Ξυλολέβητας πυρόλυσης Effecta Lambda 60kW by dvaitsakos

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75187 από dvaitsakos

dvaitsakos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Δημητρη συμπληρωσα κατι παραπανω :) λογικα το ειδες.
Ρωτα οτι θελεις...με χαρα θα σου απαντησω.
Το μποιλερ που εβαλες τι μαρκα ειναι;;; Μαλτεζος μηπως;;;


Χρήστο καλησπέρα...ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται η διαστασολόγηση, μεγέθους

δοχείου διαστολής σε εγκατάσταση με συλλέκτες κενού ηλιοθερμικά? είδα ένα pdf της ΒUDERUS σελ. 111-117. Είναι διαφορετικός ο τρόπος υπολογισμού με αυτόν σε εγκατάσταση δικτύου θέρμανσης..?


www.buderus.gr/files/201106011342050.Buderus_Solar.pdf και κάτι ακόμα όσο αφορά την πίεση του Δ.Δ. έχει ένα πίνακα στην σελ.118 και γράφει για στατικό ύψος 10 μ δίνει αρχική πίεση 2,7 και πλήρωσης 3 bar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75198 από dvaitsakos

GT έγραψε: Αυτά δε μας τα 'χες πει Δημητράκη στις αναλύσεις σου... :angry: :P

Το συντομότερο χωνευτή inox ευθείας ραφής στη διατομή που ορίζει ο κατασκευαστής (ελπίζω να χωράει), για ασφάλεια πρωτίστως αλλά και εύκολο καθαρισμό, ο οποίος καθαρισμός με τη σειρά του εξασφαλίζει περισσότερη ασφάλεια επίσης. ;)

Ίσως να κοντρολάρεις καλύτερα και την καύση από άποψη οικονομίας (μπορεί να λέω και βλακείες που να μην ισχύουν για το διαστημόπλοιό σου :lol: ).

Χρήστο τι λες? Εσύ δεν είχες αλλάξει και του Πέτρου την καμινάδα?


Τουλάχιστον 150 mm λέει. Όλα με την μία δεν γίνονται.. :silly: :blush: με την πρώτη ευκαιρία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75218 από χρηστος8

dvaitsakos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Δημητρη συμπληρωσα κατι παραπανω :) λογικα το ειδες.
Ρωτα οτι θελεις...με χαρα θα σου απαντησω.
Το μποιλερ που εβαλες τι μαρκα ειναι;;; Μαλτεζος μηπως;;;


Χρήστο καλησπέρα...ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται η διαστασολόγηση, μεγέθους

δοχείου διαστολής σε εγκατάσταση με συλλέκτες κενού ηλιοθερμικά? είδα ένα pdf της ΒUDERUS σελ. 111-117. Είναι διαφορετικός ο τρόπος υπολογισμού με αυτόν σε εγκατάσταση δικτύου θέρμανσης..?



Ειναι διαφορετικος...συνηθως μηχανολογος βγαζει το μεγεθος βαση υπολογισμου πολλων παραμετρων.
Εσυ τι δοχειο εβαλες 18αρη;;;
Την πληρωση την εχεις πολυ ψηλα... 10 μετρα υψομετρο εγω θα τον εβαζα στα 2bar και την πιεση του δοχειου διαστολης στο 1,8.
Παντως καλο ειναι αυτα τα νουμερα να βγαινουν ξαναλεω μετα απο μελετη μηχανολογου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75220 από GT

dvaitsakos έγραψε:

GT έγραψε: ...


Τουλάχιστον 150 mm λέει. Όλα με την μία δεν γίνονται.. :silly: :blush: με την πρώτη ευκαιρία...


Νομίζω κάπου στα 15€/m δηλαδή αν θυμάμαι καλά.

Δες και το θέμα του ύψους βέβαια για να επιλέξεις διατομή, τουλάχιστο στα τζάκια κάποιοι κατασκευαστές ορίζουν εναλλακτικές διατομές αναλόγως του ύψους, με κατηγορίες ανά 2m περίπου, διότι ο ελκυσμός επηρεάζεται και από το ύψος και από τη διατομή, ώστε να επιτευχθεί η απαιτούμενη υποπίεση.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75267 από dvaitsakos

χρηστος8 έγραψε:

dvaitsakos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Δημητρη συμπληρωσα κατι παραπανω :) λογικα το ειδες.
Ρωτα οτι θελεις...με χαρα θα σου απαντησω.
Το μποιλερ που εβαλες τι μαρκα ειναι;;; Μαλτεζος μηπως;;;


Χρήστο καλησπέρα...ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται η διαστασολόγηση, μεγέθους

δοχείου διαστολής σε εγκατάσταση με συλλέκτες κενού ηλιοθερμικά? είδα ένα pdf της ΒUDERUS σελ. 111-117. Είναι διαφορετικός ο τρόπος υπολογισμού με αυτόν σε εγκατάσταση δικτύου θέρμανσης..?



Ειναι διαφορετικος...συνηθως μηχανολογος βγαζει το μεγεθος βαση υπολογισμου πολλων παραμετρων.
Εσυ τι δοχειο εβαλες 18αρη;;;
Την πληρωση την εχεις πολυ ψηλα... 10 μετρα υψομετρο εγω θα τον εβαζα στα 2bar και την πιεση του δοχειου διαστολης στο 1,8.
Παντως καλο ειναι αυτα τα νουμερα να βγαινουν ξαναλεω μετα απο μελετη μηχανολογου.



Mηχανολόγοι όπως πάμε θα γίνουμε εμείς σε λίγο :woohoo: είχα 18άρη και το άλλαξα έβαλα 24άρη για καλύτερα και προ ρύθμιση 2,5 με πλήρωση 3 bar αρκετά τα βλέπω και γώ, μ'αρεσει που ο υδραυλικός σε όσους είχε περάσει συλλέκτες κενού πλήρωση έκανε με 4 bar και με λιγότερα ύψη..στο manual κάπου διάβασα ότι η πίεση εισόδου στο Δ.Δ. P = 1+ Υψομετρικη διαφορά / 10 δλδ: 1+ 10 m (Που έχω ύψος)/10 = 2 bar. Πρέπει να αναφερεται στην πλήρωση από ότι κατάλαβα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75299 από agge72

dvaitsakos έγραψε:

pandel έγραψε: Δημητρη καλησπερα. Ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την καπνοδοχο που εχεις, εναι αυτη η χτιστη που φαινεται στη φωτο? Δηλαδη εσωτερικα εχει τουβλο? Γιατι και εγω εχω ιδια κατασκευη. Χρειαζεται δηλαδη κατι με περισσοτερη μονωση (διπλη αλουμινιου), ή και αυτη αν τραβα την κανει την δουλεια της?


Ναι την δουλειά της την κάνει, με αμιαντοσωλήνα και τούβλο εξωτερικά δεν έχει άλλη μόνωση, τραβάει καλά δεν είχα κανα θέμα, αν και το καλοκαίρι επειδή η καμινάδα είναι μεγάλη και σε άνοιγμα, λέω να περάσω εσωτερικά μία Φ 150-180 δεν ξέρω αν χρειάζεται extra μόνωση. Ένας φίλος εδώ που έβαλε προχθές πήρε ενισχυμένη με μόνωση.




Δημητρη να σου πω και εγω ενα μπραβο για την επιλογη του συστηματος και θα δεις πως συγουρα οτι εδωσες
θα τα παρεις πισω απο την αποδοση απο τον ευκολο καθαρισμο χωρις πισες και υγροποιησης απο τα λιγα γεμισματα ανα 24ωρο απο τα απροβληματιστα χρωνια χρησης..Τωρα μιας και αναφερεσται για την διατομη της
καμιναδος και αφου εχουν ακουστη πολα και για τον varmebaronen τα δυο μοντελα vedolux 30 και 37 μπωρουν
να δουλεψουν σε καμιναδα φ100.Για την αλαγη τις καμιναδας σου καλα θα ειναι να δεις το μανουαλ τις
effecta γιατι εκτος την διατομη μεγαλο ρολο για την καλει πυρολυση πεζει ρολο και το υψος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dvaitsakos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ