ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112621 από thermos
Απαντήθηκε από thermos στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
εγω ειμε τεχνικος την πρωτη φορα που επεσε στα χερια μου μου φανηκε δυσκολο αλλα δεν εινε τιποτα πρεπη να το παρεισ με σειρα και σειγουρα στην πορεια θα κανεις αλαγες ,τα παιδια που τον φτιαξαν τα ξερω προσωπικα εχουν κανει καλη δουλεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112624 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
Το θεμα του θερμοστατη το ελεισα βαζοντας εναν 4-πολικο μεταγωγικό διακόπτη στον ηλεκτρολογικο πινακα (22€)
Στην επανω μερια συνδεσα τις επαφες του θερμοστατη και στην κατω μερια συδεσα τις αντιστοιχες επαφες απο τους λεβητες πετρελαιου και πελλετ.
Οταν εχω στην ΕΠΑΝΩ θεση τον διακοπτη ο θερμοστατης ειναι συνδεδεμενος με τον λεβητα πελλετ
Οταν εχω στην ΜΕΣΗ τον διακοπτη ο θερμοστατης δεν συνδεεται πουθενα
Οταν εχω στην ΚΑΤΩ θεση τον διακοπτη ο θερμοστατης ειναι συνδεδεμενος στον λεβητα πετρελαιου

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112625 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979

"str1979 έγραψε: Όταν ο θερμοστάτης σταματήσει την εντολή ο λέβητας μπαίνει σε λειτουργιά αναμονής, σταματάει η τροφοδοσία καύσιμου και ο αέρας και ο κυκλοφορητής συνεχίζει να λειτουργεί εως οτου πέσει η θερμοκρασία του νερού κάτω απο 45 βαθμούς όποτε και σταματάει.
ΠΣ. μάλλον θα πρέπει να αλλαχτεί η θέση του μποιλερ που προϋπήρχε στον λεβητα πετρελαίου διότι δεν εχω ζεστά νερά στο μποιλερ. Θα το δω αυτο τις επόμενες μέρες.
Όποια συμβουλή ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ



Φιλε καλοριζικος ο λεβητας...αν μου επιτρεπεις μια παρατηρηση...
Τα εχουμε ξαναπει αρκετες φορες...στους λεβητες πελλετ το stand by ειναι το επιθυμητο.
Αν δεν σου αρεσει το stand by... φροντισε με το σβησιμο του καυστηρα να σταματαει και ο κυκλοφορητης ταυτοχρονα...οχι οταν κατεβει η θερμοκρασια στους 45 βαθμους σιγουρα.
Αν εκεινη την στιγμη το μποιλερ εχει ζεστα νερα χρησης πχ. 65 βαθμων...ο κυκλοφορητης συνεχιζοντας να δουλευει ως τους 45 απλα κρυωνει τα ΖΝΧ ομοιως στους 45.
Ελπιζω να καταλαβες...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112627 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979

χρηστος8 έγραψε: Φιλε καλοριζικος ο λεβητας...αν μου επιτρεπεις μια παρατηρηση...
Τα εχουμε ξαναπει αρκετες φορες...στους λεβητες πελλετ το stand by ειναι το επιθυμητο.
Αν δεν σου αρεσει το stand by... φροντισε με το σβησιμο του καυστηρα να σταματαει και ο κυκλοφορητης ταυτοχρονα...οχι οταν κατεβει η θερμοκρασια στους 45 βαθμους σιγουρα.
Αν εκεινη την στιγμη το μποιλερ εχει ζεστα νερα χρησης πχ. 65 βαθμων...ο κυκλοφορητης συνεχιζοντας να δουλευει ως τους 45 απλα κρυωνει τα ΖΝΧ ομοιως στους 45.
Ελπιζω να καταλαβες...


Καλησπερα Χρηστο και ευχαριστω για τις συμβουλες οπως και ΟΛΑ τα παιδια εδω μεσα.

απο οσα εχω διαβασει ειχα την εντυπωση οτι το stand by ειναι επιθυμητο στους λεβητες στερεων καυσιμων οι οποιοι δεν εχουν αυτοματη αναφλεξη.

Τωρα οσο αφορα τον κυκλοφορητη, μπορεις να εκτιμησεις ποση ωρα μπορει να σου κρατησει ενα τυπικο μποιλερ 80λ οπως ειναι το δικο μου ζεστα νερα εαν κλεισει ο κυκλοφορητης μαζι με τον θερμοστατη, μεχρι να πεσει η θερμοκρασια απο τους 60 θαθμους πχ στους 45 βαθμους?

Θελω να πω οτι αν το μποιλερ μπορει να σου κρατησει ζεστα νερα για 6+ ωρες στους 45+ βαθμους τοτε όντως καλυτερα ειναι να κλεινει ο κυκλοφορητης μαζι με τον θερμοστατη.
Απο την αλλη ομως επιδη η λεβητες αυτοι ακομη και να κλεισει ο θερμοστατης συνεχιζουν να λειτουργουν για ενα μικρο διαστημα μεχρι να σβησει η φλωγα,η λειτουργια του κυκλοφορητη δεν βοηθαει στην εκτόνωση της υπερθερμανσης που ενδεχομενος θα ειχε ο λεβητας μετα το σβησιμο του?

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112630 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
Στον δικό μου λεβητα όταν κλεινει ο θερμοστατης και παράλληλα σταματάει και η λειτουργία του κυκλοφορητη η θερμοκρασια στον λεβητα ανεβαίνει 3 βαθμούς λόγω της αδράνειας .. Αυτό σημαίνει οτι απο την στιγμή που σταματάει και η παροχή αέρα δεν υπάρχει προβλημα υπερθέρμανσης ..

Ζεστά νερά μπορείς να έχεις και για 24 ώρες αν είναι καλά μονωμενο το boiler χωρίς να έχει γίνει χρήση του νερού .

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": str1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112639 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
Το stand by το θελουμε σε ολους τους λεβητες πελλετ...ο λογος ειναι οτι λογω μικροτερης θερμογονου δυναμης του καυσιμου (σε σχεση με το πετρελαιο)...εχουμε μεγαλυτερο χρονο αποκρισης - αποδοσης του συστηματος θερμανσης...για να τον μειωσουμε απλα του δινουμε μια ας το πουμε <καβαντζα> θερμανσης μεσω του stand by.
Για τα υπολοιπα σου απαντησε πολυ καλα ο Βαγγελης.
Το μονο που εγω εχω να προσθεσω, ειναι οτι για να προτεινει ο κατασκευαστης του λεβητα, λειτουργια κυκλοφορητη ως τους 45 βαθμους κατι φοβαται γυρω απο την λειτουργια του μηχανηματος...δεν γνωριζω το μηχανημα οποτε δεν μπορω να πω κατι παραπανω.
Εχε υποψην οτι η αδρανεια του λεβητα κατα το σβησιμο, μπορει να συνεπαγεται και διολισθηση θερμοκρασιας και 10 βαθμους πανω απο την επιθυμητη.
Αυτο σημαινει οτι οι πχ. 70 που θελουμε απο τον λεβητα, θα γινουν 80 κατα το σβησιμο...δεν το αποτρεπουμε...ισα ισα που ειναι επιθυμητο κιολας.
Αν ομως η διολισθηση θερμοκρασιας ειναι ανεξελεγκτη, τοτε μιλαμε για κατι διαφορετικο...πρεπει να το συζητησεις με τον κατασκευαστη του λεβητα και να βρεις τι ειναι ιδανικο για τον συγκεκριμενο.
Λειτουργια κυκλοφορητη παντως ως τους 45 βαθμους, ειναι sorry κιολας απαραδεκτη...οταν ξαναχρειαστει θερμανση το σπιτι θα εχεις εναν παγωμενο λεβητα και θα καψεις περισσοτερο καυσιμο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": str1979, avato-pantou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ