Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161608 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλησπερα απο 8 Νοεμβριου εως 8 Δεκεμβριου 29 τσουβαλια Χ 15 =435 ΚΙΛΑ.αν παει ετσι θα ειμαστε πολυ κατω απο περυσι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161689 από Kosmas71
Απαντήθηκε από Kosmas71 στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Γεια και χαρα σε ολους!
Μετα απο καιρο λοιπον (εδω και 2 χρονια τωρα ακομα περιμενοντας τηλεφωνο απο το εργοστασιο κατασκευης του Vesta 40 για να μου επισκευασουν την ελαττωματική κόλληση στο ανω μερος του λεβητα οπου δεν εκλεινε καλα γιατι ειχαν σπασει οι βιδες....) επανερχομαι γιατι δυστυχως τα προβληματα συνεχιζονται.
Καταφερα να μην ειναι πλεον ποταμοπλοιο και να καπνιζει τοσο πολυ αυξανοντας τον αερα του ανεμιστηρα καυσαεριων αναλογα στο προγραμμα (U3...U8)
Βεβαια το προβλημα οταν λυθηκε αυτο καθ'αυτο αρχισε αλλο προβλημα. Το κενο κατεβαινει κατω απο 10 και μερικες φορες βγαζει μπλοκ.
Προτιμησα λοιπον να καπνιζει λιγο και να μην βγαζει μπλοκ.
Τα προβληματα ομως συνεχιζονται.....
Οποτε θελει αναβει και οποτε θελει δεν αναβει...(Σφαλμα 12)
Μιση τρυπα απο το σωληνακι της αντιστασης να καλυπτεται οπως μου ειπε ο Αντωνης (Οπως παντα εξυπηρετικοτατος και πραγματικη βοηθεια οτι ωρα την χρειαστηκα) , καινουργια κεραμικη αντισταση αλλα οι χρονοι αναμματος πανω απο 5 λεπτα απο το πρωτο ταισμα κοχλια (110 seconds).
Δεν ξερω τι αλλο να κανω....
Μαλλον θα μετατρεψω τον παλιο λεβητα πετρελαιου σε αεριου και να λυσω τα προβληματα μου γιατι δεν ξερω τι αλλο να κανω....
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kosmas71.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161691 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κοσμα καλησπερα βαλε μερικες φωτο το λεβητα το καπακι που εχει θεμα το κοντρολερ να δουμε τι βοηθεια μπορουμε να σου δωσουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161693 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κοσμά καλησπέρα και εμένα μία από τις 4 βίδες στο καπάκι έχει κλοτσήσει αλλά έβαλα άλλες 2 από πάνω της και μπορώ και το στεγανοποιώ.
Τώρα 110 sec γιά να γεμίσει το δοχείο καύσης με πέλλετ μου φαίνονται πολλά. Εγώ το έχω μειώσει στα 40 sec αλλά γιά τον σωστό χρόνο ρίψης πέλλετ θα σου πει ο Κώστας που έχει Vesta.
Με την κεραμική μείωσα τον χρόνο αρχικής λειτουργίας της (preheat) από 120 sec σε 30 sec γιατί αρπάζει θερμοκρασία αμέσως.
Επίσης έχω αλλάξει στο μενού "Θερμοστάτες" την θερμοκρασία γιά μετάβαση από "Εναρξη" σε "Σταθεροποίηση" και "Κανονική λειτουργία" . Ολα αυτά μου έχουν δώσει ζεστά νερά 5 με 7 min πιό γρήγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161695 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Γεια σου ΜΙΧΑΛΗ ευχομαι να εισαι καλα.το πηρες το εμαιλ?συμαντικο η κεραμεικη αντισταση και η μειωση χρονων μεταβασης των φασεων οταν εχει αναψει και εχουν πιαστει οι θερμοκρασιες!ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΟΦΕΛΗ!!!!!!!!!του εγραψα να ανεβασει και φωτο να δουμε τι γινεται :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161696 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Το πήρα Κώστα ,σε ευχαριστώ. Πόσο χρόνο έχεις βάλει "αρχικό τάισμα" στον Vesta σου;; Θέλω να τον συγκρίνω με του Κοσμά που έχει βάλει 110 sec.
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.186 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ