Waltis Peletka 25

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171590 από stergiosbik
Waltis Peletka 25 δημιουργήθηκε από stergiosbik
Φετος τον Νοεμβριο τοποθετησα στο σπιτι αυτον εδω τον πελλετολεβητα
www.k-evo.gr/products/lebitas-pellet-peletka-25
Στην αρχη πηγαινα για τον Biodom που τον εχει ο ιδιος αντιπροσωπος στην Θεσ/νικη γιατι ειχα διαβασει αριστες κριτικες απο τα μελη εδω μεσα.
Αυτος με ενημερωσε οτι ο Biodom ΔΕΝ ειναι πια ο ιδιος λεβητας οπως παλια.Εχουν γινει εκπτωσεις στην κατασκευη του.
Ο Peletka ομως ειναι στην ουσια ο ιδιος λεβητας (χωρισαν οι 2 συνεταιροι που εφτιαχναν τον Biodom και αυτος που εφυγε κατασκευαζει τον Peletka) αλλα χωρις τις εκπτωσεις στην κατασκευη του Biodom.
Mιας και ο αντιπροσωπος εχει αξιοπιστη φημη αλλα και επειδη με διαβεβαιωσε για την ποιοτητα του Peletka και ο καλος φιλος Χρηστος 8 προχωρησα στην αγορα του απο τον εδω αντιπροσωπο (Λαρισα) που συνεργαζεται με τα κεντρικα στην Θεσ/νικη.
Ειμαι ο πρωτος στην Λαρισα που τον τοποθετησα.
Ο λεβητας ειναι οντως εξαιρετικος.
Ειχαμε πει να δουλευει stand by και συνδεθηκε ως εξης.
Στην εξοδο των νερων μπηκε ο κυκλοφορητης,αμεσως μετα αντεπιστροφο και μετα ηλεκτροβανα.
Ο λεβητας εχει 2 καλωδια.Το ενα που παιρνει ρευμα και ενα ακομη που συνδεεται στον κυκλοφορητη και κουμανταρει ο λεβητας τον κυκλοφορητη.Ποτε θα ανοιξει και θα κλεισει δηλαδη.
Μπηκε σε λειτουργια αλλα αντιμετωπισαμε το εξης θεμα.
Οταν το σπιτι επιανε θερμοκρασια (σημειωστε οτι ειναι αρκετα καλα μονωμενο και τωρα στην ουσια μονο χειμωνα δεν εχουμε),ο θερμοστατης εδινε εντολη στην ηλεκτροβανα να κλεισει.
Αυτην εκλεινε αλλα ο λεβητας δεν εδινει εντολη να κλεισει ο κυκλοφορητης γιατι υπηρχαν ζεστα νερα.Ετσι γυρνουσε αλλα χωρις να κυκλοφορουν τα νερα.
Μονο οταν εβλεπε ο λεβητας οτι εχει πεσει η θερμοκρασια των νερων εδινε εντολη να σταματησει ο κυκλοφορητης και ο λεβητας ξαναεπαιρνε μπροστα για να ζεστανει τα νερα.Φυσικα μολις τα νερα ζεσταινονταν ο λεβητας εδινε εντολη και ξαναδουλευε ο κυκλοφορητης χωρις το σπιτι να ζηταει νερα.
Ο αντιπροσωπος εδω μου ειπε οτι υπαρχει κινδυνος να καει ο κυκλοφορητης μιας και δεν γυρνανε τα νερα οταν το σπιτι δεν ζηταει ζεστα νερα.
Απο περιεργεια πηρα τηλ. στην WILO και οντως και αυτοι μου ειπαν το ιδιο.
Συμφωνα με τον εδω αντιπροσωπο ο λεβητας το κανει αυτο για να στελνει συνεχως νερα στον θερμοσιφωνα και να υπαρχουν ζεστα νερα 24/7.
Αλλαξαμε συνδεσμολογια στον σωληνα του θερμοσιφωνα και τον συνδεσαμε αμεσως μετα τον κυκλοφορητη ετσι ωστε να πηγαινουν ζεστα νερα συνεχως στον θερμοσιφωνα.
Αυτο ομως ειχε σαν αποτελεσμα τα νερα στον λεβητα να κρυωνουν πολυ γρηγορα,μεσα σε 40 λεπτα, και ο λεβητας να δουλευει καθε τρεις και λιγο με μεγαλη καταναλωση.
Υπολογισα περιπου 1,5 τσουβαλι την ημερα μονο για ζεστα νερα χρησης!
Ασκοπο κατα την γνωμη μου και τζαμπα εξοδα μιας και τα νερα στον θερμοσιφωνα δεν κρυωνουν και τοσο ευκολα.
Αλλαξαμε την ηλεκτρικη συνδεση (δεν συνδεσαμε καθολου το καλωδιο του λεβητα που κοντρολαρει τον κυκλοφορητη) και συνδεσαμε τον κυκλοφορητη πανω στην ηλεκτροβανα ετσι ωστε να ανοιγοκλεινουν μαζι οταν τους πει ο θερμοστατης στο σπιτι.
Οντως τα πραγματα βελτιωθηκαν απιστευτα.Ο λεβητας κραταει ζεστα τα νερα περιπου 5 ωρες μεχρι να κρυωσουν και να ξαναπαρει μπροστα για να τα εχει συνεχως stand by.
Καταναλωση 1-1,5 τσουβαλι πελλετ με τον θερμοστατη στο 21,5 μερα νυχτα και αφθονα ζεστα νερα μιας και στις 2-3 φορες στο 24ωρο που θα ζητησει νερα το σπιτι ο λεβητας ζεσταινει και τον θερμοσιφωνα.
Παρουσιαστηκε ομως το εξης θεμα.
Ο λεβητας εχει παντα ζεστα νερα μεσα απο περιπου 60 εως 80+.
Μολις δωσει εντολη ο θερμοστατης στελνει αμεσως ο λεβητας τα νερα αλλα τα επιστρεφομενα ριχνουν την θερμοκρασια των νερων περιπου στους 28-32 βαθμους!
Ο λεβητας δουλευει συνεχως και τα ζεσταινει μια χαρα αλλα ο αντιπροσωπος μου ειπε οτι δεν πρεπει να το αφησουμε ετσι γιατι θα εχουμε σε βαθος χρονου πισσα στον λεβητα.
Πρεπει να κανουμε by pass μου ειπε με εναν εμβαπτιζομενο θερμοστατη ετσι ωστε να αποφυγουμε την πισσα.
Αυτα τα λιγα που λετε παιδια!!!:lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171591 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Waltis Peletka 25
Κάτι τέτοιο σου είπα και εγώ!!!καλοκαυστος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171592 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Waltis Peletka 25
Ευχαριστω φιλε.
Μια ερωτηση.Αυτο δεν θα μπορουσε να γινει και με μια τριοδη;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171594 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Waltis Peletka 25

stergiosbik έγραψε:
Αλλαξαμε την ηλεκτρικη συνδεση (δεν συνδεσαμε καθολου το καλωδιο του λεβητα που κοντρολαρει τον κυκλοφορητη) και συνδεσαμε τον κυκλοφορητη πανω στην ηλεκτροβανα ετσι ωστε να ανοιγοκλεινουν μαζι οταν τους πει ο θερμοστατης στο σπιτι.
:


Στεργιο καλοριζικος ρε φιλε...
Ακομη δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει ο ηλεκτρολογος σου να συνδεσει τον κυκλοφορητη με το καλωδιο του λεβητα.
Η παραθεση μου πανω σε αυτο εστιαζει...
Ετσι οπως τον συνδεσες παρακαμπτεις κατι πολυ βασικο που ΕΚΑΝΕ ο λεβητας...νερα κατω απο 55 βαθμους θερμοκρασιας δεν ενεργοποιουν τον κυκλοφορητη σε καμια περιπτωση.
Εσεις αυτο ακριβως το ακυρωσατε...τοσο δυσκολο ειναι δεν μπορω να καταλαβω.
Τι τριοδες και παραμυθια συζητατε ρε φιλε ενα ρημαδοκαλωδιο ειναι που απλα πρεπει να συνδεθει σωστα για να μην κρυωνει ο λεβητας ανεξελεγκτα.

Και παλι καλοριζικος με καλες ζεστες:)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171595 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Waltis Peletka 25
Γεια σου Χρήστο αυτό από την αρχή χτες Μου έκανε εντύπωση που μίλησα μαζι του.αφου η πλακέτα δίνει εντολή για ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗ και υπάρχει αισθητήριο θερμοκρασίας που ελενχει το άνοιγμα κλείσιμο του καθώς και ρύθμιση από το κοντρολερ όπως και αν θα δουλεύει standby η on /off .θα βρει άκρη πιστεύω.ΔΕΝ ΤΟ ΦΙΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ .καλές καυσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171596 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Waltis Peletka 25
Χρήστο αυτό κάναμε στην αρχή.Αν διάβασες αυτά που έγραψα,ο λέβητας ΔΕΝ εκλείνε καθόλου τον κυκλοφορητή.Μονο όταν τα νερα έπεφταν στους 55 τον έκλεινε για λίγο και μόλις ανέβαιναν λίγο τον ξαναξεκινουσε.
Έτσι όμως υπήρχε κίνδυνος να καει γιατί δεν υπήρχε κυκλοφορία νερών αφού η ηλεκτροβανα είναι κλειστή.
Μου το επιβεβαίωσε και η Wilo αυτό.
Μετά αλλάξαμε την σύνδεση του θερμοσίφωνα για να στέλνει εκεί τα νερά συνεχώς για να μην καεί.
Όμως έτσι κρυωνανε πολύ γρήγορα τα νερα.
Μετρημένα κάθε 40 λεπτά έπεφταν κάτω από 55 βαθμους και ο λέβητας ξαναεπαιρνε μπροστά πάλι.
Καιει περίπου 1-1,5 τσουβαλι ΜΟΝΟ για να κρατάει ζεστά τα νερά του θερμοσίφωνα συνεχώς.
Ασύμφορο.
Τι άλλο να πω ρε φίλε.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ