Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160661 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καθαρισμος λεβητα πελλετ και λεβητα πετρελαιου SATURN.γυαλισαν ολα και ειμαστε ετοιμοι για εναυση!καλο χειμωνα :cheer:














Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161362 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλησπερα σε ολους.1ο΄ Μετα απο αρκετες μερες παρατηρησης στις εναυσεις (εχω κεραμεικη αντισταση 2ο χρονο τωρα)ειδα οτι στο κρυφο μενου factory settings η παραμετρος M-9-7-16 που ειναι η ταχυτητα ανεμιστηρα καυσαεριων κατα την εναρξη start ηταν 1800 στροφες.τη δοκιμασα σταδιακα προς τα πανω εως το ανωτερο σημειο που ειναι και ειδα οτι 2300 στροφες ειναι σουπερ.ειδα οτι η αντισταση αναβε το πελλετ στα 1.5-2 λεπτα ενω πριν το αναβε εως 3.5-4.5 λεπτα με αποτελεσμα να πιανει πιο γρηγορα η καμιναδα και τους 40 βαθμους για να σβησει η αντισταση και να μην καιει ασκοπα και μπαινει πιο γρηγορα στο επομενο βημα και στην κανονικη λειτουργια.σκεφτειται οτι ποσες εναυσεις θα κανει σε μια σεζον και τι κερδιζουμε.2ο΄με την βοηθεια του φιλου etsa(Σταθης μηχανολογολος και πολυ γνωστης)μετρησα παροχη πελλετ σε γραμμαρια το λεπτο και με τον τυπο που μου εδωσε[1ο μετραμε σε καθε σκαλα ποσες φορες γυρνα ο κοχλιας για ενα λεπτο π.χ 8 ετσι βρισκουμε το βημα.2ο βαζουμε off το λεβητα και παμε στα test outputs M-9-5 και βαζουμε να γυρνα ο κοχλιας με πελλετ για ενα λεπτο βγαζουμε το κουπακι με το πελλετ και το ζυγιζουμε π.χ 350γραμμαρια.3ο βλεπουμε στο factory settings ποσα δευτερολεπτα ριχνει πελλετ σε καθε σκαλα.4ο στην σκαλα που εχουμε το λεβητα (π.χ.3 ριχνει για 2.2 δευτερολεπτα) κανουμε τον εξης τυπο 2.2(ριψη) χ 8(βημα) : 60(δευτερολεπτα) x 0.350(γραμμαρια/ανα κιλο) χ 60(λεπτα) χ 5(kw για 1κιλο πελλετ)====30.8kw====ισχυς φλογας στην σκαλα π.χ3.] Αρκετα συμαντικο διοτι εαν ξερουμε τα kw απο τα σωματα μας και τις απωλειες βρισκουμε εαν στη σκαλα που δουλευουμε το λεβητα φτανει η θελει περισσοτερο η λιγοτερο ΄ΤΑΙΣΜΑ΄ στη ισχυ που τον εχουμε και το βασικο αν μας καλυπτει!!!!!!!!!!! στην φωτο σας δειχνω για πιο κοντρολερ σας λεω για το θεμα των στροφων


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161368 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Ανεβαστε και στο general settings στο M-9-5 σε 2200-2300 στροφες ειναι οι στροφες μοτερ καυσαεριων πριν τη πρωτη ριψη απο τη στιγμη που θα παρει εντολη για start π.χ. απο το θερμοστατη χωρου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161474 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Καλημέρα και καλό μήνα !!!
Για τον μήνα που πέρασε έφτασα τα 35 τσουβαλια...
Καλά πήγε... Βοήθησε και το κλιματιστικό..
Πέρσι έκαψα 46...

Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161475 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κακημερα δημο εγω στις 8 θα σας πω που κλεινω μηνα.κανε τη ρυθμιση που εγραψα πιο πανω στο λεβητα σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161482 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Κακημερα δημο εγω στις 8 θα σας πω που κλεινω μηνα.κανε τη ρυθμιση που εγραψα πιο πανω στο λεβητα σου

Θα σε πάρω τηλέφωνο όταν μπορέσω....

Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.492 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ