Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73786 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

panagiotis25 έγραψε: ρε παιδιά η θερμοκρασία καυσαερίων δεν μου πάει κάτω από 200.
καίω πελλετ με ρυθμίσεις 40 αέρα 2 τροφ και 55 αναμονή. primus 25

κάνω κάτι λάθος;
επίσης παρατηρησα ότι όταν σβύνει ο λεβητας καίει το πελλετ μέσα στον κοχλυα!!!!
μπορεί να τραβαει αέρα από κάπου και πού;


φίλε Παναγιώτη έχω τον ίδιο λέβητα.

Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να ρίξεις την θερμοκρασία κάτω από 200 γιατί θα αργεί πολύ να σου ζεστάνει τα νερά. Όσο για το θέμα της φωτιάς στον κοχλία δες το σιλό σου να μην τραβάει αέρα από τα λάστιχα που έχει πάνω στο καπάκι η από το τζαμακι της στάθμης.Δες επισης τα σημεια που ενωνεται το σιλο με τον λεβητα (εχει μια φλαντζα εκει) σφιξε λιγο τις βιδες. Επίσης το αισθητήριο θερμοκρασίας πρέπει να είναι 20εκ από την έξοδο της καμινάδας του λέβητα.

Η φλόγα θα πρέπει να γλύφει την 1η σειρά από τις τουμποσωληνες και να είναι 1-2 σειρά από τις τρύπες στην εστία καύσης. Επίσης τσέκαρε αν κλίνει καλά το κλαπέτο του μοτέρ όταν σβήνει ο λέβητας

Αν ωστόσο θες να κατεβάσεις την θερμοκρασία ανέβασε τον χρόνο αναμονής, κάντο 57 έως 65 να δεις πως συμπεριφέρεται, άστο τουλάχιστον κανένα 15λεπτο και μπορείς χαμηλώσεις και τον αέρα. (Πάντα ανά 5 μονάδες όπως λέει και ο κατασκευαστής)

Εγώ καίω πυρηνοξυλο μαζί με πέλλετ και έχω 2’ 45’ 45% ανεβάζει γρήγορα τα νερά και γενικά κάνει καλή καύση χωρίς να καπνίζει


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73807 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

panagiotis25 έγραψε: ρε παιδιά η θερμοκρασία καυσαερίων δεν μου πάει κάτω από 200.
καίω πελλετ με ρυθμίσεις 40 αέρα 2 τροφ και 55 αναμονή. primus 25

κάνω κάτι λάθος;
επίσης παρατηρησα ότι όταν σβύνει ο λεβητας καίει το πελλετ μέσα στον κοχλυα!!!!
μπορεί να τραβαει αέρα από κάπου και πού;


Εκτος των αλλων που λενε οι φιλοι εδω υψηλα καυσαερια μπορει να σημαινει και υπερβολικο ελκυσμο.
Με τη ρυθμιση που προτεινει η Μαβιλ για τον 34( 2 30 50) εχω κι εγω προβλημα με υψηλα καυσαερια τοσο ωστε πρεπει να καθαριζω τουμπο καθε βραδυ.Επισης αν η εστια καυσης γεμισει με σταχτη δεν περναει κανονικα ο αερας με αποτελισμα η φλογα να ψηλωνει και να φτανει μεχρι και την 3 σειρα τουμπο.
Τωρα με την 2" 35" 52 (χθες το βραδυ καθαρισα τουμπο και εστια καυσης) με την εστια καυσης τιγκα στη σταχτη καυσαερια απο 195-205.Η φλογα λογω της σταχτη που μαζευτηκε φτανει 3 σειρα τουμπο πανω.Θα παω τωρα να καθαρισω λιγο την σταχτη και την επομενη φορα που θα αναψει τα καυσαερια θα ειναι αισθητα χαμηλωτερα.Υποψιαζομαι ομως οτι μπορει να εχω και περισσοτερο ελκυσμο απο οτι πρεπει.

Αυτο που λες οτι καιει το πελλετ στον κοχλια τι ακριβως εννοεις?Οτι σβηνει ο λεβητας και εξακολουθει να υπαρχει φλογα η οτι η καυση γινεται χαμηλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73811 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Primus 45
@ LEONAS

Έχεις ιδιαίτερο τρόπο γραφής και χιούμορ καυστικό και λακωνικό.
Ορισμένοι μπορεί να το εκλαμβάνουν θετικά, άλλοι μπορεί να το εκλαμβάνουν κάπως αρνητικά.
Και κατάλαβαίνεις πόσο εύκολα παρεξηγήσιμος είναι ο γραπτός λόγος έναντι του προφορικού δια ζώσης.

Δημιουργήθηκε ένα θέμα παραπάνω αναφορικά με σχόλιό σου πάνω σε πρόβλημα που ανέφερε ο φίλος panagiotis25, οπότε διαγράφηκε μαζί με άλλα post σχετικά με αυτό, που δε βοηθούν την επίλυση του προβλήματος του συμφορουμίτη μας.

Επειδή λοιπόν εδώ βρισκόμαστε όλοι για να συζητήσουμε φιλικά, για να μάθουμε, για να λύσουμε προβλήματα και όχι για να τσακωνόμαστε, σε παρακαλώ λίγο προσοχή στη διατύπωση των χρήσιμων απόψεών σου.

Ευχαριστώ.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73863 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
όχι επιβραδυντήρες δεν έχει,τώρα για το αισθητήριο που λές μάλλον ο Uky δεν φοράει τέτοιο πράγμα...δεν με πειράζει η κατανάλωση του (2,5 καρότσια/24ωρο) ήτοι 75-85 κιλά...πόσο λιγότερο να κάψω για να ζεστάνω 200τμ περίπου???μόνο στο ανοιχτό τζάκι οι δικοί πριν έκαιγαν 3 καρότσια την ημέρα χωρίς αποτέλεσμα.....το μόνο που πιστεύω ότι θα μπορούσε μα ανεβάσει ακόμα την απόδοση του λεβητα είναι ένα κλαπέτο στην καμινάδα,εκεί πιστεύω πραγματικά ότι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα αλλά αυτό θα το δω σε βάθος χρόνου για το αν θα το κάνω και θα εξαρτηθεί από την γενικότερη απόδοση του λέβητα τους επόμενους μήνες....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73898 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
Και Ω του θαύματος έγιναν οι σωστές ρυθμίσεις και ο λέβητας κυριολεκτικά σκοτώνει παιδιά...μπήκε τρίτος κυκλοφορητής που δουλεύει συνέχεια τα νερά στο μπόιλερ ώστε να γίνεται και αποθέρμανση και ότι ώρα ζητήσει ένα από τα 2 σπίτια ή και τα δύο θέρμανση τότε στέλνει ο λέβητας τα έτοιμα καυτά(75-80 βαθμών) νερά και πιάνουν αμέσως θερμοκρασία οι χώροι με αποτέλεσμα το νερό να μην πέφτει κάτω από 60 και έτσι ο φυσητήρας δεν δουλεύει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην καίγονται συχνά τα ξύλα,άρα πετυχαίνουμε μεγαλύτερη αυτονομία ανα γέμισμα αλλά και οικονομία στα ξύλα,θα κάνω τις δοκιμές μου αυτές τις μέρες και θα σας πω πόσες φορές γεμίζω και πόσα ξύλα καίω....Να είναι καλά ο τεχνικός της Μαβίλ που μας άνοιξε τα μάτια!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73946 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Gtakis
Ξυλολεβητα εχεις ?
Δεν εχει αισθητηριο?
Ποιος τεχνικος της Μαβιλ ηρθε ?
Απο τις ΣΕΡΡΕΣ?
Μπορεις να βαλεις καμια φωτογραφια


έχω τον Uky 45 που είναι ξυλολέβητας αλλά παίρνει και μετατροπή αν θέλεις για να κάψει και πυρήνα κλπ,αισθητήριο δεν έχει στα καυσαέρια,και με τον τεχνικό της Μαβίλ μιλήσαμε τηλεφωνικά και ποιο συγκεκριμένα με τον μάστορα που μου σύνδεσε κυκλοφορητές και πίνακα ελέγχου του λέβητα μίλησε ο άνθρωπος και του εξήγησε τι έκανε λάθος και πως να το διορθώσει...ο λέβητας είναι αυτός:



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ