Atmos DC25S με δοχείο σε μονοκατοικία 105τμ.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162910 από Valo
Μπορείς να μου πείς η τρίοδη ανάμιξης που έχεις απο δοχείο προς σώματα ποιά είναι και σε τι θερμοκρασία? Την δουλευεις με ελεγκτή αντιστάθμισης ή χειροκίνητα?

Ευχαριστω !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162941 από nick833

Valo έγραψε: Μπορείς να μου πείς η τρίοδη ανάμιξης που έχεις απο δοχείο προς σώματα ποιά είναι και σε τι θερμοκρασία? Την δουλευεις με ελεγκτή αντιστάθμισης ή χειροκίνητα? Ευχαριστω !

Στην επισύναψη δες την βάνα. Την έχω ρυθμίσει χειροκίνητα στους 60° (όταν τα δοχεία είναι πάνω από 65°, ή ο λέβητας να είναι αναμένος).
Μετά έκανα δική μου πατέντα για τον έλεγχο. Αν σβήσει ο λέβητας και τα δοχεία πέσουν κάτω από 65°, ανοίγει μία ηλεκτροβάνα και παρακάμπτει την τρίοδη, για να πάρουν τα σώματα όλη την θερμοκρασία. Δες αυτό το πόστ της προηγούμενης σελίδας energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&limitstart=0#153457
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162943 από Valo
Τώρα κατάλαβα τι έχεις κάνει.. Με την ηλεκτροβάνα στην ουσία δίνεις άλλον δρόμο για τα νερά προς τα σώματα σου. Είναι τρίοδη η extra ηλεκτροβάνα που έχεις βάλει?
Και κάτι ακόμη : Στις φωτογραφίες σου δεν διακρίνεται καλά το σημείο της σύνδεσης απο δοχείο προς σώματα και φαίνεται σε εκείνο το ίδιο σημείο να καταλήγει και η σύνδεση ζεστών απο λέβητα προς δοχείο. Φαίνεται σαν να δίνεις και να παίρνεις νερα απο το ίδιο σημείο. Έτσι το έχεις ή με ξεγελούν οι φωτογραφίες?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162962 από nick833
Ακριβώς. Είναι μια απλή ηλεκτροβάνα με ένα υδροστάτη και καθάρισα. Απλός και οικονομικός τρόπος.

Δεν σε ξεγελούν οι φωτογραφίες. Όπως έχω ξαναπεί, αφήνω τα δοχεία να πέσουν στους 38 με 40° πριν ξαναανάψω τον λέβητα. Τότε όμως μπορεί να ζητούν και τα σώματα ζεστό νερό. Με αυτή την συνδεσμολογία το πετυχαίνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162966 από Valo
Δεν ξέρω αν χρειάζεται να το κάνεις όλο αυτό. Κατα την ταπεινή άποψή μου θα ήταν προτιμότερο να φορτίζεις θερμικά μόνο τα δοχεία και να παίρνεις θέρμανση αποκλειστικά απο αυτά. Που σημαίνει πως η σύνδεση του λέβητα προς τα δοχεία πρέπει να περάσει απο την αντίθετη πλευρά των ανώτερων και κατώτερων παροχών. Θεωρώ οτι έτσι όπως το έχεις, ξεζουμίζεις τον λέβητα ο οποίος στέλνει παράλληλα σε δοχεία και σώματα , και κατόπιν μόνο στα δοχεία όταν δεν ζητά θέρμανση το σπίτι. Επίσης ίσως να καις περισσότερο καθώς αφήνεις τον λέβητα και τα δοχεία να κρυώνουν αρκετά καθώς χρειάζεται μεγαλύτερα ποσά ενέργειας για την αναθέρμανσή τους...
Δεν θα ήταν προτιμότερο΄και οικονομικότερο να έχεις πάντα φορτισμένο το δοχείο-α τροφοδοτώντας ανάλογα τον λέβητα και να αναπληρώνεις μόνο τις απώλειες σε αυτά?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162982 από nick833

Valo έγραψε: Επίσης ίσως να καις περισσότερο καθώς αφήνεις τον λέβητα και τα δοχεία να κρυώνουν αρκετά καθώς χρειάζεται μεγαλύτερα ποσά ενέργειας για την αναθέρμανσή τους...
Δεν θα ήταν προτιμότερο΄και οικονομικότερο να έχεις πάντα φορτισμένο το δοχείο-α τροφοδοτώντας ανάλογα τον λέβητα και να αναπληρώνεις μόνο τις απώλειες σε αυτά?


Με αυτή την λογική, ποιος είναι ο λόγος του να έχεις μεγάλο δοχείο; Ο τρόπος λειτουργίας που προτείνεις, θα μπορούσε να γίνει και με ένα 500L δοχείο. Την πρώτη χρονιά που είχα μόνο το ένα δοχείο, έκαιγα περισότερο. Άσε που δεν είχα σωστή καύση. (άναβα τον λέβητα και σε 3 περίπου ώρες ζέσταινε το σπίτι και το δοχείο και μετά έκλεινε το κλαπέ, με αποτέλεσμα την ατελή καύση, με ότι συνεπάγεται αυτή.
Ενώ έτσι όπως είναι τώρα, κάνει τέλεια καύση μέχρι και το τελευταίο ξύλο.

Valo έγραψε: Θεωρώ οτι έτσι όπως το έχεις, ξεζουμίζεις τον λέβητα ο οποίος στέλνει παράλληλα σε δοχεία και σώματα , και κατόπιν μόνο στα δοχεία όταν δεν ζητά θέρμανση το σπίτι.

Ο λέβητας δεν μπορεί να ξεζουμιστεί λόγω Laddomat που ουσιαστικά αφήνει μόνο ένα μέρος των ζεστών νερών να καταλήξει παραπέρα. Τώρα αν το "παραπέρα" είναι το Δοχείο ή τα σώματα, ή και τα δύο μαζί, δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι όταν θα γυρίσω σπίτι και ανάψω τον λέβητα, δεν θα περιμένω να ζεσταθούν πρώτα τα δοχεία και μετά εγώ (βέβαια υπάρχουν και μέρες που όταν γυρνάω, τα δοχεία έχουν ακόμη λίγα ζεστά νερά). Πάντως αυτός είναι και ο συνηστώμενος τρόπος σύνδεσης της ATMOS.
Να πώ ακόμη ότι ότα λείπω κατεβάζω λίγο τον θερμοστάτη χώρου
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ