Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #130085 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

vasmpou έγραψε: Με 2-35-45 έχω πάνω-κάτω 225 βαθμούς


225 βαθμοί είναι πολύ υψηλά καυσαέρια, έχεις απώλεια θέρμανσης, άλλωστε στους 220 βαθμούς καυσαερίων (βάση U4=220) ο λέβητας περνά σε έναρξη διαχείρισης υψηλών καυσαερίων όπου (U5=20 βαθμοί το διαφορικό) και (U6=50 ποσοστό αύξησης του χρόνου υψηλών θερμοκρασιών).

Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσεις τον χρόνο αναμονής. Βασικά αυτό που κάνω εγώ είναι να βλέπω την φλόγα και να ανεβάζω τον χρόνο τόσο, ώστε μόλις πέφτει λίγο να την ταΐζει και να την ξανά φουντώνει.

Το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ. Εγώ έχω καυσαέρια maximum 175 βαθμοί, (συνήθως είναι από 150~165) και 1'' 38'' 45% με πελλετ Creta


Ανεβάζοντας το χρόνο αναμονής πέφτουν τα καυσαέρια ,αλλά πέφτει & η φλόγα & αργεί να μου ζεστάνει τα νερά
Από αύριο που θα ζεστάνει ο καιρός θα ανεβάσω αναμονή,αλλά όταν κάνει πιο κρύο αναγκάζομαι να την μειώσω
έκανα πολλές δοκιμές δεν πέτυχα την ιδανική ρύθμιση,μόνο πελλετ δεν άλλαξα, δυο χρόνια καίω alfa.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #130086 από vasmpou
Απαντήθηκε από vasmpou στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Μία ερώτηση που έχω εγώ είναι πόσο μαύρος καπνός βγαίνει από την καμινάδα σας τα πέλλετ που καίτε και τις ρυθμίσεις που έχετε. Στη δική μου περίπτωση βγαίνει αρκετός μαύρος καπνός τόσο όταν λειτουργεί ο ανεμιστήρας όσο και όταν είναι κλειστός. Όταν κλείνει ο ανεμιστήρας είναι λογικό να καπνίζει λόγω ατελούς καύσης. Στην περίπτωση που δουλεύει ο ανεμιστήρας, μαύρος καπνός σημαίνει ατελής καύση λόγω έλλειψης οξυγόνου ή χαμηλή θερμοκρασία στην εστία καύσης λόγω υπερβολικά υψηλής παροχής αέρα (πρακτικά δεν αφήνει τη φλόγα να κάψει σταθερά και πλήρως και την κρυώνει). Εσείς έχετε κάνει αυτή την παρατήρηση; όσο πιο καθαρός ο καπνός τόσο πιο καλή η καύση. Στο ενεργειακό τζάκι ο καπνός που βγαίνει μετά βίας φαίνεται άπαξ και αρχίσει να λειτουργεί πλήρως. Στον Πρίμους με το ίδιο ξύλο (ελιά) καπνίζει πολύ, το ίδιο και τα πέλλετ. Νομίζω πως είναι επειδή έχω στραγγαλίσει την είσοδο του αέρα, θα την απελευθερώσω και θα δω αν θα αλλάξει κάτι. Περιμένω τις δικές σας παρατηρήσεις.


Δεν ξέρω για ξύλα, αλλά για πελλετ θέλει περισσότερο αέρα για να μην καπνίζει, αλλά με περισσότερο αέρα πέφτει η φλόγα.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #131118 από mavil--34
Απαντήθηκε από mavil--34 στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

vasmpou έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

vasmpou έγραψε: Καλημέρα
ξέρει κάποιος να μου πει
όταν ανάβει ο λέβητας,και μπαίνει κατευθείαν σε φάση κανονικής λειτουργίας,
αν γίνεται να κάνει και καθαρισμό της εστίας ?
Γιατί λόγω διαρροών θερμοκρασίας από το σπίτι, δεν κρυώνει ποτέ ο λέβητας
και μου πιάνει στάχτες η εστία.

Έχω των primus 34 αγορασμένος το καλοκαίρι 2012

Γεια σου vasmpou
Όταν ο λέβητας μπαίνει σε φάση κανονικής λειτουργίας πάει να πει
ότι τα καυσαέρια είναι πάνω από 40 βαθμούς.
Άρα δεν σου κάνει την πρώτη φάση που είναι
Καθαρισμό τις εστίας ρίχνοντας αέρα στο φουλ (100%) για 10 δεύτερα.
Καθαρισμό τις εστίας θα σου κάνει μόνο στις τρύπες που βγαίνει
ο αέρας και όχι σε όλες γιατί κάποιες θα είναι βουλωμένες
κάποιες θα έχουνε πιάσει πιο πολύ στάχτη και άλλα.
Μπορείς να μας πεις τι καις και τι ρυθμίσεις έχεις
στην τροφοδοσία
στην αναμονή
και πόσο τον αέρα ?


Καλησπέρα
ακριβώς έτσι είναι Νίκο,μπαίνει κατευθείαν σε κανονική λειτουργία,και μου γεμίζει στάχτες

καίω alfa με 2-35-45 αέρα

έχω δοκιμάσει με περισσότερο αέρα,καθαρίζεται η εστία ,αλλά αργή να μου ανεβάση θερμοκρασία στα νερά
κατεβάζω αέρα,ανεβάζει θερμοκρασία στα νερά αλλά μου γεμίζη η εστία

Έχεις τον 34 και έχεις αναμονή 35?
Καυσαέρια πόσα έχεις ?
Εγώ μετά από τόσα χρόνια που έχω τον 45
είπα να πάρω πελλετ από τα καρφουρ τίποτα το σπουδαίο 20 σακουλάκια
και το έβαλα 2 να ρίχνει 85 να κάθετε !!!!!
Αλλά το πυρηνόξυλο δεν το αλλάζω :whistle:





Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά θα ήθελα να ρωτήσω τον Νίκο καίω πυρηνόξυλο να το βγάλω το δακτυλίδι και τι ρυθμίσεις να βάλω στον primus 34 τον έχω ένα μήνα σχεδόν και καίω σχεδόν 2.5 τσουβάλια την μέρα για οικία 250 τμ με τανκ τανκ 1500 λίτρα και όχι καλή μόνωση με εσωτερική θερμοκρασία 21 από τις 3 το μεσημέρι και 19 από τις τις 2 το βράδυ.Νίκο είμαι από Θεσπρωτία και πάλι μπράβο για την πολύ καλή δουλειά......
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #131126 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημέρα,
Το δαχτυλίδι είναι μόνο για όταν καις ξύλα και για τον λόγο για να μην κλείνουν οι τρύπες της εστίας από τις στάχτες και για να περνάει ο αέρας κάτω από τα ξύλα. Όσο για τις ρυθμίσεις περίμενε να σου πει ο Νίκολας που καίει το ίδιο καύσιμο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45, mavil--34

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131400 από panelbas
Απαντήθηκε από panelbas στο θέμα Primus 45
Το δακτυλίδι δεν χρειάζεται.Επίσης η εστία δε χρειάζεται καθάρισμα,καίει καλύτερα όταν έχει καρβουνιά.Για τις ρυθμίσεις κάθε πυρήνας θέλει διαφορετικές.Οι δικές μου,τροφοδοσία 2 δευτ,αναμονή 45 δευτ,αέρας 48%.Φυσικά πειραματίζομαι με βάσει αυτές.Έχω τον PRIM.34.Αυτές για θερμ.νερών 65β,κυκλοφ.50β.
Βασίλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #131413 από mavil--34
Απαντήθηκε από mavil--34 στο θέμα Primus 45
Θέλω να ευχαριστήσω τον Νικόλα για την επικοινωνία που είχαμε και τις ρυθμίσεις που μου πρότεινε.Πλέον έχω 2 τροφ 50 αναμ και 30 αέρα καυσαέρια 153-155 φλόγα μέχρι την πρώτη σειρά χωρίς δαχτυλίδι και με επιβραδυντές στην πρώτη και Τρίτη σειρά τούμπα B) .Ευχαριστώ επίσης τον electron και τον panelbas.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ