Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #92009 από Bioenergy Engineer
Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro δημιουργήθηκε από Bioenergy Engineer
Pasian Caldaia Compatta CP25Hydro: 29kW (25kW στο νερό)

Την λέω « ΑΛ ΚΑΪΝΤΑ», γιατί από το CALDAIA αυτό το όνομα μας κάθισε, …ίσως και για την «επανάσταση» που κατά την γνώμη μου φέρνουν στην πράξη οι θερμογεννήτριες Pasian καύσης πέλλετ & στερεών βιοκαυσίμων στα καρτέλ του πετρελαίου κ.ά. ορυκτών καυσίμων.

Ήθελα να ζεστάνω το σπίτι μου, που βρίσκεται σε ένα καθαρά ηπειρωτικό κρύο κλίμα, απομακρυνόμενος από το πετρέλαιο & βάζοντας ένα σομπολέβητα μέσα στο διαμέρισμά μας (Α’ όροφος Διπλοκατοικίας). Τελικά , λόγω αντίξοης διάταξης του κεντρικού δικτύου θέρμανσης για να αποφύγω επίπονες και δαπανηρές τροποποιήσεις της υπάρχουσας εγκατάστασης, αποφάσισα να θερμάνω και το διαμέρισμα του κάτω ορόφου της διπλοκατοικίας, όπου μένουν τα πεθερικά μου, τοποθετώντας μια Pasian CP25Η στο εκτός κτιρίου προϋπάρχον Λεβητοστάσιο σκεπασμένο με λαμαρίνα (που έσταζε), σουλουπώνοντάς το με κάποια θερμομόνωση στο ταβάνι, βάψιμο κ.λπ. και πετώντας τον παλιό λέβητα πετρελαίου.
Δεν πίστευα ότι η «ΑΛ ΚΑΪΝΤΑ»…Caldaia Compatta ή CP25Η, ένας τόσο μικροφτιαγμένος “Compact” Λέβητας τον οποίο επέλεξα γιατί μπορεί να χρησιμοποιεί διαφορετικά στερεά βιοκαύσιμα, θα μπορούσε να αντικαταστήσει αλλά και να δώσει πολύ καλύτερη ποιότητα θέρμανσης από τον παλιό λέβητα πετρελαίου, ισχύος 65.000 χιλιοθερμίδων!
Ζεσταίνω συνολικά 2 μη θερμομονωμένα, ελεύθερα από παντού σπίτια : 90 τ.μ. + 90 τ.μ. = 180m2 και 2 μπόιλερ ζεστού νερού χρήσης.
Επειδή λόγω μικρών παιδιών μας αρέσει η ζέστη, Λειτουργώ την θέρμανση 24 ώρες το εικοσιτετράωρο με κατανάλωση 2,5 - 2,6 kg/hr τους κρύους μήνες του χειμώνα (χωρίς ιδιαίτερα καλή θερμομόνωση την οποία σκέφτομαι να βελτιώσω), καίγοντας διάφορα pellet ή και κάνοντας ανάμιξη με καλαμπόκι.
Κάνοντας σύγκριση με άλλους λέβητες για παρόμοιες εγκαταστάσεις, έχω ακούσει ότι καίνε ακόμη και διπλάσιες ποσότητες.
Λειτουργώ συνήθως σε θερμοκρασία νερού Set Cald = 42o C μόνον!,(με πολύ καλύτερη από το πετρέλαιο...σταθερή θερμοκρασία στους κατοικήσιμους χώρους! Περί τους 22ο C ), αντί για τις υψηλές θερμοκρασίες νερού που αναγκαζόμουν να λειτουργώ με τον λέβητα πετρελαίου που λειτουργούσε σε On/Off και κρυώναμε πολλές ώρες του 24ώρου.
Αισθάνομαι ότι πέτυχα την καλή απόδοση θερμότητας της «ενδοδαπέδιας» θέρμανσης, με χαμηλές θερμοκραίες νερού και συνεχή λειτουργία ,… χωρίς πρακτικά να μπορούσα να είχα προβεί στο μεγάλο κόστος της εγκατάστασής της.
Σχετικά με το πετρέλαιο έκαιγα πέρυσι και για τα 2 σπίτια περί τα 5.000 – 5.500 λίτρα την σαιζόν! ή περίπου 950 - 1.000 λίτρα τον μήνα. Με σημερινή τιμή πετρελαίου στα 1,40- 1,43 €/λίτρο, τα έξοδα πετρελαίου θα ήταν περίπου 1.330 – 1.430 € / μήνα!
Τώρα καίω για τους κρύους μήνες του χειμώνα που πέρασε γύρω στα 1.800 με 1.860 κιλά πέλλετ / μήνα, με 24ωρη λειτουργία του λέβητα. Με τιμή περί τα 0,28 € /κιλό, τα έξοδα θέρμανσης με την Pasian CP25H έρχονται περίπου στα 500-520 €/μήνα και για τα 2 σπίτια! Μια εξοικονόμηση στην πράξη της τάξης του 62 - 64 % !!!
Χαλάλι το περιοδικό καθάρισμα της στάχτης και το ξεφόρτωμα των πέλλετ! Σκέφτομαι εν καιρώ να βάλω και μερικά στρέμματα καλαμπόκι για βιοκαύσιμο (έρχεται φθηνότερο απ' το πέλλετ, παράγεται στην Ελλάδα & έχει πολύ περισσότερη θερμογόνο δύναμη από τα περισσότερα βιοκαύσιμα)

Αλλά επίσης σημαντικό, σε αντίθεση με τα άναψε- σβήσε του λέβητα πετρελαίου, τα σπίτια με την συνεχή λειτουργία της Pasian είναι βιώσιμα , από πλευράς σταθερής θέρμανσης και ζεστού νερού χρήσης, μέρα - νύχτα!
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΗΣ.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους Μηχανικούς της Optima για την τεχνική υποστήριξη & επίλυση προβλημάτων κυκλοφορίας νερού που είχα στο δίκτυό μου, λόγω απομακρυσμένου μέρους του δικτύου .

Kώστας Θεριμιώτης, Γιάννουλη, Ν. Λάρισας, Μάρτιος 2013 :)

Y.Γ.: Δεν ξέρω πως να αναρτήσω εικόνες της εγκατάστασης. Πρώτη ανάρτηση στο forum...ελπίζω να πετύχει!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92062 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro

Bioenergy Engineer έγραψε: Pasian Caldaia Compatta CP25Hydro: 29kW (25kW στο νερό)



Kώστας Θεριμιώτης, Γιάννουλη, Ν. Λάρισας, Μάρτιος 2013 :)

Y.Γ.: Δεν ξέρω πως να αναρτήσω εικόνες της εγκατάστασης. Πρώτη ανάρτηση στο forum...ελπίζω να πετύχει!


Θεωρούμε ότι έχετε διαβάσει τους ορους χρήσης.
Έχουμε κάνει συστάσεις και στον Optima Bioenergy που βγαίνετε από την ίδια IP.

Δυστυχώς υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να προωθήσετε τα προϊόντα σας και πάντως όχι παραβαίνοντας τους κανόνες.

Αποκλεισμός 1 εβδομάδας.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96321 από Konstantinos Ther
Απαντήθηκε από Konstantinos Ther στο θέμα Λέβητας Pasian CP25H
Kώστας Θεριμιώτης, Γιάννουλη, Λάρισας, Μάρτιος 2013
Διπλοκατοικία 180 τ.μ. , μη θερμομονωμένη,… Ζώνη Γ
Μετατροπή από Θέρμανση με πετρέλαιο σε Θέρμανση με pellet
Εγκατάσταση & Χρήση Λέβητα Κομπάκτ CP25Hydro της Pasian

Ήθελα να ζεστάνω το σπίτι μου, που βρίσκεται σε ένα καθαρά ηπειρωτικό κρύο κλίμα, απομακρυνόμενος από το πετρέλαιο & βάζοντας ένα σομπολέβητα μέσα στο διαμέρισμά μας (Α’ όροφος Διπλοκατοικίας). Τελικά, λόγω αντίξοης διάταξης του κεντρικού δικτύου θέρμανσης για να αποφύγω επίπονες και δαπανηρές τροποποιήσεις της υπάρχουσας εγκατάστασης, αποφάσισα να θερμάνω και το διαμέρισμα του κάτω ορόφου της διπλοκατοικίας, όπου μένουν τα πεθερικά μου, τοποθετώντας μια CP25Η της Pasian στο εκτός κτιρίου προϋπάρχον Λεβητοστάσιο σκεπασμένο με λαμαρίνα (που έσταζε), σουλουπώνοντάς το με κάποια μόνωση στο ταβάνι, βάψιμο κ.λπ. και πετώντας τον παλιό λέβητα πετρελαίου.
Δεν πίστευα ότι η «ΑΛ ΚΑΪΝΤΑ»… ”AL CAIDA” γιατί από το CALDAIA Compatta αυτό το όνομα μας κάθισε! ένας τόσο μικροφτιαγμένος “Compact” Λέβητας τον οποίο επέλεξα γιατί μπορεί να χρησιμοποιεί διαφορετικά στερεά βιοκαύσιμα, θα μπορούσε να αντικαταστήσει αλλά και να δώσει πολύ καλύτερη ποιότητα θέρμανσης από τον παλιό λέβητα πετρελαίου, ισχύος 65.000 χιλιοθερμίδων!
H CP25Hydro είναι ένας λέβητας πέλλετ & στερεών βιοκαυσίμων 29 kW. Έχει κάθετα τούμπα & περιβάλλοντα άμεσα τον φλογοθάλαμο εναλλάκτη νερού, ελεύθερη πτώση των πέλλετ , ενσωματωμένη δεξαμενή καυσίμου, αφαιρούμενη εστία καύσης, 5 επίπεδα ισχύος & αυτορρύθμιση ισχύος καύσης ανάλογα με τη θερμοκρασία νερού & καυσαερίων και αποδίδει 25kW στο νερό.
Ζεσταίνω συνολικά 2 μη σωστά θερμομονωμένα, ελεύθερα από παντού σπίτια : 90 τ.μ. + 90 τ.μ. = 180m2 και 2 μπόιλερ ζεστού νερού χρήσης.
Επειδή, λόγω μικρών παιδιών μας αρέσει η ζέστη, λειτουργώ την θέρμανση 24 ώρες το εικοσιτετράωρο με κατανάλωση 2,5 - 2,6 kg/hr τους κρύους μήνες του χειμώνα μόνον (χωρίς ιδιαίτερα καλή θερμομόνωση την οποία σκέφτομαι να βελτιώσω), καίγοντας διάφορα pellet ή και κάνοντας ανάμιξη με καλαμπόκι. Βρήκα καλύτερη τουλάχιστον τον χειμώνα, από πλευράς σταθερής θερμοκρασίας στο εσωτερικό των σπιτιών, την συνεχή λειτουργία …από την διακοπτόμενη, καθ’ ότι δεν έχω εγκαταστήσει δοχείο αδρανείας….έτσι χρησιμοποιώ την θερμοχωρητικότητα των σωμάτων και του σπιτιού για επιθυμητή αδράνεια σε μεταβολές.
Λειτουργώ συνήθως σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες νερού (…όπως στην ενδοδαπέδια θέρμανση, με πολύ καλύτερη από το πετρέλαιο, περί τους 22ο C σταθερή θερμοκρασία στους κατοικήσιμους χώρους !), αντί για τις υψηλές θερμοκρασίες νερού που αναγκαζόμουν να λειτουργώ με τον λέβητα πετρελαίου που λειτουργούσε σε διακοπτόμενη λειτουργία On/Off και κρυώναμε πολλές ώρες του 24ώρου. Αισθάνομαι ότι πέτυχα την καλή απόδοση θερμότητας της «ενδοδαπέδιας» θέρμανσης ,… χωρίς πρακτικά να μπορούσα να είχα προβεί στο μεγάλο κόστος της εγκατάστασής της.

Σχετικά με το πετρέλαιο έκαιγα πέρυσι και για τα 2 σπίτια περί τα 5.000 – 5.500 λίτρα την σαιζόν! ή περίπου 950 - 1.000 λίτρα τον μήνα. Με σημερινή τιμή πετρελαίου στα 1,40- 1,43 €/λίτρο, τα έξοδα πετρελαίου θα ήταν περίπου 1.330 – 1.430 € / μήνα!
Τώρα καίω για τους κρύους μήνες του χειμώνα που πέρασε γύρω στα 1.800 με 1.860 κιλά πέλλετ / μήνα, με 24ωρη λειτουργία του λέβητα! Με τιμή περί τα 0,28 - 0,30 € /κιλό, τα έξοδα θέρμανσης με την Pasian CP25H έρχονται περίπου στα 510-520 €/μήνα και για τα 2 σπίτια! Μια εξοικονόμηση στην πράξη της τάξης του 62 % !!!
Χαλάλι το περιοδικό καθάρισμα της στάχτης και το ξεφόρτωμα των πέλλετ που κάθε χρήστης βιομάζας θα πρέπει να υποστεί! Σκέφτομαι εν καιρώ να βάλω και μερικά στρέμματα καλαμπόκι για βιοκαύσιμο.
Αλλά επίσης σημαντικό, σε αντίθεση με τα άναψε- σβήσε του λέβητα πετρελαίου, τα σπίτια είναι πιο βιώσιμα με την συνεχή λειτουργία της CP25H , από πλευράς σταθερής θέρμανσης και ζεστού νερού χρήσης, μέρα - νύχτα!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96329 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro

jnet έγραψε:

Bioenergy Engineer έγραψε: Pasian Caldaia Compatta CP25Hydro: 29kW (25kW στο νερό)



Kώστας Θεριμιώτης, Γιάννουλη, Ν. Λάρισας, Μάρτιος 2013 :)

Y.Γ.: Δεν ξέρω πως να αναρτήσω εικόνες της εγκατάστασης. Πρώτη ανάρτηση στο forum...ελπίζω να πετύχει!


Θεωρούμε ότι έχετε διαβάσει τους ορους χρήσης.
Έχουμε κάνει συστάσεις και στον Optima Bioenergy που βγαίνετε από την ίδια IP.

Δυστυχώς υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να προωθήσετε τα προϊόντα σας και πάντως όχι παραβαίνοντας τους κανόνες.

Αποκλεισμός 1 εβδομάδας.


Τελικά δεν υπάρχει ελεος το ίδιο post αλλά αυτή την φορά από τον κάτοχο?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96330 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro

Bioenergy Engineer έγραψε: Pasian Caldaia Compatta CP25Hydro: 29kW (25kW στο νερό)

Την λέω « ΑΛ ΚΑΪΝΤΑ», γιατί από το CALDAIA αυτό το όνομα μας κάθισε, …ίσως και για την «επανάσταση» που κατά την γνώμη μου φέρνουν στην πράξη οι θερμογεννήτριες Pasian καύσης πέλλετ & στερεών βιοκαυσίμων στα καρτέλ του πετρελαίου κ.ά. ορυκτών καυσίμων.

Ήθελα να ζεστάνω το σπίτι μου, που βρίσκεται σε ένα καθαρά ηπειρωτικό κρύο κλίμα, απομακρυνόμενος από το πετρέλαιο & βάζοντας ένα σομπολέβητα μέσα στο διαμέρισμά μας (Α’ όροφος Διπλοκατοικίας). Τελικά , λόγω αντίξοης διάταξης του κεντρικού δικτύου θέρμανσης για να αποφύγω επίπονες και δαπανηρές τροποποιήσεις της υπάρχουσας εγκατάστασης, αποφάσισα να θερμάνω και το διαμέρισμα του κάτω ορόφου της διπλοκατοικίας, όπου μένουν τα πεθερικά μου, τοποθετώντας μια Pasian CP25Η στο εκτός κτιρίου προϋπάρχον Λεβητοστάσιο σκεπασμένο με λαμαρίνα (που έσταζε), σουλουπώνοντάς το με κάποια θερμομόνωση στο ταβάνι, βάψιμο κ.λπ. και πετώντας τον παλιό λέβητα πετρελαίου.
Δεν πίστευα ότι η «ΑΛ ΚΑΪΝΤΑ»…Caldaia Compatta ή CP25Η, ένας τόσο μικροφτιαγμένος “Compact” Λέβητας τον οποίο επέλεξα γιατί μπορεί να χρησιμοποιεί διαφορετικά στερεά βιοκαύσιμα, θα μπορούσε να αντικαταστήσει αλλά και να δώσει πολύ καλύτερη ποιότητα θέρμανσης από τον παλιό λέβητα πετρελαίου, ισχύος 65.000 χιλιοθερμίδων!
Ζεσταίνω συνολικά 2 μη θερμομονωμένα, ελεύθερα από παντού σπίτια : 90 τ.μ. + 90 τ.μ. = 180m2 και 2 μπόιλερ ζεστού νερού χρήσης.
Επειδή λόγω μικρών παιδιών μας αρέσει η ζέστη, Λειτουργώ την θέρμανση 24 ώρες το εικοσιτετράωρο με κατανάλωση 2,5 - 2,6 kg/hr τους κρύους μήνες του χειμώνα (χωρίς ιδιαίτερα καλή θερμομόνωση την οποία σκέφτομαι να βελτιώσω), καίγοντας διάφορα pellet ή και κάνοντας ανάμιξη με καλαμπόκι.
Κάνοντας σύγκριση με άλλους λέβητες για παρόμοιες εγκαταστάσεις, έχω ακούσει ότι καίνε ακόμη και διπλάσιες ποσότητες.
Λειτουργώ συνήθως σε θερμοκρασία νερού Set Cald = 42o C μόνον!,(με πολύ καλύτερη από το πετρέλαιο...σταθερή θερμοκρασία στους κατοικήσιμους χώρους! Περί τους 22ο C ), αντί για τις υψηλές θερμοκρασίες νερού που αναγκαζόμουν να λειτουργώ με τον λέβητα πετρελαίου που λειτουργούσε σε On/Off και κρυώναμε πολλές ώρες του 24ώρου.
Αισθάνομαι ότι πέτυχα την καλή απόδοση θερμότητας της «ενδοδαπέδιας» θέρμανσης, με χαμηλές θερμοκραίες νερού και συνεχή λειτουργία ,… χωρίς πρακτικά να μπορούσα να είχα προβεί στο μεγάλο κόστος της εγκατάστασής της.
Σχετικά με το πετρέλαιο έκαιγα πέρυσι και για τα 2 σπίτια περί τα 5.000 – 5.500 λίτρα την σαιζόν! ή περίπου 950 - 1.000 λίτρα τον μήνα. Με σημερινή τιμή πετρελαίου στα 1,40- 1,43 €/λίτρο, τα έξοδα πετρελαίου θα ήταν περίπου 1.330 – 1.430 € / μήνα!
Τώρα καίω για τους κρύους μήνες του χειμώνα που πέρασε γύρω στα 1.800 με 1.860 κιλά πέλλετ / μήνα, με 24ωρη λειτουργία του λέβητα. Με τιμή περί τα 0,28 € /κιλό, τα έξοδα θέρμανσης με την Pasian CP25H έρχονται περίπου στα 500-520 €/μήνα και για τα 2 σπίτια! Μια εξοικονόμηση στην πράξη της τάξης του 62 - 64 % !!!
Χαλάλι το περιοδικό καθάρισμα της στάχτης και το ξεφόρτωμα των πέλλετ! Σκέφτομαι εν καιρώ να βάλω και μερικά στρέμματα καλαμπόκι για βιοκαύσιμο (έρχεται φθηνότερο απ' το πέλλετ, παράγεται στην Ελλάδα & έχει πολύ περισσότερη θερμογόνο δύναμη από τα περισσότερα βιοκαύσιμα)

Αλλά επίσης σημαντικό, σε αντίθεση με τα άναψε- σβήσε του λέβητα πετρελαίου, τα σπίτια με την συνεχή λειτουργία της Pasian είναι βιώσιμα , από πλευράς σταθερής θέρμανσης και ζεστού νερού χρήσης, μέρα - νύχτα!
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΗΣ.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους Μηχανικούς της Optima για την τεχνική υποστήριξη & επίλυση προβλημάτων κυκλοφορίας νερού που είχα στο δίκτυό μου, λόγω απομακρυσμένου μέρους του δικτύου .

Kώστας Θεριμιώτης, Γιάννουλη, Ν. Λάρισας, Μάρτιος 2013 :)

Y.Γ.: Δεν ξέρω πως να αναρτήσω εικόνες της εγκατάστασης. Πρώτη ανάρτηση στο forum...ελπίζω να πετύχει!


Ας τα συγκρίνει ο κόσμος και θα βάλει αποψη οτι ακόμη και να τα εγραψε ο υποτιθέμενος πελάτης θα είναι αρκετά δασκαλεμένος

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Konstantinos Ther

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96340 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Pasian Caldaia Compatta CP25 Hydro
Παρακαλω τη διευθυνση να μην τον μπαναρει, τουλαχιστον οχι πριν μας πει πως εγινε το 5500 λιτρα τη σαιζον για 180τ.μ. 2,6kg την ωρα... Μεχρι να βαλει τη σομπα δεν ειχε τοιχους το σπιτι? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Konstantinos Ther

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ