Kiturami KF-35 Tuning

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115909 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

ghost έγραψε: Και βεβαια οι κατασκευαστεσ θα μπορουσαν να φτιαξουν λεβητα με εξοδο καυσαεριω 50 βαθμουσ ασ τα παρουμε ομωσ απο την αρχη.
1)μην μπερδευεσαι ισχυσ και αποδοση ειναι ποσα αναλογα οταν αυξανεται το ενα αυξανεται και το αλλο ξερεισ.
2)η θερμοκρασια μετριεται ακριβωσ στην εξοδο του λεβητα.
3)ζητουμενη θερμοκρασια καυσαεριων(τουλαχιστον για εμενα)δεν ειναι οι 50 αλλα οι 65.
4)καθε προιον που βγαινει στην αγορα και ειναι βιομηχανοποιημενο και απευθυνεται σε ολους.δηλαδη αν καποιοσ εισ γνωση του θελει να καθεριζει λιγο συχνοτερα για να εχει οικονομια κανει συνηδητα την αγγαρεια.
δεν μπορεισ να βγαλεισ στην αγορα ενα μηχανημα που να απευθυνεται σε ολουσ και να αναγκασεισ τον αγοραστη να κανει την αγγαρεα αθελα του.αυτο θα ηταν καταστροφη αφου ο ανιδεοσ πολλεσ φορεσ δημιουργει προβληματα απο εκει που δεν υπαρχου ,φαντασου και να υπαρχει!!
5)η αποθηκευμενη ενεργεια αυξηθηκε φιλε μου που συμπερανεσ εσυ πωσ αυξηθηκανοι απωλειεσ?
Μηπωσ απο την καλυτερη μονωση?
Απωλειεσ σε ενα καζανι υπαρχουν μονο απο την εξοδο των καπναεριων αν ο μανδυασ εξωτερικα ειναι καλα μονωμενοσ.
τι δεν καταλαβαινεισ?


1,σαν μεγιστη ισχυ του λεβητα "οριζεται" η μεγιστη ποσοτητα θερμοτητας που μπορει να δωσει σε μια ωρα
σαν αποδοση η ισχυς που μας δινει ο λεβητας δια της ισχυος του καυσιμου που καταναλωσε
αρα ισχυς και αποδοση δεν ειναι μεγαθη αμεσα συγκρινομενα
2, αυτο αφορα την συγκεκριμενη κατασκευη κι ο λογος που ρωτησα ηταν οτι αν εκει εχεις 60 βαθμους στο τελειωμα της καμιναδας ποσο θαναι ? (μαλλον θα τρεχει πολυ νερακι)
4. συμφωνω αν και δεν το θεωρω λυση ...ηδη αρκετοι εδω μεσα ειτε εγκαταλλειψαν τους ξυλολεβητες ειτε εγκαταλειψαν τα "βρωμικα" καυσιμα αν κι ειχαν ξεκινησει με αρκετο ενθουσιασμο ...ελπιζω τουλαχιστον να το εξηγησες απο την αρχη :)
5, δεν ξερω τι ακριβως εχεις κανει,,,αρα μιλαω γενικα και γενικα οσο αυξανεις την επιφανεια με τον εξωτερικο αερα αυξανουν οι απωλειες

παμε στο επομενο
1, σαφως κι εννοουσα νεα κατασκευη ,,,ομως καλυτερα απ το δοχειο αδρανειας δεν μπορεις να την μονωσεις πχ δεν μπορεις να φτιαξεις κελυφος και να ριξεις μεσα αφρο αλλα και δεν το θες γι αλλους λογους
επιπλεον δεν εχει κανενα λογο καποιος κατασκευαστης να αυξησει τοσο υπερογκα το κοστος για να βαλει αυτα τα λιτρα μεσα σ ενα λεβητα ...περα του οτι αυτος ο λεβητας για ν αρχισει να ζεσταινει θα περασουν κανα 5αρι ωρες .
οσο για την μετρηση της αποδοσης αστο καλυτερα γιατι οντως ειναι το πιο δυσκολο κοματι ...μαλλον κατι αλλο εννοεις που δεν το πιανω :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115910 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
οταν καποια πραγματα τα αναφερουμε γενικα και αοριστα μπορει να ισχυουν !
Πες μου σε παρακαλω που αλλου διαφωνεις και αν μπορω να θα σου εξηγησω.
Συγκεκριμενα ομωσ και ευστοχα γιατι ειμαι αρκετα κουρασμενοσ για να βασανισω και αλλο το μυαλο μου.
Για να κρινεισ κατι χαλια πρεπει να εχεισ και επιχειρηματα,τουλαχιστον ετσι λεει το σαβουαρ βιβρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115912 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Ρουχα ,παπουτσια ,αυτοκινητα ,εργαλεια,υπαρχουν διαθεσιμα στην αγορα για ολεσ τισ χρησεις ,ολα τα γουστα και το σημαντικοτερο για ολα τα βαλαντια!!!!!!
Το ιδιο ισχυει και για τους λεβητεσ γενικοτερα οχι μονο για τουσ ξυλολεβητες.
Το κακο βεβαια στην αγορα πωσ δεν ανταποκρινεται παντα αυτο που παιρνεις σε αυτα που πληρωνεις.
Υπαρχουν λοιπον πολοι λογοι που θα μπορουσε καποισ κατασκευαστησ μα βγελει ενα τοσο μεγαλο μηχανημα στην αγορα=
1)το κοστοσ μαλλον μικροτερο θα ηταν απο μια εγκατασταση αλλου μικροτερου που απαιτει δοχειο αδρανειας ,τριοδη ,ηλεκτροβανες,πινακα αυτονομιας,δευτερο κυκλοφορητη,καμια 10αρια μετρα φ32 χαλκο ακομη,εξαρτηματα και τελοσ εξειδικευμενο ηλεκτρολογο.
2)Με τοσο μεγαλο μηχανημα καις κορμους και οχι ξυλακια,φθηνοτερα για αυτους που τα αγοραζουν,λιγοτερη κουραση και βαβουρα για αυτουσ που τα εχουν δικα τους.
3)τουλαχιστον 4 φορεσ μεγαλυτερα διαστηματα για τροφοδοσια.
4)κανενασ περιορισμοσ στο τι θα καψει.(πρωτη φορα που ειδα τετοιο μηχανημα να δουλευει στην αμερικη χωρουσε μεσα 6 παλετες πιο μεγαλεσ σε μεγεθος απο τισ ευρωπαλετες)ο ιδιοκτητης μου ειπε μαλιστα πως μεγαλο ποσοστο απο την καυσιμη υλη του ειναι μπαλα καλαμποκιας απο τα κτηματα του.
5)Μεγαλο ποσοστο στην χωρα μασ ειναι αγροτες οι οποιοι εχον δεντα(ελιεσ,ξυνα,κ.α.)με ενα τοσο μεγαλο μηχανημα δεν χρειαζεται να μπουν στην διαδικασια για παραγωγη πελλετασ( αφου στην επαρχια υπαρχει αυθονοσ χωροσ)καιγονται ολα οπωσ ειναι.
6)γιατι δεν μπορουμε να καταλαβουμε οτι ενασ λεβητας(πολυ καλα μονωμενος) αν κανει 5 ωρεσ να ζεστανει θα κανει αλλεσ τοσεσ να κρυωσει?
7)το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ενα τετοιο καζανι δεν κανει για καποιον που εχει αναγκη να ζεστανει το σπιτι του μονο το βραδυ,αλλα σπανιεσ αυτες οι περιπτωσεις,συνηθωσ εργενηδες η ανδρογυνα που σπουδαζουν τα παιδια,η οσα δουλευουν ολη μερα και γυριζουν βραδυ στο σπιτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115927 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

ghost έγραψε: οταν καποια πραγματα τα αναφερουμε γενικα και αοριστα μπορει να ισχυουν !
Πες μου σε παρακαλω που αλλου διαφωνεις και αν μπορω να θα σου εξηγησω.
Συγκεκριμενα ομωσ και ευστοχα γιατι ειμαι αρκετα κουρασμενοσ για να βασανισω και αλλο το μυαλο μου.
Για να κρινεισ κατι χαλια πρεπει να εχεισ και επιχειρηματα,τουλαχιστον ετσι λεει το σαβουαρ βιβρ.


στο μονο πραγμα που διαφωνω ειναι οτι αυτη η κατασκευη προοριζεται για καποιον τριτο πιθανοτατα ασχετο ( αν εχω καταλαβει λαθος διορθωσε με και τελος ) αν ηταν για σενα θα σου ελεγα ενα μπραβο μαζι με καποιες πρατηρησεις ενδεχομενως κι απο κει και περα αν ηθελες συζηταγες η οχι .
δεν μιλησα πουθενα για χαλια ...αλλα τα επιχειρηματα μου προφανως δεν τα καταλαβες

οσο για τους λεβητες που λες υπαρχουν κι εδω αλλα ολοι εχουν περιορισμους
αλλο πραμα οι βιομηχανικοι λεβητες ...μη φτασουμε να μιλαμε τωρα και για αποτεφρωση σκουπιδιων (αν και πλεον καταληγουν στα τζακια ) για το ξυλο ομως επισης κανεις λαθος...δυσκολα το ασχιστο ξυλο εχει μικρη υγρασια κι επισης πιο δυσκολα καιγεται
για τον λεβητα των 1000 λιτρων δεν θα συνεχισω γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη :)
αυτο που ειπες ομως οτι θα κρατησει αλλες 5 ωρες τα νερα το καταλλαβαινω,,,ισχυει ομως μονο αν ο λεβητας δουλευει 24 ωρες ...αν τον κλεισω ....θα πρεπει να περιμενω αλλες 5 ωρες (αντε 3 γιατι ηδη εχει καποια θερμοκρασια) κι αυτο ειναι προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115929 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning
Παντως με αυτα που διαβαζουμε θα ξεχασουμε και αυτα που
ξερουμε B)

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115958 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Kiturami KF-35 Tuning

LEONAS έγραψε: Παντως με αυτα που διαβαζουμε θα ξεχασουμε και αυτα που
ξερουμε B)


+1

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ