Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141594 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Μου καίει περίπου 15~25 κιλά την μέρα ανάλογα με την εξ.θερμοκρασία. Στα μεγάλα κρύα >7-9C μπορεί να φτάσει και τα 45~55kgr την μέρα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panelbas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141615 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

panelbas έγραψε: ΥΣ.Λυπήθηκα για τον Νίκο,έδινε αρκετές συμβουλές και λύσεις στο φόρουμ.Πότε πέθανε,ήταν ξαφνικό;


Αστα φιλε μου και εγω επεσα απο τα συνεφα.Δες >>>>>εδω<<<<<< αν δεν το εχεις διαβασει

EDIT: Έχω επίσης νεα για την κατανάλωση.
Σε 2 μερες μου έκαψε 36kgr, δηλαδή 18kgr/ήμερα και ηταν και το πρωτο αναμα της σεζον οποτε λογικα τις επόμενες ημερες θα εχω λιγότερη κατανάλωση αν εχει και τις ιδιες εξ.θερμοκρασιες με τωρα.Αυτο με το πελλετ που καίω τωρα μεταφράζεται σε 2,70€ την ήμερα Οσο 3 λίτρα πετρελαίου και κάτι, με την τιμη του υπολογισμένη με την επιδότηση 0,77€)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panelbas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141868 από george cc
Απαντήθηκε από george cc στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα στο forum..Εχω ενα Primus 45, εδω και 3 χρόνια.Μεχρι πέρυσι είχα απροβλημάτιστη χρήση.
Περυσι 2 φορές εφαγε ενα κολημα και ο κοχλίας εδινε συνέχεια pellet, με αποτέλεσμα να μπουκώσει και να βγάλει τεράστια θερμοκρασία και απίστευτα πολυ΄καπνο.
Φέτος, μου το εκανε πάλι το ιδιο δυο φορές.Μια την προηγούμενη εβδομάδα που δεν το κατάλαβα και με ειδοποίησε ο πεθερός μου και το εσβησα, και μια σήμερα, που παλι δεν το κατάλαβα και ξεσηκώθηκε ολη η γειτονιά. Εβγαλε απίστευτα πολύ καπνο.Ολη η γειτονια είχε γεμίσει καπνό, μέχρι και πυροσβεστικη κάλεσε μια γειτόνισα, που ηρθε αμεσα.
Θελω να ρωτήσω αν εχει ξανασυμβεί σε κανένα σας αυτό και απο τι μπορεί να οφείλεται; Υποψιάζομαι ότι εφαγαν κόλλημα τα ηλεκτρονικα του πινακα ελέγχου, παρόλο που εδειχναν κανονικα θερμοκρασίες. Υπ΄όψιν ότι πρέπει να ειχε κατεβάσει τουλάχιστον μισο τσουβάλι pellet ο κοχλίας και συνέχιζε να δίνει γι΄αυτό και το εκλεισα απο το on/off.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141872 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Σοβαρό το πρόβλημά σου φίλε μου από πλευράς επικινδυνότητας. Επικοινώνησε με την εταιρεία άμεσα και πες μας τα σχόλιά τους. Δε θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει αντίστοιχο πρόβλημα για τον καυστήρα μας.

Και εγώ άναψα για πρώτη φορά χθές. Ήταν και πεντακάθαρος, πάει τώρα. Προς το παρόν καίω απροβλημάτιστα με ρυθμίσεις 40% αέρα και λίγο στραγγαλισμένο το πορτάκι για να είναι ακόμη λιγότερος ο αέρας, 28 αναμονή, 1 τάισμα. Τα καυσαέρια τα είδα να παίζουν στα 175 περίπου αλλά ακόμη δεν έχει μαζευτεί αρκετή στάχτη στην εστία και περνάει ο αέρας πολύ ελεύθερα.
Θυμάμαι κάποιος φίλος (electron;) είχε προτείνει τάισμα 1 δευτερόλεπτο αντί για 2 γιατί βοηθά στο να μη πέφτει πολύ χαμηλά η φλόγα. Αυτό όντως ισχύει, νομίζω γίνεται καλύτερη καύση. Ένας άλλος φίλος όμως είχε πει πως δεν είναι καλό να ταϊζει για τόσο λίγο και πιο συχνά διότι ταλαιπωρείται το μοτέρ του κοχλία. Έχετε καμία άποψη;

Καλές μας καύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141934 από grgfoukos
Απαντήθηκε από grgfoukos στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα στο forum (καταρχήν να στείλω μέσω του forum τα συλληπηριά μου για τον δημιουργό του θέματος "ΝΙΚΟ" να είναι ελαφρή το χώμα).
Έχω και εγω ενα 34 εδω κ ενα χρονο περίπου στην Κρήτη (Ιεράπετρα) είμαι πολυ ευχαριστημένος αφού είτε τον δουλευώ με ξύλο είτε με πυρηνόξυλο (βέβαια με το ξύλο είναι πολυ πιο γρήγορη η απόδοση του).
Ένας φίλος έχει τον ίδιο ακριβώς με εμένα τον δουλεύει μόνο ξύλο (έχει πολλά απο τις ελιές) αλλά του παρουσιάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ υγροποιήσεις δεν το έχω ξανα δει τόσο χάλι. Σας δίνω κάποιες πληροφορίες της εγκατάστασεις:
1) Μονωμένη καμινάδα (εσωτερική διάμετρο Φ180 3μετρα μήκος)
2) Το σπίτι έχει ανάγκες περίπου 25.000Kcal
3) Δεν έχει τρίοδη ή δοχείο αδρανείας (δεν έχω ούτε εγω στο δικό μου σύστημα)
έχω δοκίμασει κ έχω αυξήσει το άνοιγμα του κυκλοφορητή στους 60 βαθμούς (αλλά είδε μικρή διαφορά).
Μπορείτε να με βοηθήσετε να αντιμέτωπίσουμε το πρόβλημα.....
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141941 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Φίλε μου πρέπει να ξέρεις καταρχάς πως η ελιά είναι πολύ άτιμο και δύσκολο ξύλο γενικά. Άριστο από πλευράς απόδοσης μιας και έχει πολύ ενέργεια, είναι πυκνό ξύλο και καίγεται ελεγχόμενα, αλλά δύσκολο. Βγάζει από μόνη της πολλά υγρά και είναι εύκολο να έχεις επικαθίσεις, και εγώ ελιά καίω, αλλά στον καυστήρα το αποφεύγω γιατί δημιουργεί πολύ κάπνα.

Καταρχάς, αν και φαντάζομαι το έχετε ήδη σκεφτεί, πρέπει να έχετε μία αίσθηση του πόσο υγρά είναι τα ξύλα, μόνο περσινά ή και προπέρσινα ξύλα. Περαν αυτού πρέπει να καθορίσετε πότε δημιουργούνται αυτές οι επικαθίσεις. Σε μένα για παράδειγμα, όταν θα κάψω ελιά και για όσο δίνει ο ανεμιστήρας δε βγαίνει πολύ κάπνα. Αυτό φυσικά είναι συνάρτηση του πόσο αέρα δίνω, για αυτό και είναι καλό να μη το παραφορτώνουμε με ξύλα γιατί και δε καίγονται καλά και έχεις υπερβολικά υψηλές θερμοκρασίες στα καυσαέρια που σημαίνει χαμένη ενέργεια. Ειδικά ο φίλος σου με 3 μέτρα καμινάδα θα έχει πολλές απώλειες και ενδεχομένως όχι τόσο καλό ελκυσμό ώστε να φέυγουν εύκολα τα καυσαέρια.

Ερώτηση: όταν ο ανεμιστήρας δίνει καίγονται καλά τα ξύλα, παρατηρεί καπνίλες αν ανοίξει την πόρτα, απάγονται τα καυσαέρια και σε τι θερμοκρασία;
Ας ανοίξει την πόρτα όταν δε δίνει ο ανεμιστήρας (γιατί τα νερά έχουν πιάσει θερμοκρασίες), αλλά έχει μέσα ξύλο που σιγοκαίγεται, εκεί σίγουρα θα έχει πολλή κάπνα. Αν λοιπόν η κάπνα δεν παρατηρείται όσο δίνει ο ανεμιστήρας αλλά όταν σταματάει τότε δεν έχει πρόβλημα ελκυσμού.

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να φροντίζει να βάζει λιγότερα ξύλα τη φορά, να ανεβάσει ίσως λίγο τη θερμοκρασία των νερών, αν και θα έλεγα για ασφάλεια όχι πάνω από 70 στο ξύλο. Επίσης, είναι καλή ιδέα να μονώσει τόσο την μπροστινή πόρτα όσο και πίσω το θάλαμο για τις στάχτες αλλά και την καμινάδα (όση είναι εμφανής) για να ελαχιστοποιήσει τις απώλειες. Ετσι θα βελτιωθεί και η απόδοση του καυστήρα λόγω μειωμένων απλωλειών αλλά θα έχει και καλύτερη καύση και λιγότερες υγροποιήσεις μιας και το ξύλο θέλει υψηλές θερμοκρασίες για να καεί πλήρως. Όσον αφορά στο πως θα μονώσει τον λέβητα εξωτερικά, είχα παρουσιάσει κάτι φωτό όταν το έκανα εγώ. Ουσιαστικά κόλλησα εξωτερικά πετροβάμβακα (σε καμία περίπτωση υαλοβάμβακα που είναι επικίνδυνος για την υγεία) γιατί η πόρτα έκαιγε και το λεβητοστάσιο είχε καταντήσει να είναι το πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού από τις απώλειες.

Αν έχει καπνίλες και όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας ίσως έχει πρόβλημα εκλυσμού, όπου συμβουλεύω και πάλι μόνωση και τις άλλες ενέργεις και μικρότερο φόρτωμα ξύλων. Πάντως καύσης ξύλου χωρίς δοχείο αδράνειας φέρνει όλα αυτά τα προβλήματα. Τέλος παρατήρησα πως είναι το προηγούμενο μοντέλο με δύο σειρές τούμπα των 6 αντί για 3 των 5, δε ξέρω αν φταίει και αυτό. Ελπίζω να βοήθησα και συγνώμη για τη μακροσκελή δημοσίευση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ