Kiturami KF-35 Tuning

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116012 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Aγαπητε φιλε dimlyk αυτα τα μεγαθηρια επειδη εχω προσωπικη εμπειρια,δουλευουν με εντελως διαφορετικη φιλοσοφια απο εναν μικρο λεβητα με 20 και 30 γαλονια νερο.(αυτο θα το εξηγησω παρακατω)

ο καθε κατασκευαστης κοιταζοντας το συμφερον του προσπαθει να καλυψει μεγαλη γκαμα προιοντων για ολες τις αναγκεσ και ολα τα γουστα.Παραδειγμα μια αυτοκινητοβιομηχανια δεν μπορει να παραγει μονο μινι ή μονο επαγγελματικα,ή μονο στατιον βαγκον πρεπει να καλυπτει τισ αναγκεσ ευρυτερου αγοραστικου κοινου.

Δεν ειναι μονο το οικονομικο στην επιλογη ενοσ λεβητα,αλλοι παραγοντεσ ειναι ο διαθεσιμοσ χωρος οχι μονο για την εγκατασταση του λεβητα αλλα και για την αποθηκευση τησ καυσιμησ υλης.

Oπωσ εχω προαναφερει η φιλοσοφια λειτουργειασ ενοσ τοσο μεγαλου λεβητα ειναι λιγο πιο διαφορετικη απο ενοσ μικρου χωρισ ομωσ οι βασικεσ αρχεσ να αλλαζουν .

οι αποδοσεισ του καθε μηχανηματοσ ασχετωσ αν ειναι λεβητασ ή οτιδηποτε αλλο εχουν σιγουρα να κανουν
και με τον εκαστοτε χειρισμο και χειριστη.

αυται οι λεβητεσ λοιπον αποδιδουν καλυτερα αν απο την στιγμη που ""φερουν"" τα νερα τους στην επιθυμητη για εμας θερμοκρασια (και σταματησει το μοτερ του αερα απο τον υδροστατη)ΔΕΝ κλεινει τελειωσ ταμπερ του αερα αλλα ρυθμιζεται τοσο που η φωτια να σιγοκαιει σε τοσο μικρο βαθμο
που να μην ανεβασει ο λεβητασ τρελη θερμοκρασια,αλλα και αρκετη για να βοηθαει λιγο στην συντηρηση των νερων ωστε τα αναβοσβησματα του μοτερ να ειναι σε πιο αραια χρονικα διαστηματα,
Αυτη ειναι η λεγομενη μεθοδοσ""καμινι"
τα κερδη απο αυτη ειναι=
1)Οσο πιο αργα γινεται η μεταφορα τησ ενεργειασ απο την καυσιμη υλη στο νερο του λεβητα τοσο πιο κερδισμενοι ειμαστε.
τα νερα δεν ζεσταινινται μονο απο την φλογα και τα καπναερια αλλα και απο την απ"ευθειασ επαφη του χωρο καυσης με τα καρβουνα.
2)αν και εφ οσον αυτη η συνεχομενη συντηρηση δεν ειναι αρκετη ,τοτε επεμβαινει το μοτερ και ξανααναζωπυρωνει την φωτια,
Τωρα εχοντας πολλη καυσιμη υλη στον χωρο καυσης αυτη ηδιαδικασια κρατα λιγοτερο εχοντας σαν αποτελεσμα λιγοτερες απωλειες απο την εξοδο του λεβητα και αποβολη θερμιδων απο τα καπναερια,(οσο λιγεσ και αν ειναι αυτεσ απο εναν εστω τελειο λεβητα)

3)με λιγα λογια ακολουθουν μια διαδικασια καυσησ που θα μπορουσαμε την ονομασουμε=
"μερικωσ περιορισμενη ελευθερη καυση με ηλεκτρομηχανικη υποβοηθηση οταν αυτη κριθει απαραιτητη,
4)Δεν ειμαι ουτε πυρηνικοσ επιστημονασ ουτε επιστημονασ,μαστορασ ειμαι με μεγαλη εμπειρια ομωσ επι του θεματος,
5)εκτοσ απο κατασκευαστης τετοιου λεβητα εχω την χαρα να ειμαι και χειριστησ επι καθημερινησ βασης.
6)ετσι λοιπον μπορω να συγκρινω και τις αποδοσεις και την οικονομια ενοσ τετοιυ λεβητα περα απο αριθμουσ κιλοβατ και θεωριεσ,το μηχανημα δουλευει και παραδουλευει,
7)ο σοφοσ ελληνικοσ λαοσ λεει=ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ!
8)τον λεβητα τον εφτιαξα απο γουστο μερακι και καπριτσιο χωρισ να εχω κανενα απολυτως προβλημα με τον προηγουμενο που ειχα κατασκευασει΄.
στην πρωτη μερα λειτουργειας του εζησα τισ διαφορες (ιανουαριοσ μηνασ).
με το που εσβησε το μοτερ για πρωτη φορα επεσε πολυ κουβεντα με ξαδερφια αδερφια περιεργους,και καπνισαμε πολλα τσιγαρα και ηπιαμε πολλους καφεδεσ,για να περαουν οι επομενεσ 4 ωρεσ που εκανε να ξαναπαρει μπροστα,
ψεμματα δεν θα πω αλλα και λιγοτερα ξυλα εκαψα και για ταισμα 1 φορα την ημερα παω(παω και ενδιαμεσα καμια βολτα να δω τι γινετα)και γλιτωσα την ταλαιπωρια του λιανισματος,
με τον χρονο που αρχησα και ζουσα ολο και περισσοτερο την κατασταση,εμαθα καλυτερα το μηχανημα ,ποσο λιγοτερο ταισμα θελει οταν ο καιροσ ειναι πιο ζεστος,κατι οικονομια κερδισα και απο εκει,
αργοτερα καταλαβα (μετα απο γκρινια για την πολλη ζεστη στο σπιτι πως) με 55 βαθμουσ καζανι ημουν
αρχοντας.κατι κερδισα και απο εκει.

ΕΝ κατακλειδι μια επιτυχημενη εμπειρια καλο ειναι να την μοιραζεσαιγια να βοηθηθουν και οι υπολοιποι
οποιοσ θελει να το πιστεψει το πιστευει οποιοσ δεν θελει εχει καθε δικαιωμα για αυτο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116017 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Εδω και 4 σελιδες παρακολουθω, και κοντευω να ξεχασω αυτα που ξερω γυρω απο τους ξυλολεβητες.
Μερικα πραγματα απο μονα τους φιλε ghost ειναι επιχειρηματα...ειτε σου αρεσει...ειτε οχι...εξηγω τι εννοω.
Ολοι μα ολοι οι ξυλολεβητες αποδιδουν το μεγιστο της αποδοσης τους, δουλευοντας στο φουλ απο την εναυση εως την καυση του τελευταιου ξυλου που εχει απομεινει μεσα στον ξυλολεβητα.
Αποροια αυτης της αρμονικης λειτουργιας ειναι να χρειαζομαστε απαραιτητα δοχεια αδρανειας... ωστε να αποθηκευσουμε και να διαχειριστουμε την ενεργεια που εχουμε ΟΤΑΝ εμεις θελουμε, χωρις να παρακαμπτουμε την απροσκοπτη στο max λειτουργια του λεβητα.
Ξυλολεβητας με λειτουργια που θεωρεις εσυ ιδανικη ειναι να σιγοκαιει... για ολους τους μεγαλους Ευρωπαιους και οχι μονο κατασκευαστες ομως δεν ειναι...και οι ανθρωποι αυτοι που εχουν δεκαετιες μελετης και εξελιξης των προιοντων τους ειναι επιχειρηματα απο μονοι τους...τα CE...DIN...ISO και οι λοιπες παγκοσμιες πιστοποιησεις το αποδεικνυουν.

www.kwb.ie/en/products/kwb-classicfire-l...-heating-system.html
www.hargassner.at/heizung/Article/ID/99/...tückholz_1_Meter.htm
www.windhager.com/int_en/products/wood/logwin-klassik-167/

Αν αυτη η παρεμβαση που υποστηριζεις με θερμη ηταν πραγματικη ανακαλυψη...θα την ειχαν κανει εδω και 30 χρονια...
Εκτος αν τους αμφισβητεις κι αυτους...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116025 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

χρηστος8 έγραψε: Εδω και 4 σελιδες παρακολουθω, και κοντευω να ξεχασω αυτα που ξερω γυρω απο τους ξυλολεβητες.
Μερικα πραγματα απο μονα τους φιλε ghost ειναι επιχειρηματα...ειτε σου αρεσει...ειτε οχι...εξηγω τι εννοω.
Ολοι μα ολοι οι ξυλολεβητες αποδιδουν το μεγιστο της αποδοσης τους, δουλευοντας στο φουλ απο την εναυση εως την καυση του τελευταιου ξυλου που εχει απομεινει μεσα στον ξυλολεβητα.
Αποροια αυτης της αρμονικης λειτουργιας ειναι να χρειαζομαστε απαραιτητα δοχεια αδρανειας... ωστε να αποθηκευσουμε και να διαχειριστουμε την ενεργεια που εχουμε ΟΤΑΝ εμεις θελουμε, χωρις να παρακαμπτουμε την απροσκοπτη στο max λειτουργια του λεβητα.
Ξυλολεβητας με λειτουργια που θεωρεις εσυ ιδανικη ειναι να σιγοκαιει... για ολους τους
μεγαλους Ευρωπαιους και οχι μονο κατασκευαστες ομως δεν ειναι...και οι ανθρωποι αυτοι που εχουν δεκαετιες μελετης και εξελιξης των προιοντων τους ειναι επιχειρηματα απο μονοι τους...τα CE...DIN...ISO και οι λοιπες παγκοσμιες πιστοποιησεις το αποδεικνυουν.

www.kwb.ie/en/products/kwb-classicfire-l...-heating-system.html
www.hargassner.at/heizung/Article/ID/99/...tückholz_1_Meter.htm
www.windhager.com/int_en/products/wood/logwin-klassik-167/

Αν αυτη η παρεμβαση που υποστηριζεις με θερμη ηταν πραγματικη ανακαλυψη...θα την ειχαν κανει εδω και 30 χρονια...
Εκτος αν τους αμφισβητεις κι αυτους...

Καλωσ ορισεσ στην παρεα μασ φιλε χρηστο.
Πολυ ψαγμενο και διαβασμενο σε βρισκω αλλα μονο πανω στα τετριμμενα ,τα σιγουρα και τα ετοιμα που σου πασαρουν,
Για να μην ξεχασεισ και αλλα απο αυτα που ξερεισ λοιπον κρατα τα σττο μυαλο σου και ασε χωρο σε μια ακρη για λιγα ακομη=
""Αν αυτη η παρεμβαση που υποστηριζεις με θερμη ηταν πραγματικη ανακαλυψη...θα την ειχαν κανει εδω και 30 χρονια...
Εκτος αν τους αμφισβητεις κι αυτους...""
Λεβητεσ με ατον τον τροπο λειτουργειας κατασκευαζονται απο σοβαρους κατασκευαστες σε βορεια ευρωπη και αμερικη οχι μονο 30χρονια πριν αλλα για πανω απο 50.
ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΟΧΕΙΟ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΔΙΟΣ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ!

""Αποροια αυτης της αρμονικης λειτουργιας ειναι να χρειαζομαστε απαραιτητα δοχεια αδρανειας... ωστε να αποθηκευσουμε και να διαχειριστουμε την ενεργεια που εχουμε ΟΤΑΝ εμεις θελουμε, χωρις να παρακαμπτουμε την απροσκοπτη στο max λειτουργια του λεβητα""
Οταν λεσ οταν εμεισ θελουμε τι εννοεις οτι δεν μπορει να γινει το ιδιο και με το νερο του λεβητα αν και εφ'οσον ειναι τα ιδια λιτρα κααι το ιδιο καλα μονωμενο με το δοχειο αδρανειασ?

Αν λοιπον εχεισ ξυλολεβητα χωρισ δοχειο αδρανειασ εκει που δουλευεισ μια εγκατασταση 10 σωματα ,τοτε κλεισε τα 8 και αφησε τα 2 ωστε ποσοτικα περιπου να ειναι αναλογα με το να εχεισ ολα τα σωματα ανοιχτα με εναν λεβητα 4 φορεσ μεγαλυτερο,τοτε μονο θα ζησεισ τι σου λεω.

Αφου εισαι τοσο καλα διαβασμενοσ δωσε μου λυση σε ενα προβλημα να σε παραδεχτω=
εστω οτι για καποιον λογο μενω σε μια περιοχη με τρομερο κρυο ,
εστω οτι για καποιον αλλο σοβαρο λογο ειμαι ο μονοσ που θα μπορω να τροφοδοτησω τον λεβητα ΑΛΛΑ μια ΜΟΝΟ φορα την ημερα και τελοσ μου ειναι αδυνατον να κοψω τα ξυλα μικρα μικρα.
Τι ειδοσ ξυλολεβητα θα μου προτεινες?
αν ο ξυλολεβητας θα επρεπε να καιει συνεχεια ,απροσκοπτα φουλ ολεσ αυτεσ τισ ωρεσ ποσο μεγαλοσ θα ηταν ο χωροσ καυσης και για τα 12 σωματα μου δεν θα ηταν υπερβολικη η ενεργεια?

παντωσ για να γελασουμε και λιγο μην μου πεισ να εβαζα πετρελαιο ημαρτον!
Υ.Γ. δεν εχω κανενα συμφερον και δεν αποσκοπω σε κανενα οικονομικο οφελοσ απο ολη αυτην την ιστορια απλωσ το αναφερω πληροφοριακα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116030 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
ghost
Εχεις E-MAIL?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116047 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Ειμαι οντως λατρης της θεωριας και των επιστημονικων αποδειξεων...δεν εχω λογο να συνεχισω μια συζητηση που δεν βγαζει πουθενα.
Λυπαμαι που αμφισβητεις την γνωση της θερμομηχανικης...πανω σε αυτη οι ανωτερω (και οχι μονο) εταιριες βασιζουν την εξελιξη των προιοντων τους...και με συνδιασμο χρονιων δοκιμων σε εργαστηρια πριν βγουν σε μαζικη παραγωγη...αυτα ειναι τα επιχειρηματα μου...απεναντι σου.
Ολα τα παραπανω θα ημουν ανοητος αν τα θεωρουσα απλως τετριμμενα και λογια να χαμε να λεγαμε...ειναι η πραγματικοτητα που εχω βιωσει με τα ματια μου μεσα απο εκατονταδες τοποθετησεις λεβητων (υδραυλικος ειμαι οπως καταλαβες).
Για το σεναριο του να μπορει να βαζει καποιος μονο μια φορα την ημερα ξυλα...ναι γινεται...θα του προτεινα να βαλει εναν καθαροαιμο λεβητα πελλετ και θα του εκανα και οικονομια χαμαλικιου...θα πηγαινε στο λεβητοστασιο του μια - δυο φορες την εβδομαδα...πως σου φαινεται;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116061 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

χρηστος8 έγραψε: Ειμαι οντως λατρης της θεωριας και των επιστημονικων αποδειξεων...δεν εχω λογο να συνεχισω μια συζητηση που δεν βγαζει πουθενα.
Λυπαμαι που αμφισβητεις την γνωση της θερμομηχανικης...πανω σε αυτη οι ανωτερω (και οχι μονο) εταιριες βασιζουν την εξελιξη των προιοντων τους...και με συνδιασμο χρονιων δοκιμων σε εργαστηρια πριν βγουν σε μαζικη παραγωγη...αυτα ειναι τα επιχειρηματα μου...απεναντι σου.
Ολα τα παραπανω θα ημουν ανοητος αν τα θεωρουσα απλως τετριμμενα και λογια να χαμε να λεγαμε...ειναι η πραγματικοτητα που εχω βιωσει με τα ματια μου μεσα απο εκατονταδες τοποθετησεις λεβητων (υδραυλικος ειμαι οπως καταλαβες).
Για το σεναριο του να μπορει να βαζει καποιος μονο μια φορα την ημερα ξυλα...ναι γινεται...θα του προτεινα να βαλει εναν καθαροαιμο λεβητα πελλετ και θα του εκανα και οικονομια χαμαλικιου...θα πηγαινε στο λεβητοστασιο του μια - δυο φορες την εβδομαδα...πως σου φαινεται;;;


Kαλημερα φιλο χρηστο,αλλα σου λεω αλλα μου λες και αλλα απαντας,λογικο ειναι η συζητηση να μην βγεζει πουθενα,
Στις 4 λοιπον αυτεσ σελιδες που διαβασες αυτεσ τισ μερες προσπαθησα να ειμαι ακριβης και ευστοχος στις απαντησεις μου σε ολους .
Παμε παλι περιγραφικα και παραγραφικα=
1)Η συζητηση ειναι παντα δρομοσ με πολλα παρακλαδια και παντα βγεζει καπου,ολοι εχουν να κερδισουν κατι,μονο τα αδιεξοδα δεν βγαζουν πουθενα.
2)Δεν αμφισβητησα καμια θερμοδυναμικη,αντιθετως σου παραθεσα και εγω καποιεσ φωτογραφιες και προσπαθησα να σε κανω να καταλαβεισ οτι και αλλοι κατασκευαστες ανα τον κοσμο"" βασιζουν την εξελιξη των προιοντων τους...και με συνδιασμο χρονιων δοκιμων σε εργαστηρια πριν βγουν σε μαζικη παραγωγη.""
3)βεβαιωσ και λεβητες ειναι οι μικροι λεβητες ειναι και οι μεγαλοι,οπως προσπαθησα να εξηγησω εκτενεστερα στισ παραπανω σελιδεσ απλα απευθυνονται σε αλλο αγοραστικο κοινο.
4)Το καταλαβα οτι εισαι υδραυλικος,σου μιλαω για κατασκευη και μου λεσ για τοποθετησεις,σου εξηγω κατι το διφορετικο και μου μιλασ ΠΑΛΙ για τα τετριμμενα.
5)πιστευω οτι ξεκαθαρα σου εθεσα ενα ερωτημα=
""εστω οτι για καποιον λογο μενω σε μια περιοχη με τρομερο κρυο ,
εστω οτι για καποιον αλλο σοβαρο λογο ειμαι ο μονοσ που θα μπορω να τροφοδοτησω τον λεβητα ΑΛΛΑ μια ΜΟΝΟ φορα την ημερα και τελοσ μου ειναι αδυνατον να κοψω τα ξυλα μικρα μικρα.
Τι ειδοσ ξυλολεβητα θα μου προτεινες?
αν ο ξυλολεβητας θα επρεπε να καιει συνεχεια ,απροσκοπτα φουλ ολεσ αυτεσ τισ ωρεσ ποσο μεγαλοσ θα ηταν ο χωροσ καυσης και για τα 12 σωματα μου δεν θα ηταν υπερβολικη η ενεργεια?

παντωσ για να γελασουμε και λιγο μην μου πεισ να εβαζα πετρελαιο ημαρτον!""


Η απαντηση σου ειναι να βαλω οχι πετρελαιο αλλα πελλετ,
Τι να το κανω το πελλετ καλε μου ανθρωπε οταν τα ξυλα τα εχω τσαμπα απο τα κτηματα μου?
Δεν εχω σκοπο να δημιουργησω σε τετοιεσ εποχεσ κρισης και αλλα εξοδα στον ηδη βεβαρημενο οικογενιακο προυπολογισμο μου.
ευχαριστω για το ενδιαφερον σου παντωσ και για τον κοπο σου να μου απαντησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ