Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73757 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Primus 45

LEONAS έγραψε:

panagiotis25 έγραψε: ρε παιδιά η θερμοκρασία καυσαερίων δεν μου πάει κάτω από 200.
καίω πελλετ με ρυθμίσεις 40 αέρα 2 τροφ και 55 αναμονή. primus 25

κάνω κάτι λάθος;
επίσης παρατηρησα ότι όταν σβύνει ο λεβητας καίει το πελλετ μέσα στον κοχλυα!!!!
μπορεί να τραβαει αέρα από κάπου και πού;





Κανε οτι κανουν και οι αλλοι χαμηλωσε την ισχυ του λεβητα και
θα πεσουν τα καυσαερια η' βαλε το αισθητηριο πανω στο καπελο
απο την καμιναδα.


Αν ειναι δυνατον.
Μπαινει ο ανθρωπος στο φορουμ και γραφει το προβλημα του μηπως και βρει καποια λυση και εσυ τον ειρωνευεσε. Ντροπη σου,ουτε τα παιδακια του δημοτικου συμπεριφερονται ετσι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73817 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Ανεβασα ενα video απο τον λέβητα μου για να δειτε την φλογα.

Η καυση ειναι πυρηνοξυλο μαζι με πελλετ.

>>>>>>>Primus 25<<<<<<<<<


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73835 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45

agge72 έγραψε: Aν ο λεβητας δεν βγαζει την αποδοση και τα kw που λεει η
αν τα βζαζει αλλα ειναι μικρος για το σπιτησου δεν προκειται να γινει τιποτα.
τσαμπα χρηματα θα συνεχισεις να δεινεις.
Δεν μεγαλωνη η ισχη ενος λεβητα αν τον εχουμε παντα ζεστο.
Θα επρεπε ιδιος τωρα που ο καιρος πολυ ζεστος να μην εχεις κανενα θεμα.
Για σκεψου να κανει κανενα - 10 τι θα γινει τοτε?




Ζεστό καιρό με 2-3 βαθμούς που πέφτει το απόγευμα-βράδυ???Δεν νομίζω.....το σπίτι μου είναι στα 870μ στην Ορεινή Κορινθία άρα καταλαβαίνεις ότι δεν έχουμε ζεστό καιρό εδώ πέρα.είπα και χθές ότι έχουν κάνει λάθος στην συνδεσμολογία αλλά και στον τρόπο που πρέπει να δουλεύει ο συγκεκριμένος λέβητας,μιλήσαμε με τεχνικό της Μαβίλ,δεν έχω πρόβλημα θέρμανσης στα 2 σπίτια να το ξεκαθαρίσουμε αυτό έχουν 24/24ωρό 20-22 βαθμούς και ζεστό νερό στο μπόιλερ απλά με την σωστή λειτουργία του λέβητα όταν γίνει η αλλαγή που αναφέρω σε προηγούμενο πόστ θα πετύχουμε λιγότερα γεμίσματα ανα ημέρα.....αν δεν καλύπτει ένα λέβητας 52kw(45.000kcal) τις 30.000 kcal που ζητούν τα 2 σπίτια και το μπόιλερ τότε η Μαβίλ που λειτουργεί από το 1994 πρέπει να το κλείσει με γκορυτσές κατά την γνώμη μου,πράγμα που δεν νομίζω να ισχύει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gtakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73859 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε:

agge72 έγραψε: Aν ο λεβητας δεν βγαζει την αποδοση και τα kw που λεει η
αν τα βζαζει αλλα ειναι μικρος για το σπιτησου δεν προκειται να γινει τιποτα.
τσαμπα χρηματα θα συνεχισεις να δεινεις.
Δεν μεγαλωνη η ισχη ενος λεβητα αν τον εχουμε παντα ζεστο.
Θα επρεπε ιδιος τωρα που ο καιρος πολυ ζεστος να μην εχεις κανενα θεμα.
Για σκεψου να κανει κανενα - 10 τι θα γινει τοτε?




Ζεστό καιρό με 2-3 βαθμούς που πέφτει το απόγευμα-βράδυ???Δεν νομίζω.....το σπίτι μου είναι στα 870μ στην Ορεινή Κορινθία άρα καταλαβαίνεις ότι δεν έχουμε ζεστό καιρό εδώ πέρα.είπα και χθές ότι έχουν κάνει λάθος στην συνδεσμολογία αλλά και στον τρόπο που πρέπει να δουλεύει ο συγκεκριμένος λέβητας,μιλήσαμε με τεχνικό της Μαβίλ,δεν έχω πρόβλημα θέρμανσης στα 2 σπίτια να το ξεκαθαρίσουμε αυτό έχουν 24/24ωρό 20-22 βαθμούς και ζεστό νερό στο μπόιλερ απλά με την σωστή λειτουργία του λέβητα όταν γίνει η αλλαγή που αναφέρω σε προηγούμενο πόστ θα πετύχουμε λιγότερα γεμίσματα ανα ημέρα.....αν δεν καλύπτει ένα λέβητας 52kw(45.000kcal) τις 30.000 kcal που ζητούν τα 2 σπίτια και το μπόιλερ τότε η Μαβίλ που λειτουργεί από το 1994 πρέπει να το κλείσει με γκορυτσές κατά την γνώμη μου,πράγμα που δεν νομίζω να ισχύει



Φιλε Gtakis εγω ειμαι μαζισου και θελω να βοηθησω.Για μενα λεβητες ξυλου πελλετ πετρελαιου χωρις
επιβρανδητηρες και χωρις διαδρομες δεν ειναι λεβητες αλλα φαγανες ωπος συνηθηζουμε να λεμε..
Και επειδη εχω δει τους Μαβιλ δεν εχουν τιποτα απο αυτα.Αν κανω λαθως ας ακουστουν κιαλες αποψης.
Οσο για τεχνικους τις Μαβιλ θα συνφωνισω με τον λεονα.Αντι να βαλουν το εσθητηριο σε μια λογικη
αποσταση απο την εξοδο του λεβητα (20-5Ο)cm το βαζουν σε αποσταση πολυ μεγαλυτερη..
Τελικα ειδες αν ο δικοσου λεβητας εχει επιβρανδητηρες?


Edit by GT: φίλε agge 32, όταν παραθέτεις post, προσπάθησε να γράφεις μετά την τελευταία αγκύλη (]), για να μη χαλάει η παράθεσή σου και να μην εισάγεις το δικό σου κείμενο σε αυτή. :)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73915 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: Και Ω του θαύματος έγιναν οι σωστές ρυθμίσεις και ο λέβητας κυριολεκτικά σκοτώνει παιδιά...μπήκε τρίτος κυκλοφορητής που δουλεύει συνέχεια τα νερά στο μπόιλερ ώστε να γίνεται και αποθέρμανση και ότι ώρα ζητήσει ένα από τα 2 σπίτια ή και τα δύο θέρμανση τότε στέλνει ο λέβητας τα έτοιμα καυτά(75-80 βαθμών) νερά και πιάνουν αμέσως θερμοκρασία οι χώροι με αποτέλεσμα το νερό να μην πέφτει κάτω από 60 και έτσι ο φυσητήρας δεν δουλεύει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην καίγονται συχνά τα ξύλα,άρα πετυχαίνουμε μεγαλύτερη αυτονομία ανα γέμισμα αλλά και οικονομία στα ξύλα,θα κάνω τις δοκιμές μου αυτές τις μέρες και θα σας πω πόσες φορές γεμίζω και πόσα ξύλα καίω....Να είναι καλά ο τεχνικός της Μαβίλ που μας άνοιξε τα μάτια!!!!

Gtakis
Ξυλολεβητα εχεις ?
Δεν εχει αισθητηριο?
Ποιος τεχνικος της Μαβιλ ηρθε ?
Απο τις ΣΕΡΡΕΣ?
Μπορεις να βαλεις καμια φωτογραφια


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73954 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: Gtakis
Ξυλολεβητα εχεις ?
Δεν εχει αισθητηριο?
Ποιος τεχνικος της Μαβιλ ηρθε ?
Απο τις ΣΕΡΡΕΣ?
Μπορεις να βαλεις καμια φωτογραφια


έχω τον Uky 45 που είναι ξυλολέβητας αλλά παίρνει και μετατροπή αν θέλεις για να κάψει και πυρήνα κλπ,αισθητήριο δεν έχει στα καυσαέρια,και με τον τεχνικό της Μαβίλ μιλήσαμε τηλεφωνικά και ποιο συγκεκριμένα με τον μάστορα που μου σύνδεσε κυκλοφορητές και πίνακα ελέγχου του λέβητα μίλησε ο άνθρωπος και του εξήγησε τι έκανε λάθος και πως να το διορθώσει...ο λέβητας είναι αυτός:



Εβγαλε τωρα και πυρολυσης πολυ γουμαρι ειναι
Εχεις βαλει τριοδη


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.239 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ