Kiturami KRP-50 by thomakiss

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89267 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-50 by thomakiss
Τέλος και το Forest Enterprises.Για κάποιο λόγο το έφαγε πολύ γρήγορα.Περίπου 70 σακιά σε 15 μέρες είναι πολύ με δεδομένο ότι οι καιρικές συνθήκες ήταν σχετικά καλές.
Τώρα πήρα μια παλέτα Alfa wood.Τιμή 3,71 το σακί για αγορά μιας παλέτας (70 σακιά). Αυτό φαίνεται να έχει πιο έντονη φλόγα , όπως αυτή φαίνεται από το σπιράλ τροφοδοσίας.
Γνωρίζω ότι η ποιότητα της συγκεκριμένης εταιρίας δεν είναι σταθερή.Αυτό άλλωστε μου το είπε και ο έμπορος που το αγόρασα.Μου είπε όμως ότι τα δοκιμάζει και ο ίδιος καθώς καίει δύο σόμπες στο μαγαζί του αλλά και στο σπίτι του.Μάλιστα την ώρα που πήγα να πάρω τα 10 πρώτα για δοκιμή , ήταν εκεί η νταλίκα της AlfaWood και φόρτωνε επιστρεφόμενες παλέτες.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by thomakiss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100947 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-50 by thomakiss
Κλείνοντας η χειμερινή περίοδος θέλω να αναφέρω τα συνολικά ΄΄στατιστικά΄΄του λέβητα.
Ο μέσος όρος κατανάλωσης σε πετρέλαιο τα 7 προηγούμενα χρόνια ήταν 5 τόνοι ανά σεζόν.Με τις τιμές του φετινού χειμώνα και με υπολογισμένο το επίδομα θέρμανσης (2 διαμερίσματα) το κόστος σε πετρέλαιο θα ήταν 5492 €.
Ο λέβητας από τον Οκτώβριο έως τέλη Μαΐου κατανάλωσε 9 τόνους πέλλετ.Υπολογίζοντας και άλλα 300 κιλά που υπάρχουν τώρα στην αποθήκη για ζεστό νερό χρήσης όποτε χρειαστεί έχουμε σύνολο 9300 κιλά ή 9,3 τόνους.Το συνολικό κόστος ανήλθε σε 2640 €.

Ούτε τα μισά. :) :) :)
Πολύ καλά θα έλεγα ... :cheer:

Καλό καλοκαίρι σε όλους !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101046 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-50 by thomakiss
Μια χαρά είναι, Θωμά!

Με προβληματίζει κι εμένα το Forest που σου το έφαγε πολύ γρήγορα...

Τώρα για το καλό καλοκαίρι δεν ξέρω! Μας έκανε απότομα ζέστη το Πάσχα, αλλά τώρα μας κρύωσε πάλι. Χθες κοιμήθηκα με πάπλωμα και με το παράθυρο ανοιχτό ξεπάγιαζα. Σήμερα έριξε χαλάζι! Καλά πάει! :P

Άντε, στην επόμενη σεζόν θα είμαστε πιο σοφοί και θα τα πάμε ακόμη καλύτερα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101056 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-50 by thomakiss
Κι εμείς Παναγιώτη μέσα στο σπίτι κυκλοφοράμε πλέον με μακρυμάνικα και η θερμοκρασία χτες το βράδι ήταν 22,5 βαθμοί , μόλις μισό βαθμό δηλ. πάνω από το όριο του θερμοστάτη.Και πριν 15αριά μέρες πάλι τα ίδια και μάλιστα πήρε μπρος έστω και για μερικά λεπτά.Ότι δεν έκανε τον Απρίλιο το κάνει τώρα ! Δε πειράζει , μπόρα είναι θα περάσει...
Όσο για το Forest δε νομίζω να ξαναβάλω.
Το Alfawood που έκαψα αμέσως μετά ήταν σαφώς πιο τίμιο αν και ο έμπορας που το έφερνε μάλωσε με το εργοστάσιο λόγω της ασταθούς ποιότητας και ίσως δε ξαναφέρει.
Off topic αλλά αυτές τις μέρες έκλεισα 6 τόνους German Pellet με 295€/τόνο για τον 20άρη στο μαγαζί και σκέφτομαι να κλείσω μια ποσότητα και για το σπίτι.Τα πρώτα δείγματα είναι καλά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101062 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-50 by thomakiss
Το German Pellet 295 παραδομένο; Η χαμηλότερη τιμή που έχω δει μέχρι στιγμής για GP.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101145 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-50 by thomakiss

DOOM_NX έγραψε: Το German Pellet 295 παραδομένο; Η χαμηλότερη τιμή που έχω δει μέχρι στιγμής για GP.

Ναι Παναγιώτη πράγματι έτσι είναι.
Αυτή είναι η καλύτερη εποχή για να αγοράσει κανείς πέλλετ.Υπάρχουν πολύ καλές προσφορές.Και λίγο που πρόλαβα να διαβάσω υπάρχουν και εδώ στο forum αντίστοιχες προσφορές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ