ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113036 από thermos
Απαντήθηκε από thermos στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
Γεια σας και απο εμενα το προβλημα σου θα λυθει αν τοποθετησεισ μια τρειοδη 55 βαθμους της galefi παντα, ο λεβητας θα εινε παντα ζεστος και το μποιλερ θα εχει απο 55 και πανω ουτοση αλλος σε ολους τους λεβητες στερεων καυσιμων πρεπη να τοπθετηται γεια υγροποιησεις και πισες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113086 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979

thermos έγραψε: ουτοση αλλος σε ολους τους λεβητες στερεων καυσιμων πρεπη να τοπθετηται γεια υγροποιησεις και πισες


Δεν είναι κανόνας αυτός που λες..

Το να κάνει πίσσες ενας λέβητας στερεών καύσιμων μπορεί να οφείλεται και σε όλους λογούς πχ απο μη σωστή καμινάδα, από μη μονωμένους και εκτιθέμενους σωλήνες θέρμανσης από κακές ρυθμίσεις και ακατάλληλο καύσιμο και ένα σωρο αλλά πράγματα..
Στο λέω εγώ που ειχα 4 τριoδες στην εγκατάσταση μου πριν (λέβητας πετρελαίου) και μια τετράοδη βανα και 2 plc παρακαλώ για αντιστάθμιση και αυτονομία και όταν ήταν να βάλω τον λέβητα πελλετ ο αυτοματιστης (που τυχαίνει να είναι και συγγενής) (μακρια!!) μου έβγαλε ένα καρό μα@@@@ιες οπως buffer 1000λτ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο να πληρώσω.. και φυσικά τα ξήλωσα ολα και έχω απλά ένα boiler 200αρι τριπλής ενεργείας 2 κυκλοφορητές και έναν τριτο για ανακυκλοφορια του ζεστού, εκανα και εγω έναν μινι αυτοματισμό με κατι ρελε και ολα δουλεύουν απλα και ωραία.

Απλα θελω να καταλήξω οτι με το να δίνουμε λεφτά και να βάζουμε συνεχεία εξαρτήματα στην εγκατάσταση μας δεν σημαίνει οτι θα λύσουν και ολα τα προβλήματα.

θέλει μελέτη το πράγμα πρώτα, απλά.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113091 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
Στα ψιλά γράμματα οι κατασκευαστές λεβήτων στερέων καυσίμων ζητάνε θεροκρασία επιστροφής νερού απο 50 ως 60 βαθμούς τουλάχιστον. Ο μόνος τρόπος για να το πετύχεις αυτό είναι η εγκατάσταση τρίοδης θερμοστατικής ανάμιξης στην επιστροφή αλλιώς ο λέβητας καταπονείται και μπαίνουν στη μέση και θέματα εγγύησης. Συνήθως όμως σε λέβητες στερεών χωρίς τρίοδη στην επιστροφή συναντάς αυξημένες πίσσες που μειώνουν την απόδοση του λέβητα.. Οπότε μην λυπηθήτε τουλάχιστον τα 100€ που στοιχίζει μία τρίοδη π.χ. της callefi biomass στους 55 βαθμούς. Στις υπόλοιπες παρατηρήσεις του electron συμφωνώ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113127 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
μολις ξεπερδεψω με τα σωματα που με ταλεπορουν θα συνδεσω τον κυκλοφορητη να σβηνει με τον θερμοστατη

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113144 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979

electron έγραψε:

thermos έγραψε: ουτοση αλλος σε ολους τους λεβητες στερεων καυσιμων πρεπη να τοπθετηται γεια υγροποιησεις και πισες


Δεν είναι κανόνας αυτός που λες..

Το να κάνει πίσσες ενας λέβητας στερεών καύσιμων μπορεί να οφείλεται και σε όλους λογούς πχ απο μη σωστή καμινάδα, από μη μονωμένους και εκτιθέμενους σωλήνες θέρμανσης από κακές ρυθμίσεις και ακατάλληλο καύσιμο και ένα σωρο αλλά πράγματα..
Στο λέω εγώ που ειχα 4 τριoδες στην εγκατάσταση μου πριν (λέβητας πετρελαίου) και μια τετράοδη βανα και 2 plc παρακαλώ για αντιστάθμιση και αυτονομία και όταν ήταν να βάλω τον λέβητα πελλετ ο αυτοματιστης (που τυχαίνει να είναι και συγγενής) (μακρια!!) μου έβγαλε ένα καρό μα@@@@ιες οπως buffer 1000λτ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο να πληρώσω.. και φυσικά τα ξήλωσα ολα και έχω απλά ένα boiler 200αρι τριπλής ενεργείας 2 κυκλοφορητές και έναν τριτο για ανακυκλοφορια του ζεστού, εκανα και εγω έναν μινι αυτοματισμό με κατι ρελε και ολα δουλεύουν απλα και ωραία.

Απλα θελω να καταλήξω οτι με το να δίνουμε λεφτά και να βάζουμε συνεχεία εξαρτήματα στην εγκατάσταση μας δεν σημαίνει οτι θα λύσουν και ολα τα προβλήματα.

θέλει μελέτη το πράγμα πρώτα, απλά.


Ερωτηση ασχετη με το θεμα.Δωσε λινκ αν εχεις κανει παρουσιαση του λεβητα σου και της εγκαταστασης.Ευχαριστω.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113148 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
@avato-pantou εχω τον Mavil primus 25, εχω γράψει πολλά ποστ αλλά είναι όλα ενσωματωμένα στο threat
>> Primus 45 <<


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ