Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117490 από ZOGLER
Απαντήθηκε από ZOGLER στο θέμα Primus 45
Προφανώς και ξέρουν ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος.Το σπίτι ειναι δυόροφο.Απλά δεν τους έχω ρωτήσει και θέλω να ξέρω τη σωστή συνδεσμολογία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117494 από ZOGLER
Απαντήθηκε από ZOGLER στο θέμα Primus 45
Για τον κυκλοφορητή είδα τη σωστή θέση του απο το εγχειρίδιο.Περισσότερο μ'ενδιαφέρει η σύνδεση τον 2 θερμοστατών με τις ηλεκτροβάνες και με τον κυκλοφορητή καθώς και η συνδεσή τους με το μηχάνημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117515 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Λογικά και οι 2 θερμοστάτες θα πρέπει να καταλήγουν παράλληλα στον λέβητα, καθως η επαφη του λέβητα είναι "ξηρή" δηλαδή δεν παίρνει φάση, θέλει μεσώ ρελε και ειναι σε κανονική κατάσταση Ν.Ο. Προσοχή λοιπόν μην στείλεις φάση γιατί ενδεχόμενος θα κάνεις ζημιά στην πλακέτα. Ο κυκλοφορητής της θέρμανσης πρέπει να ελέγχετε αποκλειστικά απο τον λέβητα και οχι απο τους θερμοστάτες (για αποφυγη υπερθέρμανσης) Εγω εχω παρόμοια συνδεσμολογία με εσενα με την διαφορα οτι δεν εχω 2 θερμοστάτες εχω εναν και εχω μποιλερ τριπλης ενεργείας οπου στέλνω ΖΝΧ απο τον λεβητα και απο ηλιακο συλλέκτη ενω εχω και ανακυκλοφορια ζεστου νερου και ηλεκτρική αντισταση αν θελησω να κανω ζεστο απο το ρευμα. Για να να μην μου τραβανε τα καλοριφερ τα ΖΝΧ απο το boiler εχω βαλει ανεπίστροφες βανες. Τον αυτοματισμό τον εφτιαξα μονος μου βαζοντας ενα πινακα και 2 ρελε ισχύος και χρησιμοποιώντας και εναν θερμοδιαφορικο θερμοστάτη Σημειωτέον οτι δεν ήξερα απο αυτά άλλα η ανάγκη με έκανε να ψαχτώ και ασχοληθώ και μόνος μου λίγο.

Για τις ηλεκτροβανες δεν ξερω να σου πω καθως δεν ειμαι "ειδικός" επι τετοιων συνδέσεων μπορεις να ρωτησεις ομως αν δεν ξερουν ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος σου και εναν καυστηρατζη.

Παντως αν ειναι "γατα" ο υδραυλικός σου λογικά θα ξέρει, έμενα ήταν και "γατα" και κοντός (για να χωράει παντού!) και τα έφτιαξε ολα πολυ ωραία.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117518 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Άρχισαν τα χιόνια στα Γιάννενα !!!
Και ποιο συγκεκριμένα γύρω γύρω στα βουνα!!!
Καλώς τα και ας αργησαν :woohoo:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117527 από ZOGLER
Απαντήθηκε από ZOGLER στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Λογικά και οι 2 θερμοστάτες θα πρέπει να καταλήγουν παράλληλα στον λέβητα, καθως η επαφη του λέβητα είναι "ξηρή" δηλαδή δεν παίρνει φάση, θέλει μεσώ ρελε και ειναι σε κανονική κατάσταση Ν.Ο. Προσοχή λοιπόν μην στείλεις φάση γιατί ενδεχόμενος θα κάνεις ζημιά στην πλακέτα. Ο κυκλοφορητής της θέρμανσης πρέπει να ελέγχετε αποκλειστικά απο τον λέβητα και οχι απο τους θερμοστάτες (για αποφυγη υπερθέρμανσης) Εγω εχω παρόμοια συνδεσμολογία με εσενα με την διαφορα οτι δεν εχω 2 θερμοστάτες εχω εναν και εχω μποιλερ τριπλης ενεργείας οπου στέλνω ΖΝΧ απο τον λεβητα και απο ηλιακο συλλέκτη ενω εχω και ανακυκλοφορια ζεστου νερου και ηλεκτρική αντισταση αν θελησω να κανω ζεστο απο το ρευμα. Για να να μην μου τραβανε τα καλοριφερ τα ΖΝΧ απο το boiler εχω βαλει ανεπίστροφες βανες. Τον αυτοματισμό τον εφτιαξα μονος μου βαζοντας ενα πινακα και 2 ρελε ισχύος και χρησιμοποιώντας και εναν θερμοδιαφορικο θερμοστάτη Σημειωτέον οτι δεν ήξερα απο αυτά άλλα η ανάγκη με έκανε να ψαχτώ και ασχοληθώ και μόνος μου λίγο.

Για τις ηλεκτροβανες δεν ξερω να σου πω καθως δεν ειμαι "ειδικός" επι τετοιων συνδέσεων μπορεις να ρωτησεις ομως αν δεν ξερουν ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος σου και εναν καυστηρατζη.

Παντως αν ειναι "γατα" ο υδραυλικός σου λογικά θα ξέρει, έμενα ήταν και "γατα" και κοντός (για να χωράει παντού!) και τα έφτιαξε ολα πολυ ωραία.



Με τον τεχνικό της MAVIL που μίλησα μου είπε ότι οι θερμοστάτες θα ανοιγοκλείνουν μόνο της ηλεκτροβάνες και ο κυκλοφορητής θα πέρνει εντολή απο τον λέβητα με τον οποίο θα συνδεθεί.Θα πρέπει μονο να τοπεθετησω ανάμεσα στο λέβητα και τις ηλεκτροβάνες έναν ανακυκλοφορητή ( by pass ) μου είπε έτσι οταν οι ηλεκτροβάνες είναι κλειστές να στέλνει το νερό προς τον ηλιακό τριπλής που έχω ή προς κάποιο boiler. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117530 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

ZOGLER έγραψε: Με τον τεχνικό της MAVIL που μίλησα μου είπε ότι οι θερμοστάτες θα ανοιγοκλείνουν μόνο της ηλεκτροβάνες και ο κυκλοφορητής θα πέρνει εντολή απο τον λέβητα με τον οποίο θα συνδεθεί.Θα πρέπει μονο να τοπεθετησω ανάμεσα στο λέβητα και τις ηλεκτροβάνες έναν ανακυκλοφορητή ( by pass ) μου είπε έτσι οταν οι ηλεκτροβάνες είναι κλειστές να στέλνει το νερό προς τον ηλιακό τριπλής που έχω ή προς κάποιο boiler. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ !!!!

Οκ, αλλα θέλει και εντολη για να ανάψει ο λέβητας! οποτε φαντάζομαι οτι ο καθε θερμοστάτης θα συνδέετε με την ηλεκτροβανα και ταυτόχρονα με την εντολή της έναρξης του λέβητα, ετσι ωστε οταν δινεις εντολες απο τον εκαστοτε θερμοστάτη να ξεκινάει και ο λεβητας. Τωρα για το θεμα του ακυκλοφόρητη μπορεις να το κανεις με ανεπιστροφες βανες (για να μην σου παίρνει το νερο τα καλοριφέρ απο τον ηλικακο) και να βαλεις θερμοστάτες με εντολή ZNX και φυσικα συνδεσμολογία τετοια ωστε να ακυρωνει τον κυκλοφοριτη του καλοριφέρ και να δινει με 2ο κυκλοφοριτη στο προς τον ηλιακό τριπλής που εχεις ή προς κάποιο boiler. Ετσι τουλάχιστον το εχω κάνει εγω.. το bypass ισως να μπορει να γινει και με μια τριοδη? φανταζομαι.. δεν ξερω


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ