Pelletech 25 by tzistsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65384 από tzistsam
Pelletech 25 by tzistsam δημιουργήθηκε από tzistsam
Καλησπέρα σ' όλο το φόρουμ. Επιτέλους μετά από σχεδόν 2 μήνες αναμονής εγκατέστησα τον λέβητα. Δεν στέκομαι στην συμπεριφορά του κατασκευαστή, διότι θα μπινελικώνω για άλλους 2 μήνες και το ban θα το έχω σίγουρο, αλλά θα σταθώ στην ποιότητα κατασκευής. Οντως είναι ένας πολύ προσεγμένος λέβητας, στιβαρότατος και αρκετά βαρύς (έχω τον απλό που ζυγίζει 290 κιλά, ο compact που ενσωματώνει δοχειό διαστολής, κυκλοφορητή και κιτ ΖΝΧ ανεβαίνει στα 340 κιλά). Για να ανέβει στο μπαλκόνι λύθηκε η πόρτα, πλαινά καπάκια και τα πάνω, μαζί με τον controller για να κατέβει γύρω στα 230 και να μπορέσει να χωρέσει στο ανσανσέρ!!!!! Εχει τοποθετηθεί παράλληλα με λέβητα πετρελαίου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει (μακρυά από μας :lol: ). Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτογραφίες και περιμένω σχόλια και ενστάνσεις σε ότι σας φανεί περίεργο.

Ο λέβητας



η θύρα του σιλό (100 κιλά δίνει ο κατασκευαστής αλλά γύρω στα 97 με πήρε σε γέμισμα, όπως με είχε διαβεβαιώση και ο προμηθευτής μου)



ο μοχλός του καθαρισμού των τούμπο



το παραθυράκι για την παρακολούθηση της καύσης



η εγκατάσταση






η καπνοδόχος (εδώ μου την έκανε ο εγκαταστάτης την μ@λ@κί@ και αντί για Φ100 με έβαλε Φ80 με συστολή πατέντα :unsure: - που του ανέφερα ότι άμα γίνει καμιά στραβή θα τον κυνηγάω αιώνια - αλλά μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς, καταλήγει σε μία Φ150 νομίζω αμιάντου - ξέρω, ξέρω, θα μου την πείτε για τον αμίαντο :( - αλλα στην παρούσα φάση δεν έχω την περαιτέρω οικονική δυνατότητα να προχωρήσω στην αντικατάσταση της)



ο controller (o οποίος είναι πολύ ευαναγνωστός και περιεκτικός στην απεικόνιση του)



και η σκούπα που πήρα για τον καθαρισμό του λέβητα (θηρίο είναι η άτιμη)



Στην παρούσα φάση καίω bioenergy point (ευγενική χορηγία του πεθερού - του έμεινε μισός τόνος από πέρσι ;) ). Το πρώτο 24ωρο μου έφαγε γύρω στα 2 και κάτι ψιλά σακιά, αλλά το βρίσκω λογικό γιατί έπεσαν πολλά πειράματα. Τον δουλεύω με θερμοστάτη χώρο (siemens REV 13) και σήμερα μου έδωσε τους 22 βαθμούς που ζητούσα σε 1,5 ώρα (από τους 20 που είχε ο χώρος) σε ισχύ καύσης 3 από τις 5 (γύρω στα 3,5 κιλά την ώρα). Απλά έχω θέμα με το ότι έχω αρκετή κάπνα στον χώρο καύσης. Ανεβασα λίγο τις στροφές του ανεμιστήρα αλλά πάλι τα ίδια :angry: Από θερμοκρασία καυσαερίων είμαι καλά. Στην 5 ισχύ έφτασε μέχρι 143 βαθμούς, οπότε μια πατέντα του εγκαταστάτη λειτουργεί :whistle:

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65389 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Pelletech 25 by tzistsam
Μπράβο βρε Ηλία για την παρουσίαση . Πόσο καιρό περιμένουμε να δούμε τον 25άρη και τον 15-50 εγκατεστημένους και να πάρουμε μιά ιδέα από τους χρήστες τους .
+1 από μένα για την όμορφη παρουσίαση .Άν μπορέσεις θέλουμε και φωτογραφίες από καύση και καθάρισμα. :)

Για τον αμίαντο μήν τρελαίνεσαι , όταν έχεις ,άμα έχεις θα τον αλλάξεις .Προς το παρόν μετρά το να ζεσταθείς και εσύ και τα αγαπημένα πρόσωπα και γώ μιά από τα ίδια έκανα . ;)

Όσο για τον Siemens Rev-13 επειδή τον έχω παραγγείλει και γώ και τον περιμένω σε 10 μέρες άν μπορούσες να μου πείς 2-3 πράγματα εδώ θα σου ήμουν ευγνώμων.

Καλές καύσεις και ζεστό χειμώνα εύχομαι ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tzistsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65395 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Pelletech 25 by tzistsam
Ηλία να τον χαρείς με υγεία!

Ευχαριστούμε για την όμορφη παρουσίαση!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tzistsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65397 από tzistsam
Απαντήθηκε από tzistsam στο θέμα Pelletech 25 by tzistsam

Sp4wN έγραψε: Μπράβο βρε Ηλία για την παρουσίαση . Πόσο καιρό περιμένουμε να δούμε τον 25άρη και τον 15-50 εγκατεστημένους και να πάρουμε μιά ιδέα από τους χρήστες τους .
+1 από μένα για την όμορφη παρουσίαση .Άν μπορέσεις θέλουμε και φωτογραφίες από καύση και καθάρισμα. :)

Για τον αμίαντο μήν τρελαίνεσαι , όταν έχεις ,άμα έχεις θα τον αλλάξεις .Προς το παρόν μετρά το να ζεσταθείς και εσύ και τα αγαπημένα πρόσωπα και γώ μιά από τα ίδια έκανα . ;)

Όσο για τον Siemens Rev-13 επειδή τον έχω παραγγείλει και γώ και τον περιμένω σε 10 μέρες άν μπορούσες να μου πείς 2-3 πράγματα εδώ θα σου ήμουν ευγνώμων.

Καλές καύσεις και ζεστό χειμώνα εύχομαι ;)


Ευχαριστώ Νίκο :cheer: . Ε είπα τώρα που είμαι λίγο χαλαρός να κάνω την παρουσίαση. Θα ανεβάσω και φωτο από καθάρισμα αλλά καύση λίγο δύσκολο γιατί έτσι όπως είναι τοποθετημένος είναι απέναντι από πλαστική ντουλάπα και δεν θέλω μέχρι να την μετακινήσω να ανοίξω πόρτα μην κάνω και καμιά παραπάνω ζημιά. Οσο για τον θερμοστάτη θα σου απαντήσω στο ανάλογο νήμα ;)

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65399 από tzistsam
Απαντήθηκε από tzistsam στο θέμα Pelletech 25 by tzistsam

GT έγραψε: Ηλία να τον χαρείς με υγεία!

Ευχαριστούμε για την όμορφη παρουσίαση!


Να σαι καλά Γιάννη. Πάνω από όλα υγεία. Ε να τον έχω τον πιτσιρικά μου στις ζέστες να μην μου αρρωσταίνει ;)

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65406 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Pelletech 25 by tzistsam
Καλοριζικος. :cheer:
Ευχομαι να συνεχισει να λειτουργει απροβληματιστα για να χορτασετε ζεστη κ κυριως γιατι ειναι Ελληνικος κ εχουμε αναγκη απο καλα Ελληνικα μηχανηματα. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ