Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73376 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
Τελικά ήρθε ο μάστορας και σε επικοινωνία και με τεχνικό της Μαβίλ βγάλαμε άκρη....πρέπει ο λέβητας να δουλεύει stand-by όπως συγκεκριμένα μας είπε ο τεχνικός,δηλαδή ανεξάρτητα από το αν οι 2 χώροι ζητήσουν ή όχι θερμοκρασία ο λέβητας πρέπει να φτάνει τα νερά στην θερμοκρασία που θα του ζητηθεί (70 στην συγκεκριμένη περίπτωση) και μετά όταν ανοίγουμε τους θερμοστάτες χώρου να μας στέλνει καυτά νερά στα σώματα,τώρα με το που άνοιγες τον θερμοστάτη σου έστελνε νερά από τους 45 βαθμούς πράγμα που σημαίνει χλιαρά σώματα άρα και μικρότερη απόδοση και ο λέβητας αγκομαχούσε να πάει τα νερά πάνω από τους 60,ενώ έτσι όπως θα γίνει τώρα τα νερά θα τα ρυθμίσουμε να αρχίσουν να ανεβαίνουν από τους 50-55 και θα γίνεται αποθέρμανση στο μπόιλερ με ξεχωριστό κυκλοφορητή που θα μπεί(άλλα έξοδα τώρα!@#$!@#$@) και που θα δουλεύει συνέχεια για να κρατάει τα νερά στην ίδια υψηλή θερμοκρασία οπότε όταν ανοίξει κάποιος θερμοστάτης χώρου θα στείλει νερά θερμοκρασίας 65 και πάνω και όχι χλιαρά όπως τώρα,ο φυσητήρας όταν πιάνουν τα νερά την θερμοκρασία που του έχουμε δώσει στο λέβητα θα σβήνει μόνος του και όταν κρυώνουν 4-5 βαθμούς θα ξαναπαίρνει,έτσι τα νερά θα είναι έτοιμα ζεστά για όταν ζητηθούν οπότε θα έχουμε αμεσότερη άνοδο της θερμοκρασίας μέσα στο σπίτι....ελπίζω αύριο να μου το φτιάξουν για να τελειώνω επιτέλους,θα ποστάρω τα αποτελέσματα της αλλαγής αυτής όταν γίνει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73381 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: Τελικά ήρθε ο μάστορας και σε επικοινωνία και με τεχνικό της Μαβίλ βγάλαμε άκρη....πρέπει ο λέβητας να δουλεύει stand-by όπως συγκεκριμένα μας είπε ο τεχνικός,δηλαδή ανεξάρτητα από το αν οι 2 χώροι ζητήσουν ή όχι θερμοκρασία ο λέβητας πρέπει να φτάνει τα νερά στην θερμοκρασία που θα του ζητηθεί (70 στην συγκεκριμένη περίπτωση) και μετά όταν ανοίγουμε τους θερμοστάτες χώρου να μας στέλνει καυτά νερά στα σώματα,τώρα με το που άνοιγες τον θερμοστάτη σου έστελνε νερά από τους 45 βαθμούς πράγμα που σημαίνει χλιαρά σώματα άρα και μικρότερη απόδοση και ο λέβητας αγκομαχούσε να πάει τα νερά πάνω από τους 60,ενώ έτσι όπως θα γίνει τώρα τα νερά θα τα ρυθμίσουμε να αρχίσουν να ανεβαίνουν από τους 50-55 και θα γίνεται αποθέρμανση στο μπόιλερ με ξεχωριστό κυκλοφορητή που θα μπεί(άλλα έξοδα τώρα!@#$!@#$@) και που θα δουλεύει συνέχεια για να κρατάει τα νερά στην ίδια υψηλή θερμοκρασία οπότε όταν ανοίξει κάποιος θερμοστάτης χώρου θα στείλει νερά θερμοκρασίας 65 και πάνω και όχι χλιαρά όπως τώρα,ο φυσητήρας όταν πιάνουν τα νερά την θερμοκρασία που του έχουμε δώσει στο λέβητα θα σβήνει μόνος του και όταν κρυώνουν 4-5 βαθμούς θα ξαναπαίρνει,έτσι τα νερά θα είναι έτοιμα ζεστά για όταν ζητηθούν οπότε θα έχουμε αμεσότερη άνοδο της θερμοκρασίας μέσα στο σπίτι....ελπίζω αύριο να μου το φτιάξουν για να τελειώνω επιτέλους,θα ποστάρω τα αποτελέσματα της αλλαγής αυτής όταν γίνει....

Ετσι τα φτιαχνουνε στο εξωτερικο αλλα εκει βαζουνε πιο μικρο λεβητα και tank
Με τον θερμοστατη χωρου ελεγχουν τον κυκλοφορητη και οχι τον λεβητα!!!!!
Μονο εδω στην ελλαδα γινετε αυτο να ελεγχετε ο καυστηρας
Α ρε ελλαδα!!!!!!!!!!!!!!!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73434 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
πιστεύω τώρα που θα γίνουν αυτές οι αλλαγές να δουλέψει ακόμα καλύτερα ο λέβητας και με λιγότερα γεμίσματα από τα 5-6 που του κάνω τώρα και 2μιση καρότσια ξύλα.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73438 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

Gtakis έγραψε: Δοχείο αδράνειας για φέτος δεν.......του χρόνου....τα 3 ασφαλιστικά μπήκαν κανονικά και με το νόμο,ουδέν πρόβλημα εκεί,το για υπερθέρμανση δεν το συζητώ γιατί εδώ δεν μπορούμε να πάμε πάνω από 60-65 που να φτάσουμε 90+????σκέφτηκα μήπως είναι μικρός ο λέβητας για να με καλύψει αλλάτα σώματα και στα 2 σπίτια είναι 25.000kcal συν 5.000kcal το μπόιλερ πάμε στις 30.000 kcal ε δεν νομίζω με 15.000 kcal επιπλέον να μην μπορεί ο λέβητας να ζεστάνει τα νερά πιο πολύ από τους 60............κάτι άλλο παίζει και ελπίζω να το ανακαλύψω για να γλυτώσω κανά ξύλο....


Αν γίνει διακοπή ρεύματος και σταματήσουν οι κυκλοφορητες να δεις πως βαράει υπερθέρμανση και φτάνει τους 90c. Βέβαια θα ανοίξουν τα ασφαλιστικά. Δοχείο διαστολής έχεις ανοικτό η κλειστό?, μάλλον κλειστό θα έχεις αν κατάλαβα για τα 3 ασφαλιστικά.

60 που φθάνει τα νερά δεν σε καλύπτει ?, εγώ 60 το έχω να κόβει

Όντως είναι λίγο περίεργο που δεν σου σηκώνει θερμοκρασία. Θερμοκρασία καυσαερίων διαβάζει ?, αν ναι πόσο έχεις ?. Ποσα ξυλα (σε κιλα) καις περριπου την μερα ?


Δοχείο διαστολής έχω κλειστό 100lt τώρα για τα νερά τα φτάνει 60-63 βαθμούς αλλά όταν οι κυκλοφορητές είναι ανοιχτοί και στέλνουν από χαμηλά λογικό είναι να μην ανεβαίνει τόσο γρήγορα η θερμοκρασία τους...θερμοκρασία καυσαερίων δεν διαβάζει και αυτό είναι ένα θέμα που με απασχολεί,μήπως χάνω και από εκεί θερμότητα γιατί έχει πολύ καλό ελκυσμό η καμινάδα και δεν έχει κλαπέτο ο λέβητας,πως μπορώ να τα μετρήσω και να δω αν χρειάζεται να κάνω ένα αυτοσχέδιο κλαπέτο για να κόβω λίγο τον ελκυσμό και ταυτόχρονα την απώλεια ζέστης???πόσο θερμοκρασία πρέπει να έχουν το πολύ τα καυσαέρια???πάντως χέρι πάνω στο σπιράλ inox που έχω βάλει δεν βάζεις ούτε για πλάκα..ξύλα αυτές τις 3 μέρες που το δουλεύω καίω περίπου 75-85 κιλά/ημέρα πιστεύω ότι όταν δουλεψει σωστά μπορεί να κατέβω λίγο ακόμα,τα 2 σπίτια έχουν μόνιμα 20-22 βαθμούς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73443 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Primus 45
Φίλοι των Primus τα φώτα σας αν μπορουμε να βοηθήσουμε το γείτονα

Έχει εναν Primus 34 και προσπαθει χωρίς αποτέλεσμα να κάψει κουκούτσι. Μου λέει ότι δεν το καίει και το βρίσκει άκαυστο..Επίσης δεν είναι ευχαριστημένος από την απόδοση παρόλο που ο 34αρης ειναι υπέραρκετος για το σπίτι του. Είναι θέμα ρυθμίσεων; Τον έχει κανα 2μηνο και άκρη δεν έβγαλε...

Το ξερω οτι δινω λιγες πληροφορίες αλλά αυτα θυμάμαι τωρα
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73444 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Ένα σχόλιο όσον αφορά στο πως δουλεύουν και με πόση ακρίβεια οι θερμοστάτες χώρου. Γενικά οι ψηφιακοί είναι προτιμότεροι από πλευράς ακρίβειας, πιάνουν το 0.1 ανάλογα πάντα τον τύπο του θερμοστάτη σε αντιδιαστολή με τους αναλογικούς που μπορεί να παίζουν και 1 ή παραπάνω βαθμό κελσίου. Και εγώ έβαλα ψηφιακούς στη μεζονέτα αλλά μικρή διαφορά θα κάνει διότι πολύ απλά οι ηλεκτροβάνες καθυστερούν περίπου 10 λεπτά να πάρουν την εντολή. Όταν δηλαδή πιάσει τους 20 βαθμούς στέλνει εντολή να κλείσει η ηλεκτροβάνα. Μέχρι να κλείσει μεσολαβεί ένα διάστηα περίπου 10 λεπτών στο οποίο τα ζεστά νερά συνεχίζουν να γυρνάνε με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει μέχρι πχ 20.5 βαθμούς. Κατά αναλογία όταν είναι κλειστή η ηλεκτροβάνα και η θερμοκρασία πέσει κάτω από 20 που έχουμε θέσει με το θερμοστάτη, κάνει και πάλι περίπου 10 λεπτά να ανοίξει οπότε σε αυτό το διάστημα δε κυκλοφορούν ζεστά νερά με αποτέλεσμα να πε΄φτει η θερμοκρασία στους πχ 19.5. Αυτό στις μεζονέτες που έχουν αυτονομία ορόφου, στα διαμερίσματα που έχεις απλά τον κυκλοφορητή χωρίς να μεσολαβεί βάνα τα νερα κυκλοφορύν/σταματάνε απευθείας. Έτσι κι αλλιώς σε κάθε περίπτωση έχεις και την αδράνεια του χώρου.

Μία ερώτηση που θέλω να κάνω εγώ είναι αν έχει δουλέιψει κανείς το λέβητα με κλαπέτο. Από όσο έχω καταλάβει είναι πιθανό να κάνει μεγάλη διαφορά στην απόδοση. Στο ενεργειακό τζάκι που έκανα κάποιες δοκιμές με ανοιχτό κλαπέτο και με κούτσουρα ελιάς ζέσταινα τον αέρα μέχρι 100 βαθμούς, κλείνοτας το κλαπέτο τον ανέβασα στους 130-140. Έκανα λίγες δοκιμές οπότε δε μπορώ να σχολιάσω αλλά φαίνεται το κλαπέτο, σε τζάκι τουλάχιστον, να κάνει διαφορά τόσο στις θερμοκρασίες που πιάνουν τα μέταλλά σου όσο και στην οικονομία καυσίμου, αφού αν στραγγαλίζεις την καμινάδα αναγκάζεις καιτο σύστημα να τραβά με μικρότερο ρυθμό φρέσκο αέρα για την κάυση. Έχετε καμία εμπειρία εσείς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ