Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146051 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: @ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ, ναι σε εκείνο το σημείο αναφερόμουν. Ομολογώ πως δεν κατάλαβα σε ποιό σημείο αναφέρεται ο φίλος electron όταν λέει κάτω από την αντίσταση. Πάντως εγώ μόνο εκεί που λες έχω βάλει, πριν 1.5 χρόνο και δεν είχα θέματα καπνού στο σιλό.


Δεν χρειαζετε να λυσει τιποτα.Ας αδειάσει το ποτήρι και αφου το καθαρισει καλά ας βαλει σιλικόνη υψηλών θερμοκρασιών
Οταν λεω κατω απο την αντισταση εννοώ να ανοίξει την θυρίδα και να βάλει σιλικόνη και πίσω απο τον "λαιμό" του κοχλια.Δηλαση οπως βλέπουμε την φωτο στην ουσια ειναι μεσα στην εστια της καύσης.Εγω προσωπικα αλλαζω την σιλικόνη (την εξω) καθε τελος εποχης που σταματάω τον λέβητα.

Συνημμένο αρχείο:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146103 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Καλησπερα και καλη Σαρακοστη.Καθαρισα και μετα εβαλα σιλικονη υψηλης θερμοκρασιας οπως μου ειπε electron τωρα μενει να το δοκιμασω,το σημειο δυσκολο αν και πιστευω οτι κατι να εγινε στο κατω μερος ειχε κενο και δεν ειχε σιλικονη.




Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146112 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Φίλε Ηπειρώτη βλέποντας τις φωτογραφίες νομίζω ότι ο λέβητάς σου υποφέρει λόγω πλημμελούς καθαρίσματος και μη σωστής ρύθμισής του γι' αυτό και τα προβλήματα. Η εικόνα του κοχλία δείχνει ότι η φλόγα καίει πολύ χαμηλά (πάνω του) δημιουργώντας όλη αυτή τη στερεή μάζα πίσσας στο σώμα του. Επειδή και εγώ τον πρώτο χρόνο είχα θέματα λόγω άγνοιας κυρίως, τον 2ο και ειδικά τον 3ο χρόνο (φέτος) δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα (πάντα πέλετ έκαιγα). Φροντίζω όμως κάθε 15 μέρες να τον καθαρίζω και προσέχω η φλόγα να καίει ψηλά.
Φιλικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146125 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Φίλε dimosmav αν θέλεις πίστεψε το καθαρίζω καθε εβδομαδα πολύ μαυριλα να φταιει το πυρηνοξυλο οι ρυθμισεις;αυτος που μου το τοποθετησε δεν ειχε ιδεα και τις ρυθμισεις τις ειχε κανει ο ηλεκτρολογος!!! εποικοινονωντας με την εταιρεια ,τις ρυθμισεις τις αλλαξα περυσι αφου ειχα εποικοινωνησει με τον μακαριτη τον Νίκο.45 αναμονη 2΄΄ τροφοδοσια 50 αερα.Μπορεις να μου προτεινεις καποιες ρυθμισεις αν και πιστευω οτι ο λεβητας μου ειναι αρκετα μεγαλος για το σπιτι μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146138 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Primus 45
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά δεν έχω κάψει πυρηνόξυλο ποτέ. Είναι δύσκολο υλικό και απαιτεί απ' όσο γνωρίζω μεγάλη φροντίδα του λέβητα, πολύ καλή ρύθμιση και βέβαια άριστο προϊόν. Απλά βλέποντας τον κοχλία θυμήθηκα την 1η χρονιά που είχε έρθει ο τεχνικός της Μαβίλ στην περιοχή μου και κλήθηκε να δει τον λέβητά μου. Είχαμε αντικρίσει την ίδια εικόνα, πίσσες κολλημένες και ο κοχλίας φυσικά κόλλαγε, καίγονταν η θερμική ασφάλεια, αποτυχημένες εναύσεις κ.α. Μετά που άρχισα να τον καθαρίζω τακτικά και να καταλαβαίνω που πονάει δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Καθάρισμα εννοώ τα πάντα που καθαρίζονται στο μηχάνημα (και καμινάδα κάθε 1,5 τόνο πέλλετ) και βέβαια η φλόγα να καίει πάντα σε ψηλό σημείο(σε μένα κοντά στις πρώτες τρύπες) ώστε να μην έρχεται σε επαφή με τον κοχλία και δημιουργεί κατάλοιπα πάνω του(φέτος δεν χρειάστηκε να βγάλω τον κοχλία ούτε μία φορά).
Δυστυχώς αν ο primus δεν είναι σε καλή ως τέλεια κατάσταση αρχίζει τα τρελά του και σε σκάει.
Εγώ έχω τον 34άρη για 120 τμ μονοκατοικία του 2002 περιοχή Καρδίτσας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146141 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Primus 45
Οσο και αν εχω προσπαθησει να το ρυθμισω δεν το εχω καταφερει η περιοχη γεμιζει καπνο και η φλογα ειναι χαμηλη....ο λεβητας μου ειναι 60 για 170τμ περιπου σπιτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.351 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ