Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72971 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: σωστά αυτός είναι ο λέβητας μόνο που ο δικός μου είναι με τον αναλογικό και όχι με τον ψηφιακό πίνακα ελέγχου.από την Μαβίλ μου είπαν ότι οι κυκλοφορητές πρέπει να παίρνουν εντολή από τον πίνακα ελέγχου του λέβητα για να κυκλοφορήσουν τα νερά στους 50 βαθμούς,εμένα ο ηλεκτρολόγος μου το έχει συνδέσει έτσι ώστε όταν ανοίγω κάποιον από τους 2 θερμοστάτες χώρου να δουλεύει ο κυκλοφορητής,ακόμα και χαμηλά...τι να κάνω???


Φωναξε εναν καυστηρατζη καλυτερα να σου συνδεσει τον κυκλοφορητη μεσω του λεβητα. Εχω ενα καλο παιδι αν εισαι Αθηνα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73008 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
είμαι Ορεινή Κορινθία και εκτός αυτού αυτός που μου έκανε την σύνδεση είναι ειδικός στους αυτοματισμούς και έχει βάλει και άλλους λέβητες αλλά προφανώς όχι σαν και αυτόν...άρα το όλο θέμα γίνεται γιατί τα νερά γυρνάνε συνέχεια έτσι?προφανώς πρέπει να ξεκινάνε να κυκλοφορούν στους 50-55 και να σταματούν στους 65-70???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73064 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: αυτός που μου έκανε την σύνδεση είναι ειδικός στους αυτοματισμούς και έχει βάλει και άλλους λέβητες αλλά προφανώς όχι σαν και αυτόν...


Αυτό είναι που μου την βαράει.. Και εμένα “ειδικός” ήταν στους αυτοματισμούς για αυτό πήρε πόδι και τα ξήλωσα όλα. Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος δεν ξέρει κάτι, έχει δυο λύσεις. Είτε διαβάζει το γ@@@νο manual της συσκευής, περναει και από κανένα σεμινάριο, ρωτάει την εταιρία κατασκευής κλπ, (ουδέποτε το κάνει ο Έλληνας μάστορας αυτό) είτε δεν το αναλαμβάνει. Το ότι σου παίρνω τα λεφτά και το βάζω όπως να ναι δεν μου λεει ΤΙΠΟΤΑ

Χωρίς να θέλω να σου προσβάλω τον μάστορα σου, απλά έχω καεί και εγώ από δήθεν……….αυτοματιστη..

Λοιπόν το θέμα με τον κυκλοφορητή είναι ότι (σ’εμένα τουλάχιστον έτσι δουλεύει), Ρυθμίζοντας μια παράμετρο ποτέ θα ξεκινάει (πχ εγώ το έχω στους 40 να ανοίγει), έπειτα δεν κλίνει παρά μόνο όταν πέσουν τα νερά κάτω από τους 40. Ασχέτως αν ο λέβητας έχει κλίσει νωρίτερα είτε από τον θερμοστάτη είτε από μέγιστη θερμοκρασία νερού (και αυτήν την ρυθμίζεις επίσης).

Πχ εγώ το έχω :

Ξεκίνημα κυκλοφορητή στους 40c
Μέγιστη θερμοκρασία νερού 60c

Ο κυκλοφορητής δεν θα πρέπει να κλείνει όταν κλείνει ο θερμοστάτης γιατί τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης του λέβητα, ειδικά εσύ που καις και ξυλά.

Αλήθεια για πες μας λίγο την εγκατάσταση σου. Έχεις δοχείο αδρανείας (buffer)?, τα 3 ασφαλιστικά στα έχουν βάλει ?, Από αυτοματισμό έχεις τίποτα ?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73118 από Gtakis
Απαντήθηκε από Gtakis στο θέμα Primus 45
Δοχείο αδράνειας για φέτος δεν.......του χρόνου....τα 3 ασφαλιστικά μπήκαν κανονικά και με το νόμο,ουδέν πρόβλημα εκεί,το για υπερθέρμανση δεν το συζητώ γιατί εδώ δεν μπορούμε να πάμε πάνω από 60-65 που να φτάσουμε 90+????σκέφτηκα μήπως είναι μικρός ο λέβητας για να με καλύψει αλλάτα σώματα και στα 2 σπίτια είναι 25.000kcal συν 5.000kcal το μπόιλερ πάμε στις 30.000 kcal ε δεν νομίζω με 15.000 kcal επιπλέον να μην μπορεί ο λέβητας να ζεστάνει τα νερά πιο πολύ από τους 60............κάτι άλλο παίζει και ελπίζω να το ανακαλύψω για να γλυτώσω κανά ξύλο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73265 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: Δοχείο αδράνειας για φέτος δεν.......του χρόνου....τα 3 ασφαλιστικά μπήκαν κανονικά και με το νόμο,ουδέν πρόβλημα εκεί,το για υπερθέρμανση δεν το συζητώ γιατί εδώ δεν μπορούμε να πάμε πάνω από 60-65 που να φτάσουμε 90+????σκέφτηκα μήπως είναι μικρός ο λέβητας για να με καλύψει αλλάτα σώματα και στα 2 σπίτια είναι 25.000kcal συν 5.000kcal το μπόιλερ πάμε στις 30.000 kcal ε δεν νομίζω με 15.000 kcal επιπλέον να μην μπορεί ο λέβητας να ζεστάνει τα νερά πιο πολύ από τους 60............κάτι άλλο παίζει και ελπίζω να το ανακαλύψω για να γλυτώσω κανά ξύλο....


Δηλαδη ρε φιλε εκανες δοκιμη με ξερα ξυλα και παλι δεν μπωρει να ανεβαση πανω απο 65 βαθμους.
Παντος και για τα kcal που ταχα βγαζει εχω ανφιβολειες.
Τι θερμοκρασιες καυσαεριον σου βγαζει αν τον φουλαρεις με ξερα ξυλα?
Στα τουμπα εχει επιβρανδυτηρες για ειναι αερα πατερα?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73306 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Gtakis έγραψε: Δοχείο αδράνειας για φέτος δεν.......του χρόνου....τα 3 ασφαλιστικά μπήκαν κανονικά και με το νόμο,ουδέν πρόβλημα εκεί,το για υπερθέρμανση δεν το συζητώ γιατί εδώ δεν μπορούμε να πάμε πάνω από 60-65 που να φτάσουμε 90+????σκέφτηκα μήπως είναι μικρός ο λέβητας για να με καλύψει αλλάτα σώματα και στα 2 σπίτια είναι 25.000kcal συν 5.000kcal το μπόιλερ πάμε στις 30.000 kcal ε δεν νομίζω με 15.000 kcal επιπλέον να μην μπορεί ο λέβητας να ζεστάνει τα νερά πιο πολύ από τους 60............κάτι άλλο παίζει και ελπίζω να το ανακαλύψω για να γλυτώσω κανά ξύλο....


Αν γίνει διακοπή ρεύματος και σταματήσουν οι κυκλοφορητες να δεις πως βαράει υπερθέρμανση και φτάνει τους 90c. Βέβαια θα ανοίξουν τα ασφαλιστικά. Δοχείο διαστολής έχεις ανοικτό η κλειστό?, μάλλον κλειστό θα έχεις αν κατάλαβα για τα 3 ασφαλιστικά.

60 που φθάνει τα νερά δεν σε καλύπτει ?, εγώ 60 το έχω να κόβει

Όντως είναι λίγο περίεργο που δεν σου σηκώνει θερμοκρασία. Θερμοκρασία καυσαερίων διαβάζει ?, αν ναι πόσο έχεις ?. Ποσα ξυλα (σε κιλα) καις περριπου την μερα ?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ