ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111418 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
καλησπέρα

Ακόμη δεν μπορώ να περιγράψω κάτι διοτι ο καιρός ειναι ακόμη κάλος (μεσα στο σπιτι 22-23 βαθμοί) όποτε και δεν τον λειτουργώ. Τον έχω ανάψει μόνο για δόκιμες και η αλήθεια είναι οτι ακόμη δεν κατάφερα να τον ρυθμίσω αλλά και δεν ξέρω πότε ένας λέβητας είναι σωστά ρυθμισμένος ώστε να πω οτι τα κατάφερα.
Επίσης περιμένω να γεννήσει η γυναίκα μου στις 15/10 οπότε εχω ρίξει ολο το βάρος εκει και δεν ασχολήθηκα πολύ με τον λέβητα.

Ο λέβητας εχει τα παρακάτω στάδια λειτουργίας

ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΝΑΡΞΗ
Μόλις ο θερμοστάτης δώσει εντολή ο λέβητας μπαίνει σε λειτουργία αυτόματης έναρξης.
Ενεργοποιειται η αντίσταση και ο κοχλίας τροφοδοτεί με υλικό τον καυστήρα ενω παράλληλα φυσάει σε χαμηλές στροφές ο ανεμιστήρας

ΠΛΗΡΗ ΚΑΥΣΗ
Όταν το αισθητήριο θερμοκρασίας διαβάσει 75 βαθμούς θερμοκρασία καυσαερίων αντιλαβανεται οτι εχει φλόγα και ο λέβητας μεταβαίνει σε λειτουργία πληρης καυσης.
(τροφοδοσια 25% - αερας 20%)

ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΥΣΗ
η πλήρη καύση συνεχίζεται μέχρι να διαβάσει πάλι ο αισθητήρας θερμοκρασία στα καυσαέρια 200 Βαθμοί όποτε και μεταβαίνει σε λειτουργιά μειωμένης καύσης.
(τροφοδοσια 10% - αερας 10%)

(έπειτα η λειτουργία του λεβητα ειναι μια συνεχη εναλλαγη μεταξη πληρης κ μειωμενης καυσης)

ΑΝΑΜΟΝΗ

Όταν ο θερμοστάτης σταματήσει την εντολή ο λέβητας μπαίνει σε λειτουργιά αναμονής, σταματάει η τροφοδοσία καύσιμου και ο αέρας και ο κυκλοφορητής συνεχίζει να λειτουργεί εως οτου πέσει η θερμοκρασία του νερού κάτω απο 45 βαθμούς όποτε και σταματάει.

Επισης στο μενου υπαρχει και αλλες λειτουργίες οπως ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ αλλα απο την εταιρία μου ειπαν οτι αυτη η λειτουργία δεν χρειάζεται στον συγκεκριμένο λέβητα. ? ? ? (ισχυει κατι τετιο?)
καθως επισης και ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ οπου ρυθμιζεις καθε ποτε θα φυσαει ο ανεμηστηρας με ποση ενταση αλλα και για ποσο διαστημα ωστε να καθαρισει τον καυστηρα απο την σταχτη
100% ανα 15 λεπτα για 10 δευτερα


Ολες οι λειτουργίες στις παραπάνω φάσεις ειναι παραμετροποιησημες (ελεγχος καυσαεριων,αερας,τροφοδοσια,χρονος αντιστασης,χρονος παυση κοχλια κτλπ)

Προς το παρόν προσπαθώ να βρω την χρυσή τομή στις αναλογίες καυσιμο/αερα/χρονος τροφοδοσιας στις 2 φάσεις πλήρης και μειωμένης.

ΠΣ. μάλλον θα πρέπει να αλλαχτεί η θέση του μποιλερ που προϋπήρχε στον λεβητα πετρελαίου διότι δεν εχω ζεστά νερά στο μποιλερ. Θα το δω αυτο τις επόμενες μέρες.

Όποια συμβουλή ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ

Invicta Compact 700
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111420 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
Ναι η συντήρηση είναι ουσιαστικά συντήρηση φλόγας για λέβητες χωρίς αυτόματη έναυση, οπότε δεν σου χρειάζεται.Τωρα, για αποδόσεις και λειτουργία φαντάζομαι θα μας δώσεις πληροφορίες μελλοντικά. Τουλάχιστον ο πίνακας ελέγχου που φοράεί είναι πολύ καλός και ελληνικός. Έχω ζητήσει από την εταιρεία που τον κατασκευάζει να μου δώσει μια τιμή για να τον αγοράσω για τον δικό λέβητα.. Κάνει 'παπάδες' ο συγκεκριμένος πίνακας ελέγχου και οικονομία καυσίμου... Αυτό μόνο με το αυτόματο καθάρισμα δεν ξέρω τελικά αν βοηθάει η κάνει περισσότερη ζημιά όσο αφορά τις επικαθήσεις.. Θα το δούμε όμως..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111421 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
Ο πινακας ελεγχου κοστιζει γυρω στα 200ευρω απο οτι εψαξα αλλα στην εκθεση θεσσαλονικης ειχαν το καινουριο μοντελο το οποιο απο οτι μου ειπαν απο την εταιρια θα ειναι στα ιδα χρηματα με το προηγουμενο
Επομενος αν παρεις θα παρεις το καινουριο

Πιστευω να εχω συμπερασματα σχετικα συντομα, οπως επισης περιμενω να μου φερουν και καλαμποκι να δοκιμασω.

Invicta Compact 700
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111767 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
καλορίζικο το μηχάνημα! καλές, απροβλημάτιστες και οικονομικές καύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112535 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
μια πρώτη πρόχειρη επιθεώρηση του καυστήρα






στάχτη απο καυση κουκουτσι ελιας

Invicta Compact 700
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112619 από thermos
Απαντήθηκε από thermos στο θέμα ΒΕ.Κ.ΑΝ 35kW by str1979
με ενα οχταπινο ρελεδακι περιπου 6 ευρω και ενα διακοπτακι κατω απο τον θερμοστατη η αν εινε και ζεστο νερο χρησης ο θερμοστατης σου το συνδεεις εκει ,ακομα και με εναλαγεα φασεων στο πινακα του σπιτιου πανο πετρελαιο κατω ξυλο1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ