Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133437 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο από την πρώτη χρονιά το σκέφτηκα αλλά δεν έπαιρνα την απόφαση.
Και επειδή το κατέχω το άθλημα με τα "κατσαβίδια", σκεφτόμουν κάτι κάπου στα 600W με μπαταρίες μεγάλες για να μπορεί να δίνει αρκετές ώρες και στις αυτονομίες, παρατραβηγμένο για την περιοχή μου γιατί δεν έχουμε διακοπές ρεύματος, θα μου πείς μια φορά γίνεται το κακό. Τελευταία, και μετά το επεισόδιο που είχα είπα να βάλω ένα μικρό UPS αλλά σε περίπτωση διακοπής να πηγαίνει σε συντήρηση και να προλαβαίνω να σβήνω.
Ανάλογα με το κέφι θα πράξω, η ιδιοκατασκευή απαιτεί όρεξη και μεράκι και δυστυχώς δεν τα έχω τον τελευταίο καιρό αυτά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133447 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
ΑΠΕΛΠΗΣΙΑ το φόρουμ σήμερα!!! απο το απόγευμα προσπαθώ να μπω και κανει 1-2 λεπτά να εμφανίσει τη σελίδα. :evil:
Βγάζει τις διαφημίσεις και μετα περιμένεις.....

Νίκο κρίμα που σου έκατσε αυτό τέλος του χειμώνα. Βέβαια καλυτερα να καθαρίζεις τον κοχλια απο τα νερά παρά να καει κανένα σπιτι. Οι διακοπές ρεύματος ειναι πρόβλημα ειδικά με το μονό κοχλια. Ολα τα ασφαλιστικά ΠΡΕΠΕΙ να αντικαθίστανται οταν δουλέψουν.
Δεν καταλαβαίνω πως ο Νικος στη Τρίπολη εχει αναμονή με τροφοδοσία κάθε δυο ωρες χωρις επιστροφή φλόγας ;;;

Το UPS δεν ειναι εύκολη λύση και καθόλου οικονομική, το είχα ψάξει πέρσι.
ΚΑΤ αρχήν πρέπει να ειναι ΗΜΙΤΟΝΟΥ γιατι διαφορετικά τα μοτέρ δεν δουλεύουν και κινδυνεύουν να καούν. Αυτό ανεβάζει κατευθείαν το κοστος.
Δεύτερο τα μοτέρ στην εκκίνηση τραβάνε 3-4 φορές την ισχυ τους για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Το μοτέρ του κοχλια ειναι 250w οποτε στην εκκίνηση μπορει να ξεπεράσει τα 1000w και αν ζοριστεί ο κοχλιας μπορει και παραπάνω. Αν το inverter του ups δεν μπορει να δώσει την ισχυ θα καει ή το μοτέρ ή το ups. Άρα μιλάμε για ups ΗΜΙΤΟΝΟΥ τουλάχιστον 1500 w οποτε για 350+ ευρώ συν το οτι κάθε δυο χρόνια πρέπει να αλλάζει μπαταρίες ακόμα και αν χρησιμοποιείται.
Καλυτερα να φτιάξουμε μια μανιβελα να γυρίζουμε τον κοχλια ... Αν ήμαστε σπιτι...
.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133457 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Μήπως και ο Νίκος έχει φυσητήρα χωρίς εσωτερικό κλαπέτο και γιαυτό του γυρίζει τη φλόγα πίσω; Εγώ όπως λέει και ο Γεράσιμος που έχω συντήρηση κάθε 90+ λεπτά, δεν έχω πρόβλημα επιστροφής. Και όταν θέλω να τον καθαρίσω τον σβήνω τουλάχιστον για δύο με τρεις ώρες για να φύγουν τελείως τα ντουμάνια και πάλι δεν έχω πρόβλημα επιστροφής. Ας ρίξει μια ματιά ο Νίκος στις σελίδες 7 και 8 του παρόντος και πιστεύω θα βγάλει άκρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133467 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Καλημέρα
Μήπως και ο Νίκος έχει φυσητήρα χωρίς εσωτερικό κλαπέτο και γιαυτό του γυρίζει τη φλόγα πίσω; Εγώ όπως λέει και ο Γεράσιμος που έχω συντήρηση κάθε 90+ λεπτά, δεν έχω πρόβλημα επιστροφής. Και όταν θέλω να τον καθαρίσω τον σβήνω τουλάχιστον για δύο με τρεις ώρες για να φύγουν τελείως τα ντουμάνια και πάλι δεν έχω πρόβλημα επιστροφής. Ας ρίξει μια ματιά ο Νίκος στις σελίδες 7 και 8 του παρόντος και πιστεύω θα βγάλει άκρη.

Νικο εχω κι εγω το φυσητηρα με εσωτερικο κλαπετο. Μολις σταματαει ο φυσητηρας πεφτει υποτιθεται και το κλεινει. Μου φαινεται οτι τα δυο μας να τους παρουμε κανα τηλεφωνακι να ξεθυμανουμε λιγο. Εγω τους πηρα και ξαλαφρωσα λιγακι, οχι οτι κερδισα τιποτα, απλα τα ειπα. Δεν μπορει μια βαλβιδα ασφαλειας που εχει λειτουργησει 2 φορες να χαλαει και να σου λενε οτι κανει 89€, να τους εχω σκασει 4000€ και να βρισκω την ιδια με 47€!

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133469 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο δυστυχώς όλες αυτές οι βαλβίδες και τα ασφαλιστικά αν σκάσουν μια δυο φορές είναι για αλλαγή.
Στις αρχές με τα μικροπροβλήματα που είχα και φοβούμενος μην κάνω καμιά πατάτα τους έπαιρνα, είδα όμως πως δεν τους ενδιέφερε και πολύ να εξυπηρετήσουν, τους έριξα μια μούντζα και δεν τους ξαναπήρα, το ίδιο και με τον έμπορο απ΄ όπου πήρα το μηχάνημα, μούντζα και εκεί. Μούντζα θα παίρνει και όποιος άλλος βαριέται να μιλήσει. Δυστυχώς όμως δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πως θα είναι το μετά την αγορά.

Δεν θα πώ πως το μηχάνημα δεν είναι καλό ή είναι καλό, δεν σύστησα όμως σε κανέναν γνωστό μου να πάρει το ίδιο μηχάνημα.

Άντε και καλό καλοκαίρι !!

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133472 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Που να δεις κι εμενα συσταση σε αλλον και μουντζα! Αλλα ρε παιδια δεν διανοουμαι ανθρωποι οπως εσεις η παρεα της "κιτρινιαρας" κι ο Βαγγελης να ειναι προθυμοι και χωρις κανενα προσωπικο οφελος να βοηθησουν και με το παραπανω κι αλλοι που εχουν παρει τοσα λεφτα να σφυριζουν αδιαφορα και να κοιταζουν με τα ανταλλακτικα να σου φανε κι αλλα τοσα!
Καλο καλοκαιρι κι απο του χρονου το πετρελαιο στα 0,50€!!!!!!!!

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ