Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88224 από stamatakis
Απαντήθηκε από stamatakis στο θέμα Primus 45
καλησπερα στην παρεα μια ερωτιση εχω να κανω στουσ κατοχους primus αν μπορη καπιος να μου πει ποσους ποντους ειναι απο τον χορο που τροφοδοτιτε το pellet (χορος καυσης ) εως πανω που ειναι οι σωλινες οι τουμπο σας ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88249 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

stamatakis έγραψε: καλησπερα στην παρεα μια ερωτιση εχω να κανω στουσ κατοχους primus αν μπορη καπιος να μου πει ποσους ποντους ειναι απο τον χορο που τροφοδοτιτε το pellet (χορος καυσης ) εως πανω που ειναι οι σωλινες οι τουμπο σας ευχαριστω

ΤΟ ΘΕΣ ΤΩΡΑ ?
Γιατι το θες αυτο το υψος?
43 cm Εαν βαλεις το τελαρο και την σχαρα για τα ξυλα
υπολογισε μια γοβα στιλετο παμε ποσο?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamatakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88267 από stamatakis
Απαντήθηκε από stamatakis στο θέμα Primus 45
αν ειναι ευκολο θα το ηθελα τωρα εχω φτιαξη εναν παρομιο και αυριο μαλον θα τοποθετιθη το σιμειο που γινετε η καυση ηθελα να εχω μια αποψη σε σιγκριση με τουσ primus και μετα θα βαλω και foto να μου πιτε αποψης ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88268 από demis78
Απαντήθηκε από demis78 στο θέμα Primus 45
Παιδια εσεις εκτος απο μηχανικο καθαρισμο της καμιναδας χρησιμοποιειται καμια σκονη καθαρισμου;Εγω εχω μια που οταν καιω ξυλο κανει δουλεια αλλα οταν καιω πελλετ δεν προλαβαινει να περασει το τεταρτο της ωρας που χρειαζεται ο καπνος της για να δρασει γιατι ξεκιναει ο ανεμιστηρας.Εσεις τι κανετε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89152 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Ένα μήνα και μία εβδομάδα πλέον που προσπαθώ να βρώ άκρη με αυτούς που μου τον τοποθέτησαν. Και επειδή έσκασα αποφάσισα να λύσω το θέμα του καπνού στο σιλό μόνος μου. Σε αυτό το σημείο αν ευχαριστήσω τον χρήστη mavil 34 που έδωσε το κινητό του από εδώ για να μου μεταβιβάσει πολύτιμες πληροφορίες και εμπειρία. Όπως έχει ήδη πει και ο ίδιος λοιπόν το θέμα του κανού στο σιλό λύνεται με φλατζόκολλα υψηλών θερμοκρασιών στο σημείο όπου ο κοχλίας εισέρχεται στο θάλαμο καύσης. Εκεί ουσιαστικά έχουμε ένα σωλήνα εσωτερικό (αυτός που έχει μέσα τον κοχλία) μέσα σε ένα άλλο σωλήνα. Μεταξύ τους στο σημείο εισόδου στο θάλαμο καύσης έχουν κενό, 2 3 χιλιοστά. Πολλοί χρήστες έχουν ανεβάσει φωτο του σημείου. Έβαλα εκεί φλατζόκολλα. Προτίμησα αυτή που αντέχει μέχρι τους 300 0C. Υπάρχει και μία που πάει μέχρι 1000 αλλά και εδώ ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου mavil 34 που μου είπε πως αυτή των 100 γίνεται μετά πολύ σκληρή και βγαίνει δύσκολα (αν πχ θες να λύσεις τον κοχλία με το σωλήνα του). Αφού λοιπόν καθάρισα το θάλαμο καύσης, καθάρισα το κενό μεταξύ των σωλήνων που είχε μαζέψει στάχτες, το έτριψα και με γυαλόχαρτο καλού κακού και μετά έβαλα τη φλατζόκολλα. Την άπλωσα καλά παντού σε όλη την περιφέρεια και την άφησα 17 ώρες να στεγνώσει.

Καπνός τέλος, το σιλό κοντεύει να αδειάσει και δεν υπάρχει ούτε υπόννοια καπνού. Το αστείο είναι πως από την εταιρεία ήταν απόλυτοι πως αυτό το κενό μεταξύ των δύο σωλήνων δεν πάει μέχρι το σιλό. Τρέχα γύρευε. Με την ευκαιρεία έκαψα για δοκιμές, θυμίζω πως μιλάμε για ακατοίκητη ακόμη μεζονέτα στη Θερμη Θεσσαλονίκης 180 τμ και 3 επιπεδων, το bioenergy point. Πριν έκαιγα το αυστριακό το καλό scweir.... κάπως λέγεται. Με το αυστριακό όλα καλα. Το bioenergy point εντελώς άλλη κατάσταση, πολύ σκόνη, πολύ και βαριά στάχτη, απίστευτη καπνίλα μέσα στο θάλαμο και πολύ πίσσα και κλίνκερ. Σήμερα που έκαψα μίγμα τψν δύο (ότι είχε μείνει στο σιλό) τα πράματα ήτα σαφώς καλύτερα. Μιλάμε πάντα για primus 34 και οι σμερινές ρυθμίσεις ήταν 2'' 32'' 40% αέρας (με κολλητική ταινία στην είσοδο του αέρα για αν στραγγαλίζω λίγο την ροή), 50 κελσίου ο κυκλοφορητής και 70 τα ζεστά νερά. Θερμοκρασίες καυσαερίων 160-170. Γενικά δεν είχα θέματα πέραν της βρωμιάς και για αυτό ευθύνετα πιστεύω το πέλλετ αν και δεν έχω κάνει πολλές δοκιμές ακόμη. Επίσης δοκίμασα και την πατέντα με το μαγνήτη στο κλαπέτο εισόδου του αέρα. Με μικρό μαγνητάκι (ακόμα και αυτά τα διακοσμητικά για τα ψυγεία θα έκαναν) τοποθετώντας τοαπό την πάνω πλευρά είχε καλή συμπεριφορά. Άνοιγε και έκλεινε το κλαπέτο πιο εύκολα και σταματούσε την άσκοπη καύση πελλετ όταν ο ανεμιστήρας ήταν κλειστός. Απλά θα ήταν καλύτερα με κάποιο καλό πέλλετ που δεν βγάζει εύκολα καπνίλα.

Τέλος μία ερώτηση. Υπάρχει η δυνατότητα να μπούν επιβραδυντές καυσαερίων σε αυτό το λέβητα; Φαίνεται να είναι σημαντικό και πιθανώς να βοηθούσε πολύ στην οικονομία.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89418 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
καλησπέρα, πήγα να περάσω σήμερα το καινούργιο μειωτήρα που μου έστειλε η εταιρεία...το έβαλα, δούλεψε καλά...μετά απο 3-4 λεπτά λειτουργίας άρχισε να βγαίνει καπνός απο κάποια σημεία του μειωτήρα...η μαβιλ μάλλον κλείνει κατα τις 4 γιατι δεν τοι σηκώνει κανείς...τι μπορεί να είναι αυτό??υπάρχει περίπτωση να είναι καπνός απο την μπογιά γιατί μύριζε το λεβητοστάσιο όπως όταν είχα πρωτοβάλει το λέβητα σε λειτουργία τον δεκέμβριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ