Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143216 από grgfoukos
Απαντήθηκε από grgfoukos στο θέμα Primus 45
Καλημέρα σας
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με κάποιες λεπτομέριες για τον λέβητα 35.
1) Τι ποσότητα πυρηνόξυλου τροφοδοτεί το αρίδι απο το σιλό για περίπου 1 sec (αν το εχει μετρήσει κάποιος)
2) Πόσα λίτρα νερό χωράει μέσα ο λέβητας ο 35αρης

Υ.Σ. Οσο αναφορά τον λέβητα του φίλου μου του έβαλα μια τρίοδη κ είδαμε μεγαλη μειωση στις υγροποιησεις του.
Ευχαριστω για τον χρονο σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143236 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45

grgfoukos έγραψε: Καλημέρα σας
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με κάποιες λεπτομέριες για τον λέβητα 35.
1) Τι ποσότητα πυρηνόξυλου τροφοδοτεί το αρίδι απο το σιλό για περίπου 1 sec (αν το εχει μετρήσει κάποιος)
2) Πόσα λίτρα νερό χωράει μέσα ο λέβητας ο 35αρης

Υ.Σ. Οσο αναφορά τον λέβητα του φίλου μου του έβαλα μια τρίοδη κ είδαμε μεγαλη μειωση στις υγροποιησεις του.
Ευχαριστω για τον χρονο σας


90 λίτρα νερό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143495 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
παιδια καλησπερα. τον αισθητηρα θερμοκρασιας τον αλλαξε κανεις μεχρι τωρα? Εχει αναψει εδω και ωρες ο κωδικος 503 και δε πεφτει με τον αισθητηρα εκτος καμιναδας. πρεπει να αγοροσω καινουργιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143586 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Οχι δεν εχω ακουσει καποιον να τον εχει αλλαξει..Αυτος ο ασθητηρας ειναι ενα θερμιστορ στην ουσια το οποιο μεταβαλλεται η ωμική του αντίσταση ανάλογα με την θερμοκρασία καυσαερίων. Αν γνωρίζεις μπορείς να τον αποσυνδέσεις απο την πλακετα και να τον μετρήσεις με ενα ωμομετρο για να δεις αν θα δωσει καποια ωμικη αντισταση η αν θα εχει άπειρη.Προσοχή κλείνεις τα ρευματα απο τον πινακα πρωτα και πριν βγαλεις την πλακετα.Ρωτα την Μαβιλ για το τι τύπος ειναι λογικά φαντάζομαι θα μπορείς να το βρεις στο εμπόριο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143741 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45
σημερα το μεσημερι βρισκω τον λεβητα σβηστο
στο καντραν δειχνει OF και αναμενο το λαμπακι προβλημα εναυσης
παταω το on ,περνει μπροστα,ακουγεται το ρελε αλλα, δεν δουλευει το μοτερ του κοχλια
παταω το of , και μετα το + ,ακουγεται το ρελε αλλα παλι δεν δουλευει το μοτερ του κοχλια
δινο με καλωδιο ρευμα στο μοτερ,δουλευει κανονικα
κοβω το ρευμα απο τον λεβητα,λινο το καντραν,χτυπαω το ρελε με το πισω μερος του κατσαβιδιου
δινω ρευμα,παταω on,αρχιζει να δουλευει κανονικα
μπαινω στον emimiko,παραγγελνω 3 για ρεζερβα ,και ελπιζω να αντεξη μεχρι να ερθουν
καλου κακου θα ξεσκονισω αυριο τον λεβητα πετρελαιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143783 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45

demis78 έγραψε: παιδια καλησπερα. τον αισθητηρα θερμοκρασιας τον αλλαξε κανεις μεχρι τωρα? Εχει αναψει εδω και ωρες ο κωδικος 503 και δε πεφτει με τον αισθητηρα εκτος καμιναδας. πρεπει να αγοροσω καινουργιο?

Είναι φθηνό το αισθητήριο θερμοκρασίας. Το είχα αλλάξει χωρίς να χρειάζεται τελικά (είχε πρόβλημα η ίδια η πλακέτα) και μου έμεινε στο τέλος και το παλιό. Το είχα παραγγείλει στη Mavil και μου το στείλανε με courier. Δε θυμάμαι την τιμή, ίσως γύρω στα 20 € και τα έξοδα της courier. Είχε πάθει υπερθέρμανση (εξαιτίας μου, λόγω κακής σύνδεσης: όταν έκοβε ο θερμοστάτης, εκλεινε ο λέβητας, πράγμα επικίνδυνο με ξύλα) και επειδή έσκασε η βαλβίδα και πιτσίλισε νερά το χώρο πήρε νερά και η πλακέτα (πάλι εξαιτίας μου, εφόσον δεν είχα φροντίσει να οδηγούνται μακρυά από τον λέβητα τα νερά). Ευτυχώς ήταν στην εγγύηση η πλακέτα και μου δώσανε μια άλλη (μεταχειρισμένη) αφού κρατήσανε τη δικιά μου, χωρίς να τους πώ ότι είχε πάρει νερά. Αλλά και καινούρια πλακέτα που είχα ρωτήσει, γύρω στα 150 € μου είχανε πει νομίζω. Είχα βγάλει αρχικά το αισθητήριο θερμοκρασίας μέσα από το κυάθιο για να το μετρήσω με ωμόμετρο, είχα δει ότι μάλλον δεν είχε πρόβλημα, το είχα πει στη Mαvil, δε με πίστεψαν, γιατί δε πίστευαν ότι θα έχει πρόβλημα η πλακέτα, αναγκάστηκα να αγοράσω καινούριο και να το δοκιμάσω, δεν έφυγε το 503 και, εν τέλει τους έστειλα τη πλακέτα, αφού την αποσύνδεσα πρώτα (μετά φόβου, γιατί δεν είμαι ηλεκτρολόγος) και την έστειλα με courier.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ