Primus 60

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116670 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 60
Εχω 6 χρόνια το ΓΡΑΦΕΙΟ .. Μια φορά ήρθε υδραυλικος να βγάλουμε θερμικές απώλειες , διοτι του το ζήτησε ο πελάτης του . Όταν είδε τα σώματα που έβγαιναν βάση μελέτης , μου είπε οτι αυτός θα έβαζε εμπειρικά 30% μεγαλύτερα θερμαντικών σώματα με τον αντίστοιχο λεβητα και δεν πίστευε τα νούμερα . Του έδωσα χαρτί με υπογραφή και σφραγίδα οτι εγγυάμαι για το αποτέλεσμα B)

Αυτό με τις πραγματικές αποδόσεις των λεβήτων πρέπει να το προσέξουν εκεί στην mavil και την thermostahl . Πελάτης μου είχε απαιτήσεις για 40000 kcal λεβητα και όταν πήγε να αγοράσει τον thermostahl του είπαν οτι πρέπει να αγοράσει τον 60000 kcal για να καλύψει αυτές τις θερμίδες .. Και 4200 € ! Φέτος το έχει μετανιώσει που δεν με εμπιστεύτηκε να αγοράσει τον termodinamik 2300€ . Εχω αρχίσει και σχηματίζω την άποψη οτι ανεβάζουν πλασματικές ονομαστικές για να κρατάνε την τιμη λιανικής ψηλά ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116671 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 60

vag1234 έγραψε: Εχω 6 χρόνια το ΓΡΑΦΕΙΟ .. Μια φορά ήρθε υδραυλικος να βγάλουμε θερμικές απώλειες , διοτι του το ζήτησε ο πελάτης του . Όταν είδε τα σώματα που έβγαιναν βάση μελέτης , μου είπε οτι αυτός θα έβαζε εμπειρικά 30% μεγαλύτερα θερμαντικών σώματα με τον αντίστοιχο λεβητα και δεν πίστευε τα νούμερα . Του έδωσα χαρτί με υπογραφή και σφραγίδα οτι εγγυάμαι για το αποτέλεσμα B)

Αυτό με τις πραγματικές αποδόσεις των λεβήτων πρέπει να το προσέξουν εκεί στην mavil και την thermostahl . Πελάτης μου είχε απαιτήσεις για 40000 kcal λεβητα και όταν πήγε να αγοράσει τον thermostahl του είπαν οτι πρέπει να αγοράσει τον 60000 kcal για να καλύψει αυτές τις θερμίδες .. Και 4200 € ! Φέτος το έχει μετανιώσει που δεν με εμπιστεύτηκε να αγοράσει τον termodinamik 2300€ . Εχω αρχίσει και σχηματίζω την άποψη οτι ανεβάζουν πλασματικές ονομαστικές για να κρατάνε την τιμη λιανικής ψηλά ..




Αν καταλαβα καλα μηχανολογος εισαι ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116673 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Primus 60
μισό, μισό εσυ υπόγραφη εβαλές Αλλα η γνωμη του υδραυλικου , μπακάλη , κρεοπώλη μετράει περισότερο τελικά . Ακόμη είμαστε στην αρχή . μετα από καμια 15 αρια χρόνια θα "μάθουμε" ότι ο μηχανολόγος(οχι από το γραφείο αλλα απο επιτόπια επίσκεψη ) κάνει την μελέτη θερμικών απωλειών . Τελικά υπάρχει χρήμα ακόμη για σπατάλες (μεγαλύτεροι λέβητες μεγαλύτερα σώματα μεγάλοι κυκλοφορητές για να κοιμάτε ήσυχα ο υδραυλικός ? ) .
Αλλα πάλι το 60000 πως πιστοποιηθηκέ ?
Κάποτε διαλέγανε ξυλολέβητα σύμφωνα με τον υπάρχον λέβητα πετρελαίου . Δλδ 40αρης πετρελαίου = 80αρη ξυλολέβητα
. Κατι ξερει ο λέων ;)
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116674 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 60
Yeap !

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116677 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 60
Εσεις οι μηχανολογοι εχετε κανει μαθηματα για βιομαζα γιατι
με πολλους που μιλησα δεν ξερανε ουτε να υπολογιζουν δοχειο αδρανειας
εγω σαν εγκαταστατης δεν καναμε στην σχολη τιποτα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116678 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 60
Οι σχολές δεν σου μαθαίνουν ούτε το 10% απο αυτό που θα χρειαστείς ..

Ο σωστός επιστήμονας έχει ανοιχτούς τους ορίζοντες του και όταν δεν γνωρίζει κατι έρευνα για να το μάθει . Εγώ κάθε ημέρα ψάχνω και μαθαίνω κατι καινούργιο ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ