Ξυλολέβητας πυρόλυσης Effecta Lambda 60kW by dvaitsakos

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74497 από dvaitsakos

pandel έγραψε: Ναι Δημητρη με το Νικο μιλαω. Αυτη η συνδεση με τις ηλεκτροβάνες την αντισταθμιση και τον κυκλοφορητη ειναι κατι που δεν ξερει και ο τεχνικος μου


Λογικά πρέπει να μπει πριν τις ηλεκτροβάνες ώστε να παίρνεις την επιθυμητή θερμοκρασία μόλις ανοίγουν αυτές για να δώσει νερά στο δίκτυο, θα δεις και τις συνδεσμολογίες της Εffcta κάπου την δείχνει έχει μία τριόδη ή τετράοδη που συνδέει την προσαγωγή με τις επιστροφές από το δίκτυο, μίλα και με τον Νίκο θα σου εξηγήσει...όσο για τα ξύλα σίγουρα βοηθάει αρκετά η οξυά στην καύση και του δρυ και γω φέτος βάζω στα πολλά κρύα σε αναλογία 1 προς 3 οξυά και το βράδυ που έχω μειωμένη ζήτηση στα σπίτια, μόνο δρυ που έχει και μεγαλύτερη διάρκεια καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74535 από dvaitsakos

χρηστος8 έγραψε: Δημητρη συμπληρωσα κατι παραπανω :) λογικα το ειδες.
Ρωτα οτι θελεις...με χαρα θα σου απαντησω.
Το μποιλερ που εβαλες τι μαρκα ειναι;;; Μαλτεζος μηπως;;;


θα σε γελάσω buderus? δεν είμαι και σίγουρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75116 από pandel
Δημητρη καλησπερα. Ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την καπνοδοχο που εχεις, εναι αυτη η χτιστη που φαινεται στη φωτο? Δηλαδη εσωτερικα εχει τουβλο? Γιατι και εγω εχω ιδια κατασκευη. Χρειαζεται δηλαδη κατι με περισσοτερη μονωση (διπλη αλουμινιου), ή και αυτη αν τραβα την κανει την δουλεια της?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75176 από dvaitsakos

pandel έγραψε: Δημητρη καλησπερα. Ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την καπνοδοχο που εχεις, εναι αυτη η χτιστη που φαινεται στη φωτο? Δηλαδη εσωτερικα εχει τουβλο? Γιατι και εγω εχω ιδια κατασκευη. Χρειαζεται δηλαδη κατι με περισσοτερη μονωση (διπλη αλουμινιου), ή και αυτη αν τραβα την κανει την δουλεια της?


Ναι την δουλειά της την κάνει, με αμιαντοσωλήνα και τούβλο εξωτερικά δεν έχει άλλη μόνωση, τραβάει καλά δεν είχα κανα θέμα, αν και το καλοκαίρι επειδή η καμινάδα είναι μεγάλη και σε άνοιγμα, λέω να περάσω εσωτερικά μία Φ 150-180 δεν ξέρω αν χρειάζεται extra μόνωση. Ένας φίλος εδώ που έβαλε προχθές πήρε ενισχυμένη με μόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75183 από GT
Αυτά δε μας τα 'χες πει Δημητράκη στις αναλύσεις σου... :angry: :P

Το συντομότερο χωνευτή inox ευθείας ραφής στη διατομή που ορίζει ο κατασκευαστής (ελπίζω να χωράει), για ασφάλεια πρωτίστως αλλά και εύκολο καθαρισμό, ο οποίος καθαρισμός με τη σειρά του εξασφαλίζει περισσότερη ασφάλεια επίσης. ;)

Ίσως να κοντρολάρεις καλύτερα και την καύση από άποψη οικονομίας (μπορεί να λέω και βλακείες που να μην ισχύουν για το διαστημόπλοιό σου :lol: ).

Χρήστο τι λες? Εσύ δεν είχες αλλάξει και του Πέτρου την καμινάδα?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75184 από dvaitsakos

χρηστος8 έγραψε: Δημητρη συμπληρωσα κατι παραπανω :) λογικα το ειδες.
Ρωτα οτι θελεις...με χαρα θα σου απαντησω.
Το μποιλερ που εβαλες τι μαρκα ειναι;;; Μαλτεζος μηπως;;;


Χρήστο καλησπέρα...ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται η διαστασολόγηση, μεγέθους

δοχείου διαστολής σε εγκατάσταση με συλλέκτες κενού ηλιοθερμικά? είδα ένα pdf της ΒUDERUS σελ. 111-117. Είναι διαφορετικός ο τρόπος υπολογισμού με αυτόν σε εγκατάσταση δικτύου θέρμανσης..?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ