Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128625 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

PAPADAKIS έγραψε:

dimospsy έγραψε:

PAPADAKIS έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: PAPADAKIS εγω το προγραμματιζω καθε 20-25 μερες. το σαββατοκυριακο εχει καθαρισμα.θα σας ανεβασω και αλλες φωτο.δεν ξερω εαν εχουμε τα ιδια διαφραγματα(στριφτα σιδερα εννοω) και 20 τουμπα που εχει ο δικος μου με τα δικα σας.

Δεν τα μετρησα ,πρέπει να ειναι λιγότερα από 20 τούμπα ,ενώ από ελατηρια έχουμε τα ιδια μόνο που τα μισά από αυτά που εβγαλα ειναι κοντά.Πάντως δυσκολεύτικα να τα καθαρισω έτσι όπως κρέμονται από την λαμαρίνα.



Να τα βγάζεις πρώτα απο την λαμαρίνα ένα-ένα απλά να θυμάσαι που μπαίνουν πάλι . Τα τούμπα πως τα καθάρισες; Να κοιτάξεις να βρεις μια πλαστική βούρτσα και να τα κανείς μέχρι κάτω όλα. (Εμένα με βολεψε η πλαστικια γιατί με σιδερένια πολύ ζόρι)Να μπενει απο την μια η βούρτσα και να βγενει απο κάτω. Μην τα φοβάσαι. Μαζεύουν πολύ πράμα μέσα.

Στον επόμενο καθαρισμό θα αναιβασω και εγώ φωτό.

Κώστα όταν βγάλεις τον κοχλια πως τον αδιάζεις απο το πελλετ; Και πως το γεμίζεις μετα; Πατάς κάτι απο το μενού;

Ξεβίδωσα την βιδα που είναι στο σημείο λαμαρινας - μοχλού και εβγαλα ολόκληρη την λαμαρινα με τα ελατήρια.Οπως στην φωτογραφια του Κωστα..Απλώς δεν τα λινω ένα ενα έχω μια συρματινη βούρτσα και τα περναω ενα ενα, αλλά είναι μανίκι,ψαχνω να βρω πως θα τα καθαρίζω πιό γρήγορα.Οσο για τουμπα είχα μια μακρια στρογγυλή συρματόβουρτσα ,από τον λέβητα πετρελαίου,και ταιριάζει ισα-ισα,απλώς φοβάμαι μην γδαρω τα τούμπα ,γιαυτο μπορείς να μου πεις εαν η δικια σου ειναι πλαστικη και που την βρηκες??


Σε Μαγαζι με υδραυλικά την βρήκα. Δεν νομίζω να είναι δύσκολο να βρεις...
Όσο για την κατανάλωση που λες ότι έχεις...Δοκιμασες να βάλεις τον λεβητα σε μικρότερη ισχύ και όχι στο αυτόματο; Στην 4 σκάλα; ´Η στην 5; Τα νερά πόσο τα έχεις είχες πει;
Εμένα πάντως αυτός ο μήνας απο καταναλωσεις μου παει καλά... 1.5 την ημέρα. Και λίγες μέρες 1.8 με 2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128638 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΜΑΖΕΥΩ το πελλετ απο το σιλο σε τσουβαλακια με ενα φαρασακι και αυτα που μενουν στο κοχλια βαζω τον κοχλια χειροκινητα και πεφτουν στο δοχειο καυσης.θα μου πεις το πως??βαζεις τον λεβητα ΟFF.ME SET KAI ΔΕΞΙΑ ΒΕΛΑΚΙΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ LOAD INITIAL KAI SET ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΒΕΛΑΚΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΓΙΑ 50¨.ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ Ρ Ε Υ Μ Α ΚΑΙ ΛΥΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΚΟΧΛΙΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128640 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ 10 ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ .4.20 ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΕΧΕΤΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΠΟ ΣΤΑΧΤΗ ΠΑΣΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΘΕΡΜΟΓΟΝΟ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128654 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Dimospsy τα νερά στους 65 (φθανει εως 62) όλα στον αυτοματο και ο κυκλοφορητης στο γρηγορότερο (μαλλον στο 3).Τωρα που εβαλα ψηφιακο θερμοστατη και καθαριζω κανονικα τον λεβητα θα κάνω για μια βδομάδα έλεγχο να το βάλω στο 4 προγραμμα.Απο κατανάλωση περιπου 2 τσουβαλακια ημερησιως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128701 από stavrosmet
Απαντήθηκε από stavrosmet στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
μετα απο 1.5 χρονο με τον vesta 40 και καταναλωση 9 τονουσ συνολικα πελλετ εχθες το βραδυ μου εριξε την ασφαλεια το ρελε ανοιγω βι. βιτ. ο λεβητασ L1 ΑΛΑΡΜ ACTIVE ΕΓΡΑΦΕ και blak out τον εσβησα απο το off start στη συνεχεια και παλι τα ειδια τωρα τον εχω απενεργοποιημενο σημειωνω τον λεβητα τον καθαρισα εχθες με ανοιγμα τα τουμπο και τον καπνοδοχο επισης στη δευτερη εναρξη παρατηρισα οτι δεν εγραφε καποια βλαβη στο μενου ολα καλα εριξε το πελλετ αναψε η αντισταση πηραν φωτια τα πελλετ και νομιζω με το που πηγε να σβηση η αντισταση εριχνε το ρελε στον πινακα ακουω τισ προτασεισ σασ και ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128718 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
stavrosmet καλησπερα.καταρχασ εχεις τον HERMES 40 kw με κοντρολερ MICRONOVA η τον VESTA με κοντρολερ TIEMME?9 τοννους εκαψες σε ποσους μηνες συνολικα και για πια περιοχη μιλας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ