάζομαι και κάποιες συνέπειες.
Παλιά, έψαχνα προσφορές και γενικά είχα προβληματιστεί πολύ για να αλλάξω καμινάδα (σχετικά με τη διάμετρο, τη μόνωση, το αν θα είναι διπλή (με έτοιμη μόνωση ανάμεσα) ή απλή με τυλιγμένη μόνωση και χτίσιμο και άλλα σχετικά. Είχα κάνει καλή έρευνα αγοράς, αλλά τελικά υπαναχώρησα την τελευταία στιγμή (ο μάστορας είχε έρθει για να κάνει τις τρύπες στην πλάκα). Έμεινα στην καμινάδα που έχω και στο συχνό καθάρισμα των πολλών οριζόντιων τμημάτων, που μου δημιουργούν πίσσα όταν το αμελώ. Ευτυχώς, τελευταία, δε φαίνεται να έχω ιδιαίτερα προβλήματα. Ή τα ξύλα που έχω είναι καλά (στεγνά), που μάλλον είναι πράγματι, ή και το πέλετ που καίω, μαζί με το ξύλο, βοηθάει να καίγονται καλύτερα τα ξύλα (θέλω να το πιστεύω αυτό το τελευταίο, δεν προκύπτει από πουθενά με σιγουριά).
Πάντως, παιδιά, η καυστική μυρουδιά που υπάρχει στο χωνί του κοχλία, εμένα μου φαίνεται πιο ανυπόφορη (και πιο βλαβερή πιθανώς) και από τη μαυρίλα που βγάζουν τα τούμπα, όταν τα καθαρίζω με το δράπανο.
Αυτά και σας χαιρετώ για απόψε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146454 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Το κακό με αυτό τον λέβητα είναι πως και αφού σταματήσει η τροφοδοσία αέρα, συνεχίζει και σιγοκαίει το υλικό μέχρι που η φλόγα φτάνει στο κάτω μέρος της εστίας. Αυτό σε συνδυασμό με τις ατελείς καύσεις δημιουργεί χαμηλά πίσσες στην άκρη του κοχλία με αποτέλεσμα να μπλοκάρει και να δημιουργεί διάφορα προβλήματα. Μάλιστα δεν αποκλείεται να έχει κάψει ενίοτε υλικό και μέσα στον ίδιο τον κοχλία πράγμα επικίνδυνο.

Πάντως φίλε ΗΠΕΙΡΩΤΗ να έχεις υπόψη δύο πράγματα. Πρώτον αν έχει πολλές ώρες που έχει κλείσει ο λέβητας, τότε έχει σιγοκάψει το υλικό ρίχνοντας τη στάθμη με αποτέλεσμα όταν πάει να ξαναανάψει, να μην έχει υλικό ψηλά για να θερμανθεί από την αντίσταση και να μην σου αρπάζει αυτό με αποτέλεσμα σφάλμα έναυσης. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να τροφοδοτήσεις υλικό εσύ ώστε να ανέβει η στάθμη ψηλά και μάλιστα πρέπει να καθαρίσεις το χώρο γύρω από την αντίσταση και να βάλεις εκεί υλικό για να αρπάξει. Προσοχή μην ακουμπήσεις με γυμνά χέρια την αντίσταση γιατί αν έκαιγε πριν θα πάθεις έγκαυμα. Ο τρόπος για να ταίσεις χειροκίνητα υλικό είναι όταν λειτουργεί ο λέβητας και προσπαθέι να ξαναανάψει, πατάς stop. Αφού βγάλει ένδειξη off πατάς το πλήκτρο + συνεχόμενα και για όση ώρα το έχεις πατημένο αυτό ταίζει. Μόλις δεις τη στάθμη στο επιθυμητό σημείο αφήνεις το πλήκτρο + και πατάς το start οπότε και ξαναξεκινά η διαδικασία έναυσης. Ξαναλέω πρέπει απαραίτητα να έχει υλικό γύρω από την αντίσταση για να πάρει.

Επίσης, για να μη σου καίει η φλόγα χαμηλά, θα πρέπει όλες οι τρύπες να είναι ουσιαστικά καλυμμένες από στάχτη. Αυτό εξαναγκάζει τον αέρα να περνά μέσα από την εσωτερική σειρά από τρύπες και να καίει σωστά. όταν η εστία καύσης δεν έχει καθόλου στάχτες φυσάει ελεύθερα από παντού και δε φτιάχνει σωστή φλόγα. Για αυτό όταν το καθαρίζεις τις στάχτες να τις αφήνεις πάνω στην εστία καύσης. Δες το βιντεάκι (electron δικό σου είναι?)





Από εκεί και πέρα δε μπορώ να πω παραπάνω για πυρηνόξυλο γιατί εγώ καίω πέλλετ.


Την πρωτη χρονια πριν βαλω τη σιλικονη ειχα τα ιδια προβληματα περιπου.Μετα απο 6-7 ωρες που ηταν σβηστος ο λεβητας υπηρχε μια χουφτα θρακα στην εστια.Επισης ειχα καπνο στο σιλο με αποτελεσμα χαμηλα στο σιλο ο καπνος να αφησει αρκετη πισα.Με το που εβαλα τη σιλικονη ο καπνος εδω και 3 χρονια τελος στο σιλο.Τωρα η θρακα αντεχει πανω απο 24 ωρες.Σβηνω το λεβητα το βραδυ 11-12 και το πρωι που τον αναβω 8-9 η θρακα ελαχιστα εχει πεσει.Σε 4 λεπτα δινει υλικο για 15" και αρπαζει αμεσως.Το καλοκαιρι επειδη εκλεινε 24ωρο+ που ηταν σβηστος ο λεβητας εριχνα λιγο πελλετ στην αντισταση καλου κακου.Γενικα και κατα τη διαρκεια της ημερας που δουλευει κανονικα ο λεβητας,πριν απο καθε αναμα ποτε δεν υπαρχει υλικο κοντα στην αντισταση.Ουσιαστικα η αντισταση παιζει ρολο μονο στο πρωτο αναμα.Αλλα ακομα και τοτε σπανια χρειαζεται γιατι με το που δινει ο κοχλιας υλικο {αφου περασουν τα 4 λεπτα}και αναδευεται η θρακα, αμεσως αρπαζει.
Απορω γιατι να εχει προβλημα ο φιλος αφου λενε οτι ο πυρηνας κραταει καλυτερα θρακα απο το πελλετ.Το καλυτερο ειναι να ρωτησει την μαβιλ για ρυθμισεις.
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΠΑΠΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146465 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Την πρωτη χρονια πριν βαλω τη σιλικονη ειχα τα ιδια προβληματα περιπου.Μετα απο 6-7 ωρες που ηταν σβηστος ο λεβητας υπηρχε μια χουφτα θρακα στην εστια.Επισης ειχα καπνο στο σιλο με αποτελεσμα χαμηλα στο σιλο ο καπνος να αφησει αρκετη πισα.Με το που εβαλα τη σιλικονη ο καπνος εδω και 3 χρονια τελος στο σιλο.Τωρα η θρακα αντεχει πανω απο 24 ωρες.Σβηνω το λεβητα το βραδυ 11-12 και το πρωι που τον αναβω 8-9 η θρακα ελαχιστα εχει πεσει.Σε 4 λεπτα δινει υλικο για 15" και αρπαζει αμεσως.Το καλοκαιρι επειδη εκλεινε 24ωρο+ που ηταν σβηστος ο λεβητας εριχνα λιγο πελλετ στην αντισταση καλου κακου.Γενικα και κατα τη διαρκεια της ημερας που δουλευει κανονικα ο λεβητας,πριν απο καθε αναμα ποτε δεν υπαρχει υλικο κοντα στην αντισταση.Ουσιαστικα η αντισταση παιζει ρολο μονο στο πρωτο αναμα.Αλλα ακομα και τοτε σπανια χρειαζεται γιατι με το που δινει ο κοχλιας υλικο {αφου περασουν τα 4 λεπτα}και αναδευεται η θρακα, αμεσως αρπαζει.
Απορω γιατι να εχει προβλημα ο φιλος αφου λενε οτι ο πυρηνας κραταει καλυτερα θρακα απο το πελλετ.Το καλυτερο ειναι να ρωτησει την μαβιλ για ρυθμισεις.

φιλε Παπα την ρυθμιση αυτη την εχω αλλαξει εγω σε 4" γιατι ειχα παρατηρησει οτι ντουμανιαζε στην εκκινηση και αφετερου στα αναματα στα μεσοδιαστηματα δεν χρειαζεται τοσο ταισμα, το εβαλα λιγοτερο και ετσι κανω και οικονομια.
Απαραιτητη προυποθεση ειναι να κανει ενα ανναμα τουλαχιστον ανα 12-14ωρες την ημερα αλιως αν πεσει πολυ η θρακα μπορει να μου βγαλει σφαλμα εναυσης.
Οσο φιαχνει ο καιρος και τα ανναματα ειναι λιγοτερα αλλαζω το ταισμα απο 4'' σε 6'' ή και σε 8''.Επισης εχω αλλαξει και την προθερμανση προστιθοντας ακομα ενα λεπτο παραπανω. ;)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.212 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ