Farmer bio 24kw

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115260 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Farmer bio 24kw
λογικα σε καλυπτει η ισχυς ...το οτι ομως καλυπτει ενα σπιτι α μ2 δεν σημαινει οτι καλυπτει ολα τα σπιτια α μ2 .... το εμπεριστατωμενα που αναφερεις μπορει να αναφερεται μονο σε μελετη και πουθενα αλλου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, vasiliskb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120724 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Farmer bio 24kw
Φίλε vasiliskb καλησπέρα,

Εντυπώσεις από την μέχρι τώρα πορεία με το μηχανημά σου έχεις ?
Καταναλώσεις , προβλήματα , τα συν και τα πλην ?

Αναμένω απάντηση σου .
Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123253 από vasiliskb
Απαντήθηκε από vasiliskb στο θέμα Re:Farmer bio 24kw
Αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία.
Ο Farmer έχει κατανάλωση 1,5 (kg/μέρα) με μέση θερμοκρασία στο σπίτι 21 βαθμούς με μέση εξωτερική στους 4 βαθμούς (ρυθμίσεις λέβητα: ζητούμενη 22 - θερμοκρασία ασφαλείας 18 - τα στατιστικά αυτά ειναι απο 30/11 μέχρι 23/12 ) Η στάχτη που αφήνει το Alfa wood (αυτό χρησιμοποιώ) για το διάστημα αυτό ειναι μισό σακί (σακί πελλετ). Η συντήρηση που έκανα αυτό το διάστημα έχει να κάνει με την στάχτη - 2 φορές τον καθάρισα - και μια φορά τον καυστηρα και το περιστρεφόμενο πιατάκι το οποίο και χθες που το έκανα είχε λίγο klinker περιμετρικά περίπου 1 με 1,5 cm το οποίο με ένα κατσαβίδι και λίγο χτύπημα έφυγε εύκολα. Εσωτερικά βλέπω ότι έχει πίσσα στα τοιχώματα, με τον εγκαταστατη που μίλησα μου είπε μου είπε ότι ειναι μάλλον απο τις πολλές ώρες standby (χθες που του ανέβασα τις θερμοκρασίες και έκαψε αρκετή ωρα στο φουλ εχω την εντύπωση πως η πίσσα μειώθηκε). Το μηχάνημα κατα τα αλλά δουλεύει απροβλημάτιστα. Αυτό που δεν μ αρέσει ειναι ο εσωτερικός Θερμοστάτης που παραπέμπει σε παλαιότερη τεχνολογία ενώ η κεντρική μονάδα ειναι hi tech επίσης καλό θα ήταν να υπήρχε η πρόβλεψη όταν σημάνει κάποιο αλαρμ στην κεντρική μονάδα να υπάρχει ειδοποίηση και μέσα στο σπίτι (πχ στον θερμοστάτη) για να γίνεται ταχύτερα αντιληπτό και απο τον χρήστη.


vasiliskb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123283 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Farmer bio 24kw

vasiliskb έγραψε: Αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία.
Ο Farmer έχει κατανάλωση 1,5 (kg/μέρα) με μέση θερμοκρασία στο σπίτι 21 βαθμούς με μέση εξωτερική στους 4 βαθμούς (ρυθμίσεις λέβητα: ζητούμενη 22 - θερμοκρασία ασφαλείας 18 - τα στατιστικά αυτά ειναι απο 30/11 μέχρι 23/12 ) Η στάχτη που αφήνει το Alfa wood (αυτό χρησιμοποιώ) για το διάστημα αυτό ειναι μισό σακί (σακί πελλετ). Η συντήρηση που έκανα αυτό το διάστημα έχει να κάνει με την στάχτη - 2 φορές τον καθάρισα - και μια φορά τον καυστηρα και το περιστρεφόμενο πιατάκι το οποίο και χθες που το έκανα είχε λίγο klinker περιμετρικά περίπου 1 με 1,5 cm το οποίο με ένα κατσαβίδι και λίγο χτύπημα έφυγε εύκολα. Εσωτερικά βλέπω ότι έχει πίσσα στα τοιχώματα, με τον εγκαταστατη που μίλησα μου είπε μου είπε ότι ειναι μάλλον απο τις πολλές ώρες standby (χθες που του ανέβασα τις θερμοκρασίες και έκαψε αρκετή ωρα στο φουλ εχω την εντύπωση πως η πίσσα μειώθηκε). Το μηχάνημα κατα τα αλλά δουλεύει απροβλημάτιστα. Αυτό που δεν μ αρέσει ειναι ο εσωτερικός Θερμοστάτης που παραπέμπει σε παλαιότερη τεχνολογία ενώ η κεντρική μονάδα ειναι hi tech επίσης καλό θα ήταν να υπήρχε η πρόβλεψη όταν σημάνει κάποιο αλαρμ στην κεντρική μονάδα να υπάρχει ειδοποίηση και μέσα στο σπίτι (πχ στον θερμοστάτη) για να γίνεται ταχύτερα αντιληπτό και απο τον χρήστη.


vasiliskb

Πολύ καλή μου ακούγεται η κατανάλωση σου !!! Να φανταστείς σε πολύ μικρότερο σπίτι έχω γύρω στα 17 kg ημερησίως κατανάλωση και όχι συνεχόμενα στους 21 βαθμούς . Μπράβο φαίνεται ότι οι ρυθμίσεις σου είναι σωστές .Όσο για τον θερμοστάτη θα συμφωνήσω μαζί σου , και ελπίζω να βγεί κάποια αναβάθμιση που να μπορείς να ρυθμίζεις τον λέβητα μέσα από το σπίτι και το πολύ σημαντικό να ακούς τα alarms . Αυτή την στιγμή μου έχει βγάλει 5 φορές alarm για τον λάμδα . Τα οξυγόνα στον καυστήρα στο 100% της απόδοσης πόσο πιάνουν ? Η τροφοδοσία μπορείς να μου πείς πόσο την έχεις ορίσει ?
Καλές γιορτές να έχεις .
Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123349 από vasiliskb
Απαντήθηκε από vasiliskb στο θέμα Re:Farmer bio 24kw
Ναι για την κατανάλωση και γώ νομίζω ότι είναι καλή, βέβαια να πώ ότι τα βράδια βάζω τον θερμοστάτη στο χαμηλότερο σημείο με την θερμοκρασία βέβαια να μην πέφτει κάτω απο τους 17,5 (με την θερμοκρασία ασφαλείας όπως προ είπα στο 18). Λάμδα για πιο λόγο σου έβγαλε? Μίλησες με τα παιδιά στο Βόλο? Τόσο χάλια είναι τα καυσαέρια? Η καπνοδόχος σου τι διάμετρο έχει? Να πώ την αλήθεια τον λάμδα τον φοβάμαι και γώ, μιας και στο standby τόσες ώρες, η κάπνα νομίζω ότι πάει και κολλάει όλη εκεί. Οι ρυθμίσεις για το οξυγόνο του καυστήρα στο max είναι:75 και στο min:35. Η τροφοδοσία είναι feeding max:12 feeding interval:20sec.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vasiliskb.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123353 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Farmer bio 24kw

vasiliskb έγραψε: Ναι για την κατανάλωση και γώ νομίζω ότι είναι καλή, βέβαια να πώ ότι τα βράδια βάζω τον θερμοστάτη στο χαμηλότερο σημείο με την θερμοκρασία βέβαια να μην πέφτει κάτω απο τους 17,5 (με την θερμοκρασία ασφαλείας όπως προ είπα στο 18). Λάμδα για πιο λόγο σου έβγαλε? Μίλησες με τα παιδιά στο Βόλο? Τόσο χάλια είναι τα καυσαέρια? Η καπνοδόχος σου τι διάμετρο έχει? Να πώ την αλήθεια τον λάμδα τον φοβάμαι και γώ, μιας και στο standby τόσες ώρες, η κάπνα νομίζω ότι πάει και κολλάει όλη εκεί. Οι ρυθμίσεις για το οξυγόνο του καυστήρα στο max είναι:75 και στο min:35. Η τροφοδοσία είναι feeding max:12 feeding interval:20sec.


Και εμείς τα βράδια και όσο λείπουμε από το σπίτι η θερμοκρασία είναι 18 βαθμοί, αλλά και πάλι είσαι πολύ καλά και έχεις πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από την Αθήνα !
Error 24 και error 27 έβγαζε ο λάμδα ,μίλησα με Βόλο και μου είπε οτι ανα 100ώρες δίνει ο κατασκευαστής ότι πρέπει να καθαρίζεται ... Όταν τον καθάρισα είδα ότι είχε πολύ μάκα επάνω του . Άμα ευκαιρήσεις δες στο 100% που θα δουλεύει ο καυστήρας , στο menu burner status το o2 πόσο % είναι !
Επειδή έχω παίξει με το feeding max , είχα καταλήξει να έχω καλή απόδοση στο 9,2 , αλλά εκεί ήθελε τέρμα ανοικτό το κλαπέτο του αέρα , όπως και πάλι το οξυγόνο "έπαιζε" πολύ , οπότε τώρα πνίγω τον αέρα από το κλαπέτο και στο feeding max έχω βάλει 11 , με το o2 να κυμαίνεται από 11,40% μέχρι και 13,10% .
Η καμινάδα έχει οριζόντιο μήκος 1μέτρο καταληγει σε ταφ καθαρισμού και κάθετα έχει άλλα 2 μέτρα . Τι καύσιμο καίς τώρα ?
Ανέβασε αν θέλεις φωτογραφίες από την εγκατάσταση σου .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ