Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126410 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Στο γενικό καθάρισμα τον σβήνω πρίν φύγω για την δουλειά και όταν γυρίζω και έχει κρυώσει καθαρίζω τον καυστήρα , τον λάμβδα και όποιο μέρος δεν θα μπορούσα να καθαρίσω ενώ είναι αναμμένος .
Την στάχτη κάθε εβδομάδα την μαζεύω ενώ δουλεύει .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132910 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Γιώργο μετά απο εναν σχεδόν χειμώνα πως τα βλέπεις τα πράγματα με τον λεβητα πες μας μερικά πράγματα παραπάνω, εκαψες κατι άλλο εκτος από πελλετ τη καταναλώσει είχες κάθε ποτε καθάριζες είχες κάποια βλάβη-πρόβλημα και οτι αλλο νομίζεις εσύ σημαντικό...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132912 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Γεια σου και από εδώ φίλε VOSDOGIAN ,

Δυστυχώς δεν έκαψα κάτι άλλο από pellet αν και είχα στο πρόγραμμα να δοκιμάσω ξύλα κατά το τέλος της σεζόν .
Το καλό είναι ότι έκαψα μόνο απιστοποίητο και σχετικά φθηνό pellet (Bioenergy point , Karipidis , Forest Enterprise) απροβλημάτιστα .
Το μόνο πρόβλημα που παρατηρήθηκε αλλά επιδιορθώθηκε on-site από τεχνικό ήταν συνεχόμενα errors στον αισθητήρα λάμβδα το οποίο οφείλονταν σε έναν λάθος τοποθετημένο πυκνωτή από το εργοστάσιο.
Από τις 28/11 που ξεκίνησα να τον καίω , έχω καταναλώσει μέχρι τώρα 1550 κιλά pellet .
Ο λέβητας έσβηνε μόνο για καθάρισμα , δηλαδή ανά 2 εβδομάδες για 8 ώρες .
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να αποφύγω να δουλέψω πυρηνόξυλο λόγω των κατάλοιπων που αφήνει στα τοιχώματα του λέβητα .
Το θετικό για εμένα είναι ότι δεν διαθέτει αντίσταση , αλλά διατηρεί μια καύτρα με μικρή κατανάλωση καυσίμου . Μια ελαφριά καρβουνιά μένει στο ποτηράκι του καυστήρα και δεν ξέρω αν έφταιγε το pellet ή ο τρόπος που τον έκαιγα , αλλά στην συντήρηση που του έκανα με ένα κατσαβίδι έβγαινε πολύ εύκολα . Πιστεύω ότι η πρώτη σεζόν που ασχολείται κάποιος με λέβητα στερεών καυσίμων , είναι ουσιαστικά περίοδος γνωριμίας . Καμία σχέση το πως καίω το καύσιμο τώρα με τον τρόπο που το έκαιγα στην αρχή που ήμουν εντελώς ανίδεος . Όπως και να έχει , η ενασχόληση με τέτοιου είδους λέβητες απαιτεί μια εξοικείωση και να περάσεις λίγο χρόνο στο λεβητοστάσιο :)
Αν και συχτηρίζω κάθε φορά που κάνω την γενική συντήρηση , ξέρω ότι έχω ζεστάνει την οικογένεια μου με οικονομικό τόπο και 24x7 .
Για οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεση σου .
Μια τρομερή συζήτηση είναι και για τον λέβητα PRIMUS της MAVIL που έχει ανοίξει ο Νίκος PRIMUS45 .
Πρίν καταλήξω στην αγορά του συγκεκριμένου λέβητα πέρασα πολλές ώρες διαβάζοντας σε αυτό το forum και πήρα μια πρώτη γεύση .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132915 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

kyriazisg έγραψε: Από τις 28/11 που ξεκίνησα να τον καίω , έχω καταναλώσει μέχρι τώρα 1550 κιλά pellet .
Μονο :woohoo: τη θερμοκρασίες είχες στο σπίτι?
Το θετικό για εμένα είναι ότι δεν διαθέτει αντίσταση , αλλά διατηρεί μια καύτρα με μικρή κατανάλωση καυσίμου .Δηλαδή τον ανάβεις χειροκίνητα αλλα διατηρείτε αναμμένος, ακόμα και της μέρες που εχει υψηλές θερμοκρασίες και κανει πολλες ωρες να ανάψει?


Μια τρομερή συζήτηση είναι και για τον λέβητα PRIMUS της MAVIL που έχει ανοίξει ο Νίκος PRIMUS45 . Εχω διαβάσει ολο το νήμα του PRIMUS45,αρκετά προβλήματα ομως έχουν βγάλει η Mavil
Πρίν καταλήξω στην αγορά του συγκεκριμένου λέβητα πέρασα πολλές ώρες διαβάζοντας σε αυτό το forum και πήρα μια πρώτη γεύση .

Τέτοιο διάβασμά ούτε στο σχολείο :whistle:
Φιλικά Γιάννης

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by VOSDOGIAN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132917 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

VOSDOGIAN έγραψε:

kyriazisg έγραψε: Από τις 28/11 που ξεκίνησα να τον καίω , έχω καταναλώσει μέχρι τώρα 1550 κιλά pellet .
Μονο :woohoo: τη θερμοκρασίες είχες στο σπίτι?
Το θετικό για εμένα είναι ότι δεν διαθέτει αντίσταση , αλλά διατηρεί μια καύτρα με μικρή κατανάλωση καυσίμου .Δηλαδή τον ανάβεις χειροκίνητα αλλα διατηρείτε αναμμένος, ακόμα και της μέρες που εχει υψηλές θερμοκρασίες και κανει πολλες ωρες να ανάψει?


Μια τρομερή συζήτηση είναι και για τον λέβητα PRIMUS της MAVIL που έχει ανοίξει ο Νίκος PRIMUS45 . Εχω διαβάσει ολο το νήμα του PRIMUS45,αρκετά προβλήματα ομως έχουν βγάλει η Mavil
Πρίν καταλήξω στην αγορά του συγκεκριμένου λέβητα πέρασα πολλές ώρες διαβάζοντας σε αυτό το forum και πήρα μια πρώτη γεύση .

Τέτοιο διάβασμά ούτε στο σχολείο :whistle:
Φιλικά Γιάννης

Λοιπόν Γιάννη,
Να αναφέρω ότι το σπίτι είναι 75τμ . Οι θερμοκρασίες τις εργασιμες μέρες (Δευτέρα - Παρασκευή) είναι σταθερά στους 18C και όταν γυρνάμε σπίτι (17:00)το ανεβάζουμε στους 21C μέχρι να κοιμηθούμε ή τις περισσότερες φορές μέχρι την άλη μέρα το πρωί . Τα Σ/Κ παραμένει σταθερά όλη την μέρα στους 21C και το βράδυ το κατεβάζουμε στους 19C . Ο θερμοστάτης του σπιτιού ουσιαστικά είναι ένα ροτοράκι και -3 και +3 . Τι εννοώ , ρυθμίζεις μια σταθερή θερμοκρασία στον λέβητα (στην περίπτωση μου 21C) και όταν γυρνάς τον ρότορα στο -3 τότε αυτό καταλαβαίνει ότι χρειαζόμαστε θερμοκρασία 18C στο σπίτι , όταν το αφήνω στη μέση τότε ανεβάζει στους 21C και αν θα το γυρίσω στο +3 τότε ανεβάζει στους 24C . Πολύ σωστά κατάλαβες , τον ανάβεις χειροκίνητα (με φλόγιστρο ή με προσάναμμα) όταν θα πίασει τους βαθμούς που έχουμε ορίσει στο boiler , γυρνάει σε κατάσταση αναμονής (Supervision mode) ,κάθε 10' αν δεν κάνω λάθος φυσάει ελαφρώς και 10" τροφοδοτεί με καύσιμο .Δεν έχει σβήσει ούτε μια φορά , ότι καιρό και αν έκανε (έχει μείνει ανοικτός και με 20C εξωτερική θερμοκρασία) και απλά ανάβει λίγο (δουλεύει στο 30% περίπου) ώστε να πιάσει ξανά την θερμοκρασία που έχουμε ορίσει . Βοηθάει πολύ και η αντιστάθμιση που διαθέτει για την οικονομία του καυσίμου .
Αν ψάχνεσαι για Ελληνικό λέβητα, έχω καταλάβει ότι ο κος Σαμαράς είναι πολύ σοβαρός επαγγελματίας και το ψάχνει πολύ το θέμα της θέρμανσης και δε της βιομάζας .
Οποιαδήποτε απορία έχεις υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που μπορούν να σε βοηθήσουν .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132925 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Μπράβο χαίρομαι να ακούω πραγματικά για χαμηλές καταναλώσεις, ίσως αυτό πείσει και τους ποιο αναποφάσιστους στο να αλλάξουν άμεσα και χωρίς αναβολές πλέον το πετρέλαιο με νέο σύγχρονο σύστημα πέλλετ ή βιομάζας. Και εγώ αισίως κλείνω φέτος την χρονιά με κάτι περισσότερο απο 3 τόνους κατανάλωση. Βέβαια εμένα το σπίτι μου είναι ποιο Βόρεια και καίει ασταμάτητα για να έχει 22,5 βαθμούς καθώς και ΖΝΧ στα 80τμ που διαθέτει. Ετήσιο κόστος περίπου 650€ αφού η αγορά έγινε με 200€ τον τόνο πέρσι το καλοκαίρι. Με τον παλιό πετρελαιολέβητα που είχα δεν την γλίτωνα με λιγότερο απο 3-4 τόνους πετρέλαιο.

Και λίγα στοιχεία:


ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ