Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151047 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Geo katsa καλησπέρα δεν ειμαι σπιτι να στα πω τώρα ... Απο που τον πήρες τον Λεβητα ; Και απο που εισαι αν θελεις να μου πεις;
Ο Λεβητας φοράει τον παλιό κοντρολερ; (micronova?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151048 από geokatsa
Απαντήθηκε από geokatsa στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
dimospsy-καλησπερα ειμαι Δραμα και τον πηρα απο ΚΑΠΝΙΔΗ ελευθερουπολη 1250 σιν φπα.φοραι τον 1024.δεν μπορω να ρυθμησω την φλογα.κεω μαλων πολλα 45 κιλα την ημερα σε μποιλερ αδρανιασ 500λιτρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151049 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Αχ πως πέσανε έτσι η τιμές ... Τον ίδιο ακριβώς εχω εγω αγορα πριν απο 3 χρονια 2200€ απο καπνιδη!
Ποσα σώματα εχεις;
Και ποσα τετραγωνικά το σπιτι σου;

Μόλις πάω σπιτι θα σου τα γράψω....
Επιτέλους ένας κοντοχωριανος μου !
Το χωριό μου ειναι το καλαμπακι!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151050 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Φιλε καλησπερα.αν και εχω τον 40 kw το 9-6-4 0.7" το 9-6-10 (3.1"στη 5 σκαλα αλλα εμενα το κουπακι ειναι μεγαλυτερο) το 9-6-16 1800-2200 (το φυσημα στην εναρξη load pellet) 9-6-27 95U(φυσητηρας στην ισχυ 5).πιστευω δεν φταινε οι ρυθμησεις αυτες που καις βεβαια δεν ξερω τι μονωση εχεις σε ποσους βαθμους θες να ζεστενεσαι για ποσα τ.μ. σπιτι παιζουν πολλα ρολο.χαμηλωσε ισχυ αν την εχεις στο 5 βαλε στο 4 αν σε καλυπτει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151051 από geokatsa
Απαντήθηκε από geokatsa στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΚΩΣΤΑ γεια σου.εχω σπιτι 200 τετρ.μονοση 5 αρι.ειχα ενα λεβητα calena 35kwκαι εκεγα 30-50κιλα τον βαρυ χειμωνα, ελλα τελικα που βγηκε προβληματικοσ.τριπισε 3 φορες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151052 από G.Akis
Απαντήθηκε από G.Akis στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
kosma Καλησπέρα.
3 παρατηρήσεις έχω να κάνω.
1.συνήθως η περίοδος περιστροφής του κοχλία είναι 8στρ/λεπτό στους λέβητες και 4στρ./λεπτό στις μικρές σόμπες.
2.τα 30sec της μέτρησης είναι πολύ μικρός χρόνος για να πάρεις αντιπροσωπευτικό δείγμα και επιπλέον αν το πέλλετ σου έχει μικρό ειδικό βάρος μπορεί να πέσεις εως και 20% έξω στο αποτέλεσμα.
3.τα πέλλετ συνήθως έχουν απο 4,6 εως 4,8 Κcal/Kgr θερμογόνο δύναμη. δηλαδη εως 5,6Kw.
Αν θεωρήσουμε ότι τα παραπάνω ισχύουν, δηλαδή βάρος πέλλετ στα 30sec =143χ20%=172gr, περίοδος περιστροφής κοχλία=8sec και θερμογόνος δύναμη πέλλετ=5,6Kw το αποτέλεσμα θα είναι :
172χ2=344gr/min 344x3/8=129gr/min στο πρόγραμμα 6, 129χ60χ5,6=43,35Kw/hour. Αποτέλεσμα κοντά σ'αυτό που αγόρασες.

Kosmas71 έγραψε: Κατ'αρχην Χρονια πολλα σε ολους και καλες γιορτες !!
Λιγο ο ελευθερος χρονος που ειχα αυτες τις ημερες, λιγο η περιεργεια με ωθησε να ψαξω λιγο καποια στοιχεια για τον Vesta 40 KW γιατι κατι εξ αρχης δεν μου πηγαινε καλα.
Ετσι λοιπον εκατσα και υπολογισα καποια νουμερα (οπου εχω κανει καποιο λαθος ευπροσδεκτη η διορθωση)
Εχουμε λοιπον και λεμε....
Ο κατασκευαστης δινει καταναλωση πελλετ ελαχιστη ποσοτητα 1.8 κιλα την ωρα και μεγιστη ποσοτητα καταναλωσης 9.5 κιλα την ωρα (τα νουμερα ειναι απο το επισημο εγχειριδιο χρησης).
Για λογους συντομιας ομως θα ασχοληθω με την μεγιστη καταναλωση.
Στην θεωρια λοιπον εχουμε και λεμε :
9.500γρ πελλετ / ωρα = 158 γρ πελλετ ανα λεπτο. Κρατηστε αυτο το νουμερο (158)
1.000 γρ πελλετ - περιπου 5KW/hr X 90.9% αποδοση του λεβητα = 4.55KW/hr για καθε κιλο πελλετ.
Στην πραξη τωρα:
Βαση των μετρησεων των εξωτερικων τεστ εβαλα να δουλεψει ο κοχλιας (30") και μου εδωσε 143 γρ πελλετ.
και θεωρω οτι για το 1" ο κοχλιας ριχνει περιπου 4,77 γρ πελλετ κρατηστε και αυτο το νουμερο.
Ο κοχλιας μου ειναι ρυθμισμενος στο Ρ6 για 3" ριξιμο πελλετ ανα 10" που σημαινει οτι στο λεπτο θα γυρισει 6 φορες και θα ριξει περιπου 3 Χ 4,77 = 14.31 Χ 6 = 85,86 γρ πελλετ / λεπτο.
Υπαρχει μια αρκετα μεγαλη διαφορα απο τα 158 γρ που υπολογισα πιο πανω σε σχεση με τα περιπου 86 γρ.

Να δουμε ομως τωρα θεωρητικα και πιο θα ηταν το σωστο για τα 40 KW

9.500 γρ πελλετ / 60' = 158 γρ/λεπτο
158 γρ/λεπτο / 6 στροφες κοχλια / λεπτο = 26,33 gr /στροφη κοχλια, θεωρητικα για να εχουμε 40 KW.
..αρα για το Ρ6 οπου τωρα ειναι 3.0" και ριχνει 14.31 γρ ενω αμα ηταν 5.5" θα εριχνε 5.5" Χ 4.77γρ = 26.24 γρ.Χ 6 turns/min=157,44 gr/min X 60' = 9,446 kg pellet/hr πολυ κοντα στο νουμερο του κατασκευαστη, ομως στο δικο μου Ρ6 οπου ριχνει 14,31 γρ/γυρισμα Χ 6 = 85,86 γρ/ λεπτο Χ 60 = 5.151 κιλα/ωρα Χ 4,55 Kw/kg pellet = 23,437 KW

Τελικα εχουμε η δεν εχουμε λεβητες 40KW ?
Τα παραπανω νουμερα αφορουνε μετρηση αποκλειστικα και μονο στον δικο μου λεβητα.
Οποιαδηποτε παραπανω πληροφορια ποσο μαλλον και διορθωση σε καποιο λαθος θα ηταν ευπροσδεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.183 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ