Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92173 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Primus 45
Κωστα σωστος ο παραλληλισμος με το inverter...οντως ετσι ειναι.

Τωρα οσον αφορα την βελτιωση λιγα μπορεις να κανεις...για την ακριβεια δυο πραγματα.

Το πρωτο ειναι επιβραδυντες, που στο εμποριο τους βρισκεις με 50 ευρω το πολυ οπουδηποτε...

Εφοσον δεν τους βαζει η Μαβιλ πειραματιζεται καποιος μονος του και με δικη του ευθυνη βεβαια.

Το δευτερο ειναι το κλαπε ελκυσμου (ειδικα αν εχουμε μεγαλο ελκυσμο) για ρυθμιση υποπιεσης καμιναδας.

Σε μενα ο ferroli δουλευει 50 με 60 βαθμους χαμηλοτερη θερμοκρασια καυσαεριων με την τοποθετηση του κλαπε...υποψην εχω 10 μετρα υψομετρο καμιναδας.

Αυτα τα δυο, χαμηλωνοντας την θερμοκρασια καυσαεριων, θα μας δωσουν πισω ενα μερος χαμενης ενεργειας...

Ποσο θα ειναι αυτο;;; και 5% και 10% να ειναι... μας χαλαει;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92180 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

Αγαπητέ φίλε electron έχεις απόλυτο δίκιο για την ευκολία& καθαριότητα όσον αφορά το πελετ αλλά εγώ το πυρηνοξυλο το πήρα στα 100€ επομένως είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή κ ας γίνομαι αραπης όταν καθαρίζω,τώρα ξεμεινα από υλικό κ πήρα κουκούτσι ελιάς ολόκληρο να δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις


Νομίζω πως είναι από τα πιο "δυνατά" καύσιμα. Πόσο το πήρες αν επιτρέπεται και περιοχή σου;

Electron σε ευχαριστώ. Πάντως 248 θερμοκρασία καυσαερίων είναι πολύ υψηλή νομίζω. Όπως επίσης και η μέτρηση του CO σου (1673 ppm) είναι πολύ υψηλή αλλά και της περίσσειας του οξυγόνου. Άλλωστε ναφέρεις και τις τιμές κάτω από τις οποίες πρέπει να είσαι (δε ξέρω αν αυτές είναι για καυστήρα πέλλετ βέβαια). Σημαντικό ρόλο φυσικά παίζει και το είδος του πέλλετ. Κάνατε άλλες μετρήσεις ή μήπως σου έδωσε κάποια συμβουλ/εξήγηση ο τεχνικός που ήρθε;

Είμαι από Χαλκιδική & κοστίζει 190€/ τόνο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92181 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Primus 45

vag1234 έγραψε: Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας αλλά έχω την εντύπωση ότι αν εγκαταστήσεις τώρα στον primus επιβραδυντές καυσαερίων με Φ150 καμινάδα και ήδη να υπάρχει ένα θεματάκι με την απαγωγή των καυσαερίων ίσως να μην δουλέψει σωστά.. Αλλά καλύτερα να μας πουν κάποιοι πιο καταρτισμένοι με το θέμα..


το να βάλεις επιβραδυντές δεν είναι απλό πράγμα: θέλεις οπωσδήποτε τεχνικό ελκυσμό με ανεμιστήρα αναρρόφησης καυσαερίων και αυτό για να δουλέψει σωστά θέλεις αισθητήρες υποπίεσης οι οποίοι και πρέπει να υποστηρίζονται από την πλακέτα του πίνακα...και άλλα πολλά, που καλό είναι να μήν πλατιάσουμε γιατί είναι τεχνικό το θέμα και δεν είναι κάτι μπορεί να λυθεί από κάποιον άλλο εκτός από τον κατασκευαστή του λέβητα.

Για τοποθέτηση σε λέβητα που δεν έχει τουλάχιστον τις παραπάνω προδιαγραφές δεν θα το συνιστούσα...χαμένος χρόνος και κόπος...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by egglezos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92195 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Electron σε ευχαριστώ. Πάντως 248 θερμοκρασία καυσαερίων είναι πολύ υψηλή νομίζω. Όπως επίσης και η μέτρηση του CO σου (1673 ppm) είναι πολύ υψηλή αλλά και της περίσσειας του οξυγόνου. Άλλωστε ναφέρεις και τις τιμές κάτω από τις οποίες πρέπει να είσαι (δε ξέρω αν αυτές είναι για καυστήρα πέλλετ βέβαια). Σημαντικό ρόλο φυσικά παίζει και το είδος του πέλλετ. Κάνατε άλλες μετρήσεις ή μήπως σου έδωσε κάποια συμβουλ/εξήγηση ο τεχνικός που ήρθε;


Τα καυσαέρια τα έδειχνε ο αισθητηρας του primus στα 220. Δηλαδή είχε 28 βαθμούς διάφορα με το αισθητήριο του αναλυτη. Τωρα σε οτι αφορα τη μετριση που ειχε 1673 ppm (αυτό έπαιζε αλώστε μεταξύ 1400~1700ppm) τα επιτρεπτά ορια βαση νομοθεσίας ειναι (αν δεν κανω λάθος) 2400ppm >28(kW). Επίσης παίζει και ρολο το καύσιμο αν είχα βαλει πχ πελλετ schweighofer πιθανόν να είχα καλύτερες τιμές. Εσυ εχεις μετρήσει τον δικο σου?. (βάση νομοθεσίας πρέπει να υπάρχει φίλο συντήρησης που να αναφέρει τις τιμές)

Οσο για τα kw και ποσο πελλετ έκαψε αδυνατώ να σας απαντήσω καθώς το σιλο ηταν γεματο και δεν το υπολόγισα, και δεν ξερω να το υπολογίσω τα kw που εδωσε (για τον φιλο που ρωτάει παραπάνω)

γενικά στην 1ωρα 1και κατι δεν έκαψε πολύ.

Συμβουλές δεν μου έδωσε ο τεχνικός απλά μου ειπε οτι ο λέβητας λειτουργεί οπως θα έπρεπε.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92209 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

egglezos έγραψε: το να βάλεις επιβραδυντές δεν είναι απλό πράγμα: θέλεις οπωσδήποτε τεχνικό ελκυσμό με ανεμιστήρα αναρρόφησης καυσαερίων και αυτό για να δουλέψει σωστά θέλεις αισθητήρες υποπίεσης οι οποίοι και πρέπει να υποστηρίζονται από την πλακέτα του πίνακα...και άλλα πολλά, που καλό είναι να μήν πλατιάσουμε γιατί είναι τεχνικό το θέμα και δεν είναι κάτι μπορεί να λυθεί από κάποιον άλλο εκτός από τον κατασκευαστή του λέβητα.

Για τοποθέτηση σε λέβητα που δεν έχει τουλάχιστον τις παραπάνω προδιαγραφές δεν θα το συνιστούσα...χαμένος χρόνος και κόπος...


Σε ευχαριστώ φίλε Εγγλέζε. Είναι γενικά ένα θέμα που με προβληματίζει. Η δουλειά των επιβραδυντών είναι διπλή αν το αντιλαμβάνομαι σωστά. Πρώτον να ρίξουν τις ταχύτητες των καυσαερίων ώστε να αυξήσουν το χρόνο παραμονής τους στους φλογαυλούς ώστε να μεταφερθεί η θερμότητα στο νερό και δεύτερον να αλλάξουν τη ροή των καυσαερίων από ομαλή σε τυρβώδη (τυρβώδης=χαοτική) διότι με τυρβώδη ροή έχεις ανώτερους συντελεστές μεταφοράς θερμότητας και επομένως πιο εύκολα μεταφέρεται και πάλι θερμότητα στο νερό. Αναρωτιέμαι αν γίνεται με απλές επεμβάσεις να μιμηθούμε αυτές τις επιδράσεις. Το κλαπέτο ουσιαστικά αυτό κάνει, μπουκώνει ας πούμε την έξοδο και αναγκάζει τα καυσαέρια να μείνουν μεγαλύτερο χρόνο στο θάλαμο καύσης/φλογαυλούς.

Χρήστος8 εσύ έχεις δοκιμάσει να βάλεις επιβραδυντές σε λέβητα που δεν είχε;

Electron όχι δεν έχω τέτοιο φύλλο και από εσενα μαθαίνω πως είναι απαραίτητο. Άλλωστε όπως έχω πει ο καυστήρας είναι σε άδεια μεζονέτα οπότε δε λειτουργεί, του χρόνου το χειμώνα με το καλό. Πόσο σου πήρε ο τεχνικός αν επιτρέπεται; Πάντως μου κάνει εντύπωση η περίσσεια οξυγόνου, πιθανώς να μπορούσες και με χαμηλότερο τον ανεμιστήρα να τον δουλέψεις σωστά και έτσι να είχες και μικρότερες απώλειες.

Bavel, κράτα μας ενήμερους. Η αίσθηση που έχω είναι πως ολόκληρο το κουκούτσι έχει σαφώς ανώτερη απόδοση και από πέλλετ και αυτό γιατί έχει μέσα λάδι. Αν ισχύει, τότε 190 είναι πολύ καλή τιμή. Από εκεί που το προμηθέυτηκες έχουν ποσότητες που πουλάνε γενικα ή είναι γνωστοί σου;

Πάντως πρέπει να πω πως στις τελευταίες δύο σελίδες κάναμε πολυ πιο ουσιαστική συζήτηση και συμπυκνώσαμε πληροφορίες που κανονικά θα έπρεπε να διαβάσψ 20 σελίδες για να τις βρω και για αυτο σας ευχαριστώ όλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92231 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Electron όχι δεν έχω τέτοιο φύλλο και από εσενα μαθαίνω πως είναι απαραίτητο. Άλλωστε όπως έχω πει ο καυστήρας είναι σε άδεια μεζονέτα οπότε δε λειτουργεί, του χρόνου το χειμώνα με το καλό. Πόσο σου πήρε ο τεχνικός αν επιτρέπεται; Πάντως μου κάνει εντύπωση η περίσσεια οξυγόνου, πιθανώς να μπορούσες και με χαμηλότερο τον ανεμιστήρα να τον δουλέψεις σωστά και έτσι να είχες και μικρότερες απώλειες.


Βασικά το ίδιο ισχύει και για το αν είχες λέβητα πετρελαίου ή και αερίου (σε ότι αφορά το χαρτί)

κατέβασε αν θες την νομοθεσία λέει τα πάντα (Σελίδα 6, παρ 3)

ΥΠΕΚΑ-ΦΕΚ2654Β

λεφτά δεν μου πηρε ο καυστηρατζης καθως το να κανει μέτρηση με την παράδοση και το πρώτο ανάμα του λέβητα ήταν μέσα στην επαγγελματική υποχρέωση του


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ