Windhager Biowin 26kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126725 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Windhager Biowin 26kW
σωστα το επιασες το ενα σκελος με την διαφορα οτι μπορει ναναι κι ενας χειμωνας ολοκληρος ο "κακος"
οπως πριν 2 χρονια κι οχι μονο 5 μερες καθε χειμωνα

η αναφορα στο πετρελαιο γινεται για τα ευκολα εμπορικα τρυκ ...κυριως λογω τιμης :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126727 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Κοιτάξτε, προσπαθώ και εγώ να καταλάβω πως γίνεται να ζεσταίνονται 500 τ.μ με 26 kw λέβητα με βαθμό απόδοσης έστω και 93%. Διότι 93% απόδοση σημαίνει 24,18 kw τελική αποδιδόμενη. Δεν θα έχει και ένα 5% τουλάχιστον απώλειες δικτύου? Πάμε στα 23 kw!!

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει? Δέχομαι ότι μπορεί να καλύπτεται σε εξωτερικές θερμοκρασίες 10-12 βαθμών..
Αλλά η ενέργεια που χρειαζόταν με το πετρέλαιο τα προηγούμενα χρόνια είναι ίση με 11 τόνους πέλλετ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126730 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW

dimlyk έγραψε: σωστα το επιασες το ενα σκελος με την διαφορα οτι μπορει ναναι κι ενας χειμωνας ολοκληρος ο "κακος"
οπως πριν 2 χρονια κι οχι μονο 5 μερες καθε χειμωνα

η αναφορα στο πετρελαιο γινεται για τα ευκολα εμπορικα τρυκ ...κυριως λογω τιμης :)


Δημήτρη, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το τρυκ του πετρελαίου..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126731 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Και εγώ έχω μπερδευτεί.Δηλαδή για ένα σπίτι 110τμ που ο ενεργειακός επιθεωρητής έβγαλε ότι χρειάζεται 17Kw για την θέρμανση του να πάω να πάρω ένα λέβητα 10kw όπως πχ Windhager BioWIN BW 100 με απόδοση 96% ή ακόμη και κάτι σε ποιο φθηνό πχ MiniBio 10 με απόδοση 94% και θα είμαι εντάξει όσο αφορά την θέρμανση;Και αν μας κάνει κανά χειμώνα όπως πριν 2 χρόνια με αρνητικές θερμοκρασίες για καμιά 20αρια συνεχόμενες μέρες να βάλω το κλιματιστικό;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126733 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Windhager Biowin 26kW
17kW σε τι συνθήκες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126734 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Windhager Biowin 26kW
Οι θερμικές απώλειες υπολογίζονται με την ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία.. Δηλαδή στην Αθήνα υπολογίζονται για τους 0 βαθμούς με εσωτερική 20 βαθμούς. Στην θεσσαλονίκη αντίστοιχα υπολογίζονται με -2 αν θυμάμαι καλά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ