Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126747 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

kosmidis80 έγραψε: Εγω ξαναρωταω γιατι βλεπω οτι κανεις δεν το απαντησε!

Δουλεψε ποτε ο λεβητας σας 13 ωρες την ημερα???


Ναι, σε χαμηλές θερμοκρασίες 0-2 βαθμούς.. Αφού ο θερμοστάτης ζήταγε!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126758 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Windhager Biowin 26kW
βαγγελη δεν εκανα καμμια αναλυση για τις απωλειες ...ουτε ανεφερα κατι για τη συγκεκριμενη περιπτωση

την προχειροτητα επισημαινω και τα θαυματα που επιτελουνται στο χωρο απο τους εμπορους κυριως
καποτε θαμουν φοιτητης ακομα μολις ειχαν αρχισει να καταφθανουν οι εισαγομενοι λεβητες και μαζι μ αυτους
και κατι κομπιουτερακια της τεξας (ακομα δεν υπηρχαν τα πισι) με διαφορα προγραμματακια απ τι ς ιδιες τις εταιριες για καποιο υπολογισμο απωλειων και μηχανηματων ,,,τωρα με την προοδο τα κανουμε ολα απο μνημης 100 χ 30 χ 2,7 = ... :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126761 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Windhager Biowin 26kW

theoilia έγραψε: Και εγώ έχω μπερδευτεί.Δηλαδή για ένα σπίτι 110τμ που ο ενεργειακός επιθεωρητής έβγαλε ότι χρειάζεται 17Kw για την θέρμανση του να πάω να πάρω ένα λέβητα 10kw όπως πχ Windhager BioWIN BW 100 με απόδοση 96% ή ακόμη και κάτι σε ποιο φθηνό πχ MiniBio 10 με απόδοση 94% και θα είμαι εντάξει όσο αφορά την θέρμανση;Και αν μας κάνει κανά χειμώνα όπως πριν 2 χρόνια με αρνητικές θερμοκρασίες για καμιά 20αρια συνεχόμενες μέρες να βάλω το κλιματιστικό;


Διόρθωσε με αν κάνω λάθος το σπίτι έχει διπλά τζάμια και κάποιου τύπου θερμομόνωση, με τον τρόπο υπολογισμού που έχω χρειάζεται 13.900 kCal περίπου 17 kw με 0 εξωτερική και 20 εσωτερική αντιλαμβάνεστε πως με εξωτερική 10 C° η απαιτούμενη ενέργεια πέφτει στο μισό 8.5 kw και βέβαια ο 17 kw είναι μεγάλος τώρα, αν όμως κάνει ψόφο ? θα χρειαστούν και τα 17 kw

Υ.Γ Συνυπολογίζοντας απόδοση 87%

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126762 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Δημήτρη κανένας δεν μπορεί να αξιολογήσει εμεπιρικά τις θερμικές απώλειες, εγώ θα σου πω άντε να κάνεις μελέτη θερμικών απωλειών σε έναν μηχανικό..
Για λόγους ευκολίας εντός του forum μπορεί να χρησιμοποιούμε μπακαλίστικες σταθερές για να αναπτύξουμε ένα θέμα, αλλά από την άλλη υπάρχει και η εμπειρία..
Πως να το κάνουμε από όπου και να το τραβήξεις είναι αδύνατον ένα σπίτι 500 τ.μ κατασκευής του 1987 να έχει 23 kw απώλειες με εξωτερική θερμοκρασία ακόμα και 5 βαθμών αν όχι για 0 βαθμούς..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126765 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Windhager Biowin 26kW

SakiSystem έγραψε:

theoilia έγραψε: Και εγώ έχω μπερδευτεί.Δηλαδή για ένα σπίτι 110τμ που ο ενεργειακός επιθεωρητής έβγαλε ότι χρειάζεται 17Kw για την θέρμανση του να πάω να πάρω ένα λέβητα 10kw όπως πχ Windhager BioWIN BW 100 με απόδοση 96% ή ακόμη και κάτι σε ποιο φθηνό πχ MiniBio 10 με απόδοση 94% και θα είμαι εντάξει όσο αφορά την θέρμανση;Και αν μας κάνει κανά χειμώνα όπως πριν 2 χρόνια με αρνητικές θερμοκρασίες για καμιά 20αρια συνεχόμενες μέρες να βάλω το κλιματιστικό;


Διόρθωσε με αν κάνω λάθος το σπίτι έχει διπλά τζάμια και κάποιου τύπου θερμομόνωση, με τον τρόπο υπολογισμού που έχω χρειάζεται 13.900 kCal περίπου 17 kw με 0 εξωτερική και 20 εσωτερική αντιλαμβάνεστε πως με εξωτερική 10 C° η απαιτούμενη ενέργεια πέφτει στο μισό 8.5 kw και βέβαια ο 17 kw είναι μεγάλος τώρα, αν όμως κάνει ψόφο ? θα χρειαστούν και τα 17 kw

Υ.Γ Συνυπολογίζοντας απόδοση 87%


Ακριβώς έτσι είναι το σπίτι.Θερμοπρόσοψη 7cm,καινούργεια κουφώματα PVC με διπλά ενεργειακά τζάμια και μόνωση στην ταράτσα 8 cm στην κλιματική ζώνη Γ σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ.Εμ εκεί είναι το θέμα,τις 5-10-20 μέρες που η θερμοκρασία θα είναι κάτω από το μηδέν τι γίνεται;Για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως ο φίλος θα ζεστάνει τόσα πολλά τετραγωνικά σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες.Τέλος πάντων θα το μάθει και θα μας το μεταφέρει

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126766 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

vag1234 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Εγω ξαναρωταω γιατι βλεπω οτι κανεις δεν το απαντησε!

Δουλεψε ποτε ο λεβητας σας 13 ωρες την ημερα???


Ναι, σε χαμηλές θερμοκρασίες 0-2 βαθμούς.. Αφού ο θερμοστάτης ζήταγε!!


Σορυ λαθος διατυπωση! Εννοω ο καυστηρας και οχι ο λεβητας-κυκλοφορητης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ