Pelletech 15-50 by Panagos7

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65476 από egress1981
Απαντήθηκε από egress1981 στο θέμα Pelletech 15-50

panagos7 έγραψε: Επειδη αυτος ο λεβητας θελει πολυ ψαξιμο, εγω μεχρι στιγμης τον εχω μεσω θερμοστατη να ελεγχει τον κυκλοφορητη.Πρωτες εντυπωσεισ απο καταναλωση ειναι 2,5 τσουβαλια στις 14 ωρες και 21 βαθμους στο σπιτι.Αλλα μετα απο συζητηση με τον τεχνικο εμαθα οτι δουλευει στο επιπεδο 1 και περιμενω να τον γυρισουμε στο επιπεδο 2 για πιο γρηγορη κυκλοφορια του νερου και να κοβει πιο γρηγορα.Η βιοψια θα δειξει.Παντωσ απ'οτι φαινεται τον τονο θα τον ξεπερασω!


Λοιπον το να βαλεις το λεβητα να δουλευει στο 2 επιπεδο ειναι πολυ ευκολο,αλλα δεν εχει καμοια αλλαγη σε αυτο που λες για γρηγορη κυκλοφορια νερων.Αυτο που αλλαζει ειναι 1) η συχνοτητα που ταϊζει 2)αλλον αερα και 3)λιγοτερη ποσοτητα καυσιμου,βεβαια τα 2και3 αλλαζουν πολυ ευκολα απο το μενου,ενω η συχνοτητα μονο απο το τεχνικο μενου.Ενδυκτικα σου λεω οτι στο επιπεδο 1 ταϊζει καθε 40 δευτερολ.με ταχυτητα κοχλια 3 και στο επιπεδο 2 καθε 20δευτερολ με ταχυτητα 1,5.Οποιος εχει καποια απορια ,ρωταει ελευθερα γιατι εχω κανει μια μικρη διατριβη (καιγοντας και αλλα καυσιμα και βρισκοντας τις ρυθμισεις που απαιτουνται)στο συστημα.Δεν εχω κανει παρουσιαση ακομη γιατι δεν εχω χρονο!Παντως το μηχανημα ειναι πολυ καλο και κανει ολα οσα υποσχεται....
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by egress1981.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65545 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Pelletech 15-50

Sp4wN έγραψε: Τώρα την είδα .Είναι λίγο μπερδεμένα .Θέλεις να τα συμμαζέψω λίγο ?
Στην δική σου εγκατάσταση να βάλω τις φωτογραφίες και τα στοιχεία που έχεις παραθέσει στο "παράλληλη σύνδεση" και στα Manual να βάλω τα 2 ποσταρίσματα που έχεις ώς "Pelletech 15-50 manual".


κανενα προβλημα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120427 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Καλο χειμωνα και καλες ζεστες σε ολους.Επιτελους πρωτο ποσταρισμα της σεζον.Απο τον Pelletech 15-50 ειμαι ευχαριστημενος και περσι εκαψε 4 παλλετες πελλετ, φετος ειμαι ηδη στην μια.Περιμενω εντυπωσεις κι απο αλλους κατοχους 15-50!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panagos7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120995 από DIM
Απαντήθηκε από DIM στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Γεια σε ολους και από εμενα. Για την περσινη σεζον εκαψα 6 τονους RZ(περιοχη Αττικης) για 2 σπιτια συνολικων τ.μ 247 .Ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.
Για φετος με πρωτο αναμα στις 17_11_13 εχω καψει μεχρι τωρα 700KG. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όμως κατά την διαρκεια της νυχτας και ενώ οι θερμοστάτες των σπιτιων είναι περιπου στο 16 σβηνει με αποτέλεσμα να κανω το πρωι εκ νεου εναυση 2 ή και 3 φορες για ν` αναψει,. Εχει κανεις άλλος το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπισει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121175 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Σε τί ρυθμιση εχεις τον λεβητα?Εγω τον εχω να μπαινει σε αναμονη μολις πιασει θερμοκρασια και παρατηρησα (μολις αλλαξα πελλετ) οτι στην αναμονη πεφτει πολυ η φλογα, χανεται απο το ποτηρι και προσπαθει μερικες φορες να κανει εναυση, γι'αυτο ανεβασα τα καυσαερια ασφαλειας απο 40 σε 55.Δεν ξερω DIM αν εννοεις αυτο?

Εγω υστερα απο πολλες υδραυλικες αλχημειες,επιτελους φετος ζεσταθηκα και το σπιτι ζεσταινεται πολυ γρηγορα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121670 από DIM
Απαντήθηκε από DIM στο θέμα Pelletech 15-50 by Panagos7
Αυτο ακριβως συμβαινει.Κοχλια 3,5 αερα 25.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ