Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140713 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Κυριάκο
Κανονικά έπρεπε και το αδρανείας να έχει 80 c, Μηπως ο κυκλοφοριτής σου είναι μικρός ή θέλει ρύθμιση σε μεγαλυτερη σκάλα ;
Ο θερμοδιαφορικός ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κόβει το ρεύμα το λέβητα, θα πρέπει να συνδεθεί εκεί που συνδέεται ο θερμοστάτης χώρου.
Σύμφωνα με το διάγραμμα που είναι στο manual του λέβητα



ο θερμοστάτης χώρου μπαίνει στις επαφές 7-8, απο το εργοστάσιο είναι γεφυρωμένες. Αν ο θερμοδιαφορικός βγάζει εντολή με τάση τοτε πρεπει να μπει ρελε στις επαφές στον πίνακα και ο θερμοδιαφορικός να οπλίζει το ρελέ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ δώσεις τάση στον πίνακα του λέβητα!!!

Με αυτη την συνδεσμολογία οταν ο θερμοδιαφορικός δίνει εντολη ΚΑΙ τα νερά είναι κάτω απο τν θερμοκρασία που έχεις ορισει θα ανάβει ο λέβητας. Οταν ο θερμοδιαφορικός κόψει την εντολή ή πιάσουν θερμοκρασία τα νερά τότε θα μπαίνει σε συντηρηση.
;)
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fritakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140748 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα,

Ανακεφαλαίωση!!!

Ο λέβητας όταν έιναι ON από το πίνακα του ανεξάρτητα αν ο θερμοδιαφορικός ζητάει ή όχι νερό πρέπει να έχει ρεύμα για να κάνει συντήρηση???(προς το παρόν δεν συμβαίνει αυτό, μόνο αν προλάβει και κόψει ο θερμοστάτης λέβητα πριν απο τον θερμοδιαφορικό αλλιώς κόβεται το ρεύμα).

Ζεστά σώματα με κλειστό θερμοστάτη χώρου???? Από χθες που ανέβασα το bt έχουμε πιάσει 24,5 μέσα με κλειστό θερμοστάτη χώρου!!!!

Θερμοκρασία buffer!!! Πρέπει να πιάσει την ζητούμενη bt 70 πχ πριν κόψει το λέβητα ο διαφορικός αλλά και πριν ο λέβητας πιάσει την θερμοκρασία του ΑΡΑ πρέπει να κυκλοφορούν τα νερά του λέβητα τόσο ώστε να ζεστάνουν το αδράνειας πριν μπει σε συντήρηση.

Συνοψίζω ο λέβητας πρέπει να έχει πάντα ρεύμα να μην σβήνει πριν ζεστάνει το αδράνειας και να μπει αντεπίστροφη βάνα ώστε τα σώματα να κρυώνουν. Οι υγροποιήσεις θα μειωθούν πιστεύω καταρχήν και μόνο αν λειτουργεί σωστά ο λέβητας και έχω αρχίσει να ψάχνω για πυρηνόξυλο στην περιοχή μου να δοκιμάσω αφού λύσω τα προβλήματα που έχουμε διαπιστώσει. Ευχαριστώ για την υπομονή σας και το χρόνο σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140772 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα παλληκάρια και καλή ευκολία.
Γεράσιμε αν και τα κρύα δεν ήρθαν ακόμα εύχομαι καλό και οικονομικό χειμώνα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140776 από Kyriakos
Απαντήθηκε από Kyriakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα,
εδώ και μέρες μέσω του φόρουμ προσπαθώ να βρω πως θα ρυθμίσω το λέβητα μου και η φωτογραφία στο προφίλ με βάζει σε πειρασμό να σε ρωτήσω γιατί έχω ακριβώς τον ίδιος με μονό κοχλία, είναι ο πρώτος χειμώνας στο σπίτι και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αν διαβάσεις απο τα μηνύματα τις τελευταίες μέρες θα καταλάβεις!!! συλλέκτες κενού , δοχείο αδρανείας 800lt τριπλής ενέργειας λέβητα τον γνωστό και θερμοδιαφορικό charmeg!!! Καίω πέλλετ βουλγάρικο με έλάχιστα υπολείματα αλλά πολύ πίσσα και λογικά λάθος σύνδεση με το διαφορικό αφού κόβει εντελώς το ρεύμα στο λέβητα και να μην έχω καθόλου συντήρηση. μπορείς να βοηθήσεις??? Ευχαριστώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140829 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Kyriakos έγραψε: Καλησπέρα,

Ανακεφαλαίωση!!!

Ο λέβητας όταν έιναι ON από το πίνακα του ανεξάρτητα αν ο θερμοδιαφορικός ζητάει ή όχι νερό πρέπει να έχει ρεύμα για να κάνει συντήρηση???(προς το παρόν δεν συμβαίνει αυτό, μόνο αν προλάβει και κόψει ο θερμοστάτης λέβητα πριν απο τον θερμοδιαφορικό αλλιώς κόβεται το ρεύμα).

Ζεστά σώματα με κλειστό θερμοστάτη χώρου???? Από χθες που ανέβασα το bt έχουμε πιάσει 24,5 μέσα με κλειστό θερμοστάτη χώρου!!!!

Θερμοκρασία buffer!!! Πρέπει να πιάσει την ζητούμενη bt 70 πχ πριν κόψει το λέβητα ο διαφορικός αλλά και πριν ο λέβητας πιάσει την θερμοκρασία του ΑΡΑ πρέπει να κυκλοφορούν τα νερά του λέβητα τόσο ώστε να ζεστάνουν το αδράνειας πριν μπει σε συντήρηση.

Συνοψίζω ο λέβητας πρέπει να έχει πάντα ρεύμα να μην σβήνει πριν ζεστάνει το αδράνειας και να μπει αντεπίστροφη βάνα ώστε τα σώματα να κρυώνουν. Οι υγροποιήσεις θα μειωθούν πιστεύω καταρχήν και μόνο αν λειτουργεί σωστά ο λέβητας και έχω αρχίσει να ψάχνω για πυρηνόξυλο στην περιοχή μου να δοκιμάσω αφού λύσω τα προβλήματα που έχουμε διαπιστώσει. Ευχαριστώ για την υπομονή σας και το χρόνο σας.


ΣΩΣΤΑ !!!! Πρωτα από όλα φτιάξε το θερμοδιαφορικό να μην κόβει το ρεύμα στον καυστήρα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140830 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε: Καλησπέρα παλληκάρια και καλή ευκολία.
Γεράσιμε αν και τα κρύα δεν ήρθαν ακόμα εύχομαι καλό και οικονομικό χειμώνα.


Καλησπέρα Σακη και ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ !
Αν και πολύ κρύο δεν κάνει εγώ έχω ήδη ανάψει, βέβαια μένει πολλές ώρες στην συντήρηση αλλά με το πυρηνόξυλο οι χρόνοι αναμονής είναι μεγάλοι(τροφοδοσια ανα 20λεπτά) και ο καπνός σχεδόν μηδενικός.
Εσύ άναψες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ