Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132931 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

kakos έγραψε: Μπράβο χαίρομαι να ακούω πραγματικά για χαμηλές καταναλώσεις, ίσως αυτό πείσει και τους ποιο αναποφάσιστους στο να αλλάξουν άμεσα και χωρίς αναβολές πλέον το πετρέλαιο με νέο σύγχρονο σύστημα πέλλετ ή βιομάζας. Και εγώ αισίως κλείνω φέτος την χρονιά με κάτι περισσότερο απο 3 τόνους κατανάλωση. Βέβαια εμένα το σπίτι μου είναι ποιο Βόρεια και καίει ασταμάτητα για να έχει 22,5 βαθμούς καθώς και ΖΝΧ στα 80τμ που διαθέτει. Ετήσιο κόστος περίπου 650€ αφού η αγορά έγινε με 200€ τον τόνο πέρσι το καλοκαίρι. Με τον παλιό πετρελαιολέβητα που είχα δεν την γλίτωνα με λιγότερο απο 3-4 τόνους πετρέλαιο.

Και λίγα στοιχεία:

Φίλε Κώστα (kakos), τον λέβητα τον έκλεισα λίγες μέρες μετά αφού είχαμε ανταλάξει e-mails και μου είχε πει εντυπώσεις για τον Fuzzy Logic . Πιστεύω ότι ήταν από τις καλύτερες επιλογές που μπορούσα να κάνω και τελικά πιστεύω ότι βγήκα κερδισμένος . Ξέχασα να πω στον Γιάννη ότι επίσης έχω ΖΝΧ όλο το 24ςωρο με δεύτερο κυκλοφορητή , ανεξάρτητα αν το σπίτι ζητάει ζέστη ή όχι . 40C σταθερά μέχρι τις 18:00 και 50C μέχρι τις 24:00 με αυτόματο προγραμματισμό που γίνεται στο μενού του λέβητα .
Παραθέτω κι εγώ το αρχειάκι για τα κόστη και τις καταναλώσεις που είχα/έχω φέτος .
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132939 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

kyriazisg έγραψε:

kakos έγραψε: Μπράβο χαίρομαι να ακούω πραγματικά για χαμηλές καταναλώσεις, ίσως αυτό πείσει και τους ποιο αναποφάσιστους στο να αλλάξουν άμεσα και χωρίς αναβολές πλέον το πετρέλαιο με νέο σύγχρονο σύστημα πέλλετ ή βιομάζας. Και εγώ αισίως κλείνω φέτος την χρονιά με κάτι περισσότερο απο 3 τόνους κατανάλωση. Βέβαια εμένα το σπίτι μου είναι ποιο Βόρεια και καίει ασταμάτητα για να έχει 22,5 βαθμούς καθώς και ΖΝΧ στα 80τμ που διαθέτει. Ετήσιο κόστος περίπου 650€ αφού η αγορά έγινε με 200€ τον τόνο πέρσι το καλοκαίρι. Με τον παλιό πετρελαιολέβητα που είχα δεν την γλίτωνα με λιγότερο απο 3-4 τόνους πετρέλαιο.

Και λίγα στοιχεία:

Φίλε Κώστα (kakos), τον λέβητα τον έκλεισα λίγες μέρες μετά αφού είχαμε ανταλάξει e-mails και μου είχε πει εντυπώσεις για τον Fuzzy Logic . Πιστεύω ότι ήταν από τις καλύτερες επιλογές που μπορούσα να κάνω και τελικά πιστεύω ότι βγήκα κερδισμένος . Ξέχασα να πω στον Γιάννη ότι επίσης έχω ΖΝΧ όλο το 24ςωρο με δεύτερο κυκλοφορητή , ανεξάρτητα αν το σπίτι ζητάει ζέστη ή όχι . 40C σταθερά μέχρι τις 18:00 και 50C μέχρι τις 24:00 με αυτόματο προγραμματισμό που γίνεται στο μενού του λέβητα .
Παραθέτω κι εγώ το αρχειάκι για τα κόστη και τις καταναλώσεις που είχα/έχω φέτος .

Γιώργο σε ευχαριστώ για τα στοιχειά και την βοήθεια σου θα ζητήσω και κατι ακόμα αν είναι εύκολο μια και είμαστε σχετικα κοντά απο που πηρες τον λεβητα είχες καλή εξυπηρετήσει? αν δεν θες εδω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση στην υπογραφή έχω το μαιλ μου...
kakos τη λεβητα έχεις με τρέλανες πως είναι δυνατόν να έχεις κάψει 3 τόνους πελετ και να ήθελες 3-4 πετρέλαιο ?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132945 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

VOSDOGIAN έγραψε:

kyriazisg έγραψε:

kakos έγραψε: Μπράβο χαίρομαι να ακούω πραγματικά για χαμηλές καταναλώσεις, ίσως αυτό πείσει και τους ποιο αναποφάσιστους στο να αλλάξουν άμεσα και χωρίς αναβολές πλέον το πετρέλαιο με νέο σύγχρονο σύστημα πέλλετ ή βιομάζας. Και εγώ αισίως κλείνω φέτος την χρονιά με κάτι περισσότερο απο 3 τόνους κατανάλωση. Βέβαια εμένα το σπίτι μου είναι ποιο Βόρεια και καίει ασταμάτητα για να έχει 22,5 βαθμούς καθώς και ΖΝΧ στα 80τμ που διαθέτει. Ετήσιο κόστος περίπου 650€ αφού η αγορά έγινε με 200€ τον τόνο πέρσι το καλοκαίρι. Με τον παλιό πετρελαιολέβητα που είχα δεν την γλίτωνα με λιγότερο απο 3-4 τόνους πετρέλαιο.

Και λίγα στοιχεία:

Φίλε Κώστα (kakos), τον λέβητα τον έκλεισα λίγες μέρες μετά αφού είχαμε ανταλάξει e-mails και μου είχε πει εντυπώσεις για τον Fuzzy Logic . Πιστεύω ότι ήταν από τις καλύτερες επιλογές που μπορούσα να κάνω και τελικά πιστεύω ότι βγήκα κερδισμένος . Ξέχασα να πω στον Γιάννη ότι επίσης έχω ΖΝΧ όλο το 24ςωρο με δεύτερο κυκλοφορητή , ανεξάρτητα αν το σπίτι ζητάει ζέστη ή όχι . 40C σταθερά μέχρι τις 18:00 και 50C μέχρι τις 24:00 με αυτόματο προγραμματισμό που γίνεται στο μενού του λέβητα .
Παραθέτω κι εγώ το αρχειάκι για τα κόστη και τις καταναλώσεις που είχα/έχω φέτος .

Γιώργο σε ευχαριστώ για τα στοιχειά και την βοήθεια σου θα ζητήσω και κατι ακόμα αν είναι εύκολο μια και είμαστε σχετικα κοντά απο που πηρες τον λεβητα είχες καλή εξυπηρετήσει? αν δεν θες εδω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση στην υπογραφή έχω το μαιλ μου...
kakos τη λεβητα έχεις με τρέλανες πως είναι δυνατόν να έχεις κάψει 3 τόνους πελετ και να ήθελες 3-4 πετρέλαιο ?

Θα σου στείλω pm Γιάννη . Θα βοηθήσω όσο μπορώ , γιατί κι εγώ ήμουν στη θέση σου το καλοκαίρι και κάπως έτσι κάποια μέλη από εδώ μέσα μου εξήγησαν μερικά βασικά πράγματα .
Όσο για τον kakos που έκαιγε πολύ πετρέλαιο να τολμήσω να υποθέσω ότι του είχαν εγκαταστήσει λέβητα πετρελαίου "τέρας" που θα μπορούσε άνετα να θερμάνει άλλο ένα σπίτι ! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132963 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Ο λέβητας που είχε το κτήριο μου ήταν ένας ΒΙΟΧΟΛ ή κάπως έτσι εμ πάσι περιπτωση 50000 θερμίδων με ένα καυστήρα Γερμανικό καλό μεν αλλά παλαιάς τεχνολογίας. Είμαι σίγουρος ότι την εποχή του 1979-1980, ήταν απο τους καλύτερους για να φανταστείς το κύκλωμα είχε εγκατεστημένη 3οδη βάνα-κυκλοφορητής σε ένα. Το καλοκαίρι του 2010 έγινε η θερμομόνωση του σπιτιού. Την ίδια περίοδο με την έναρξη του χειμώνα και μέχρι τις 18 Ιανουαρίου έκαιγαν ακόμη τον παλιό λέβητα περιμένοντας να έρθει η ειδική παραγγελία (με αριστερό σιλό) του F. L. Η κατανάλωση μου εκείνη την περίοδο ήταν 200λτ κάθε περίπου 10 ημέρες δηλαδή 600ΛΤ τον μήνα και μάλιστα με ιδιαίτερη οικονομική χρήση και θερμοκρασίες όχι μεγαλύτερες απο 20 με 21 βαθμούς. Υποθέτω λοιπόν ότι αν τον έκαιγα για να έχω αυτές τις θερμοκρασίες που ζητάω σήμερα στο κτήριο μου θα χρειαζόμουν τουλάχιστον τα 2πλά κάθε μήνα. Για 3 μήνες υπολογίζω ότι 3-4 τόνους θα τους ήθελα με δεδομένο ότι απο τον Ιανουάριο και μετά έχει περισσότερο κρύο. Ακόμη και 2 τόνους να έκαιγα πάλι κερδισμένος θα ήμουν.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ