Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118464 από kyriazisg
Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George δημιουργήθηκε από kyriazisg
Καλησπέρα σε όλους .

Την Πέμπτη ξεκίνησα να λειτουργώ τον λέβητα Kostrzewa Farmer Bio (με αισθητήρα Λάμδα) .
Μέχρι στιγμής από απόδοση και κατανάλωση είμαι ευχαριστημένος , όμως τελική και πιο ολοκληρωμένη άποψη θα έχω μετά το τέλος των κρύων .
Βρίσκομαι στην περιοχή της Μαγούλας Αττικής και οι θερμοκρασίες εδώ πέφτουν μέχρι και 0 βαθμούς .
Το σπίτι είναι 75 τ.μ. κατασκευής 2010 με διπλά τζάμια και βορινό προανατολισμό .
Οι εσωτερικές θερμοκρασίες κυμαίνοντε από τις 08:00 μέχρι τις 17:00 σταθερά 18 βαθμούς και την υπόλοιπη ημέρα κοντά στους 22 και ΖΝΧ όλο το 24ωρο .
Ανεβάζω και φωτογραφίες της εγκατάστασης και εννοείται ότι η όποια παρατήρηση είναι δεκτή .
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118491 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Καλόκαυστος!!!!! :) :)
Καλό χειμώνα να έχουμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118794 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Σε ευχαριστώ πολύ John , τα ίδια και καλύτερα σου εύχομαι !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120105 από Tzortz
Απαντήθηκε από Tzortz στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
καλησπερα φιλε
θελω να σε ρωτησω εντυπωσεις απο τον λέβητα που πηρες,εισαι ευχαριστημενος καιει πολυ,ειναι ευκολος στη χρηση,υπαρχει τεχνικη υποστηριξη,και τελος παντων οτι εσυ νομιζεις σημαντικο μιας και ενδιαφερομαι για να τον αγορασω (αν θελεις μου λες και τιμη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120131 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Καλοριζικος και καλές καύσεις.
Πολύ καλή και καθαρή εγκατάσταση με τριοδες και inverter κυκλοφοριτη ΜΠΡΑΒΟ!!! Αν έχεις χώρο και λίγα χρήματα βάλε και δοχείο αδράνειας και είσαι κομπλέ !!!
Το ups τι τροφοδότει , πίνακα του λεβητα η κυκλοφοριτη μόνο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120164 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Kostrzewa Farmer Bio 24KW by George
Φίλε Tzortz ,

Πρώτον να διευκρινήσω ότι ποτέ στο παρελθόν δεν είχα ασχοληθεί με λέβητες , και ειδικά δε, με βιομάζας !
Οι εντυπώσεις ανάμικτες και θα σου εξηγήσω γιατί:
Το μενού του λέβητα είναι πολύ εύχρυστο και για τον πιο άσχετο χρήστη (βλέπε εμένα)
Σαν κατανάλωση θεωρώ ότι είναι καλή , γιατί έκανα την υπέρβαση και εγκατέστησα τον 24άρι λέβητα με το σκεπτικό ότι θα υπάρχει συγκριτικά με τον 16αρι μεγαλύτερη κατανάλωση , δηλαδή με ήπιο καιρό είχα κατανάλωση 1 τσουβαλάκι την ημέρα , αλλά την τελευταία εβδομάδα έχει ανέβει κοντά στο 1 1/2 λόγω ότι η θερμοκρασία έχει πέσει κάτω από 8 βαθμούς , τα συμπεράσματα δικά σου .
Στα συν του επίσης είναι ο περιστροφικός καυστήρας που απομακρύνει σχετικά αυτόματα την στάχτη στο ταψάκι . Έκανα την βλακεία και ξεκίνησα να τον λειτουργώ χωρίς την ξύστρα (βλέπε εικόνα 2 το μεταλλικό κυκλικό εξαρτηματάκι δίπλα από τον λέβητα) με συνέπεια να βουλώνει τις τρύπες και έτσι να μειώνεται η φλόγα και να αυξάνεται η κατανάλωση . Με την εγκατάσταση του ο λέβητας άλλαξε τελείως συμπεριφορά όπως και η απόδοση . Η υποστήριξη είναι υποδειγματική και του αντιπροσώπου στην Αθήνα αλλά και του κεντρικού αντιπροσώπου στον Βόλο . Απαντάνε σε όποια ερώτηση τους κάνω είτε μέσω τηλεφώνου είτε με E-mail .
Ως τώρα έχω βρεί μόνο ένα κατά για το οποίο θα έχετε νεότερα σύντομα γιατί θα το δω μόλις επιστρέω από την δουλεια , συγκεκριμένα ο κοχλίας δείχνει να ζορίζεται και να κάνει θόρυβο (ο λέβητας ειναι εγκατεστημένος στην ταράτσα)και πιστεύω ότι φταίει και το pellet που χρησιμοποιώ για αυτό . Θα το δώ το βράδυ που θα κάνω και έναν γενικό καθαρισμό των διαδρομών του καυστήρα και των τοιχωμάτων και καθάρισμα του αισθητήρα λάμδα.
Κάτι που ξέχασα , το μενού είναι στα Αγγλικά αλλά και πρόβλημα να έχει σε καθοδηγεί ο τεχνικός .
Ελπίζω να σε κάλυψα , για οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεση σου .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tzortz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ