Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126941 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Windhager Biowin 26kW

dimlyk έγραψε: στον πολωνο θα πως ενα μπραβο επειδη δινει ευρος τιμων κι οχι μονο την ανωτερη οπως συνηθιζουν αλλοι


ο λέβητας του διαβαθμίζει, γι'αυτό έχει εύρος τιμών. Δεν είναι on-off.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126942 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Πίνακας επιλογής καυστήρα απο την ΝΒΕ (Δανία) κατασκευαστή καυστήρων και της Τσέχικης εταιρείας O.P.O.P.
Hvor stort et anlæg skal man bruge ?
Πόσο μεγάλο θα είναι το μέγεθος του Καυστήρα που θα χρησιμοποιήσω;
ved et almindelig isoleret hus.
από ένα κοινός μονωμένο περίβλημα κτηρίου της Δανίας.(όρος απαράβατος στην επιλογή)
Størrelse fyr μέγεθος Καυστήρα Olieforbrug κατανάλωση Πετρελαίου Hus m2
σπίτι m2
10 kW 3.500 L 70-200 m2
16 kW 5.000 L 200-300 m2
20 kW 6.000 L 250-350 m2
30 kW 7.500 L 350-500 m2
40 kW 10.000 L 500-750 m2

Ανάλογα της μονώσεως του κτηρίου η επιλογή του καυστήρα και στην Χώρα μας!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126943 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε: με τόση έτοιμη γνώση που σας έχω δώσει στο πιάτο, ( όχι προσωπικά, γενικά μιλάω γιατί με διαβάζουν και συνάδελφοι/ ανταγωνιστές ) μήπως ήρθε ο καιρός να μου κάνετε εσείς κανένα δωράκι?? Λέω εγώ τώρα... :kiss:


Όπως νομίζετε, αφού είσαστε παντογνώστης δεν έχουμε παρα να υποκλιθούμε στο ταλέντο σας και στην έπαρση σας.. B)


δεν είμαι παντογνώστης. Απλά γνωρίζω το αντικείμενο μου και σκέφτομαι πρίν μιλήσω ή έστω μελετάω. Πολύ διαφορετικό από το παντογνώστης (θα έπρεπε να τα ξέρω όλα τότε...) . Αλλά σε κάθε περίπτωση, πολύ καλύτερο από ημιμαθής αγαπητέ...

Όσο για την έπαρση, επειδή είμαι λίγο διεστραμμένος με την δουλειά μου, θα το εκλάβω ώς φιλοφρόνηση...[/quote]

Όπως νομίζετε, δεν σας κατηγόρησα ότι δεν γνωρίζετε την δουλεία σας, θεωρώ όμως ότι η συμπεριφορά σας είναι πολύ άσχημη για έμπορος. Αυτή όμως είναι η δική μου άποψη και μόνο και σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει την τυχόν άποψη της διαχείρισης του forum ή των υπόλοιπων συντονιστών. Προσπαθώ πάντα να είμαι αντικειμενικός, ακόμα και σε εμπόρους που πιθανόν δεν τους αξίζει τελικά. Στην τελική οι Αυστριακοί σας άνοιξαν τα μάτια δεν το κατασκευάσατε εσείς!! Τουλάχιστον άλλοι έμποροι λειτουργούν ανταποδοτικά προς το forum και τα μέλη του και ας μην πουλάνε winhager.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο επί του θέματος!! B)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126944 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Windhager Biowin 26kW
εγιναν τιποτε αλλαγες στα σωματα ?
και σαν ελληνες που ειμαστε γιατι να πάρω τον μικρο λέβητα απο εσας κυριε Σαμαρα οταν ο μεγαλος εχει μικρή διαφορα τιμης και όπως φαινεται στα πολλα τα κρυα θα μας καλυψη σίγουρα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126945 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Εγώ πάντως από όλη την φασαρία το μόνο που έμαθα είναι τι πουλάει ο Κύριος Σαμαράς
ευχαριστώ γιατί μού ΄λειπε ο κατάλογος.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129391 από atsits
Απαντήθηκε από atsits στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Καλημερα σε ολους.

Εχουμε και λεμε λοιπον με τα δεδομενα του Ιανουαριου:

Με μεση θερμοκρασια 7.5 βαθμους ο λεβητας λειτουργησε 18.4 ωρες ανα ημερα με μεση καταναλωση 64-65kg. Το μεσο φορτιο του λεβητα ηταν 55%.

Μαζι με τα δεδομενα των προηγουμενων μηνων (απο 4 Οκτωβριου - 119 ημερες), ο λεβητας λειτουργει κατα μεσο ορο 14.3 ωρες/ημερα με μεση καταναλωση 3.60kg/ωρα.

Πεταμα σταχτης εχει γινει 2 φορες εως τωρα - παω για τριτη στο τελος της εβδομαδας.

Η εξοικονομηση σε σχεση με το προηγουμενο μου συστημα παραμενει στο 62.3%.

Για να προσπαθησω να απαντησω την ερωτηση του Χρηστος8 σχετικα με τη min θερμοκρασια, εκανα αναλυση στατιστικης παλινδρομησης με γραμμικο μοντελο, το οποιο προσφερει σχεδον αριστη προσεγγιση στα δεδομενα, με ταυτοχρονο αποκλεισμο 2-3 outliers (συγνωμη μα δεν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα). Το αποτελεσμα ειναι οτι ο λεβητας στο 100% της ισχυος του (120kgs ημερησια καταναλωση) θα κραταει το προαναφερθεν προγραμμα θερμοκρασιων μεχρι περιπου στους -5 με -6. Απο κει και κατω θα πρεπει ειτε να μειωθει η απαιτηση θερμανσης, ειτε να μειωθει ο ογκος θερμανσης (πραγμα εφικτο στην περιπτωση μου).

Ευχαριστω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ