Westcal Adarad by KARIGAN

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59561 από KARIGAN
Westcal Adarad by KARIGAN δημιουργήθηκε από KARIGAN
Γεια σας
Ειμαι καινουριοσ συνφορουμιτησ και μολις αγορασα ξυλολεβητα westcal 6f
πιστευετε πωσ εχω κανει κακη αγορα???????
Σαν πρωτη εντυπωση ειμαι ενθουσιασμενοσ απο την αποδωση και την καυση του
Απο υγροποιηση παω καλα γιατιαναβω με μικρα ξυλα και εχω εντονη φλωγα οποτε και η πισα καιγεται και ξεραινεται.υπαρχουν καποια μικρα λεπια στο τοιχωμα του χωρου καυσης τα οποια και πιστευω πωσ θα βγουν ευκολα με μια συρματοβουρτσα.
Αν οχι τι θα πρεπει να κανω για να απαλαγω απο την κρουστα αυτη????
Επιρεαζει η κρουστα το βαθμο αποδωσησ ???
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61192 από KARIGAN
Απαντήθηκε από KARIGAN στο θέμα Westcal Adarad by KARIGAN
Και οι καυσεις συνεχιζονται!!!!!!
Ολα καλα .Το βεντυλατερ σταματα στουσ 65 βαθμους,με την αδρανεια η θερμοκρασια φτανει τους 70!!!
Η καταναλωση ξυλων σε πολυ καλο (για μενα) επιπεδο!!!30εωσ το πλυ 40 κιλα ξυλα ανα ημερα.
Το σπιτι μας στα περιχωρα του Βολου ,πεδινη περιοχη ,χωρις ακομα να υπαρχουν πολυ χαμηλεσ θερμοκρασιες
(κατωτερη 3 βαθμους),με απαιτηση 240000 θερμιδες.
Το σπιτι μας ειναι μαιζονετα 140τ.μ. με 70 τμ ισογειο και 70 τ.μ. οροφο (υπνοδωματια-μπανιο), νεοκτιστο,
με πολυ καλη μονωση!!!!
Η εγκατασταση προηπηρχε με λεβητα πετρελαιου(ο ξυλολεβητασ συνδεθηκε παραλληλα)και αποτελειται απο
τρια δυκτυα μετρεισ κυκλοφορητες ιοσογειο -οροφος-μοιλερ ζνχ.Τριοδη esbe 55 βαθμων.
Ο κυκλος τροφοδωσιασ τησ ημερας ειναι.....
Το πρωι αναβω (υπαρχουν καρβουνα απο την προηγουμενη-θερμοκρασια νερου λεβητα 35 βαθμοι)χρησιμοποιοντας
ενα τελαρο ξυλα απο κλαδεμα(διαμ ξυλου απο 1εωσ 3 cm)και σε περιπου 15-20 λεπτα η θερμοκρασια ειναι 65 βαθμοι.
Σε λειτουργεια ο κυκλ.του ισογειου και του ζνχ.
Γεμισμα με περιπου 8-10κιλα ξυλα(οποροφορα οξυα αγρια καστανια ελια)αναμικτα.ΩΡΑ 08.30

Θερμοκρασια ισογειου πριν το αναμα 18-19 βαθμοι και τωρα 21-22

Ομοιο γεμισμα .ωρα 12.00 .θερμοκρασια ισογειου 22-23 βαθμοι και ζνχ

ΩΡΑ 15.00 .Γεμισμα με λιγοτερα ξυλα περιπου 5-6 κιλα

Σταθερα οι παραπανω θερμοκρασιες

Ωρα 17.30 .Γεμισμα με 8-10 κιλα ξυλα.Σε λειτουργεια και ο κυκλοφοριτησ του οροφου.

Θερμοκρασια ισογειου 22 βαθμοι (οταν παρουν καλα φωτια τα ξυλα ο θερμοστατησ χωρου συνηθωσς κλεινει)
θερμοκρασια οροφου 18-19 βαθμοι.Σε περιπου 30 λεπτα θερμοκρασια στον οροφο 20-21 βαθμοι

Ωρα 20.30-21.00 Τελευταιο γεμισμα ..Σταθερα οι παραπανω θερμοκρασιες..Περιπου στισ 22.00 κλεινω τον κυκλ.του ισογειου μεσω του θερμ.χωρου και λειτουργει ο κυκλ. του οροφου,σιγα σιγα παμε για υπνο .πρωτα τα παιδια μετα κι εμεις...

Και ο κυκλος επαναλαμβανεται με μικρες

αποκλισεις στην ωρα και στα κιλα!!!!ΜΙΚΡΕΣ!!!!!

Η καταναλωση ξυλων αν συνεχισω ετσι υπολογιζω πως θα ειναι γυρω στα 1000-1500 κιλα ξυλα ανα μηνα!!!!!!!

Η συνολικη καταναλωση σε πετρελαιο τον προγουμενο χρονο ηταν 1700 λιτρα!!!!
Ισως βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα αλλα νομιζω πως θα κανω κατι παραπανω απο αποσβεση !!!!!!
Αγορασα ξυλα με 90ε τον τονο η αγριοκαστανια και 100ε τον τονο η οξυα ακοπα ομως(τα κοβω και τα σχιζω μονος μου)αν και οι τιμες για τα κομενα στην περιοχη μου εινα 130ε-150ε ο τονος.
Αυτα σαν πρωτεσ εντυπωσεις απο τη λειτουργεια του συγκεκριμενου λεβητα...
ΑΠΟ πλευρας επικαθησεων πισσας θα ελεγα πωσ δεν υπαρχει για την ωρα θεμα!!!!Αν και τα ξυλα που αγορασα
δεν ηταν και ξερα εντελως με την μιξη ξερων και χλωροτρεων(τοποθετηση πρωτα των ξερων και πανω σε αυτα τα χλωροτερα)σε συνδυασμο με την τριοδη???????και με το μπουμπουνισμα με τα <<λιανοξυλα>>στο αναμα καθε πρωι,υπαρχουν οπωσ βλεπω καποια <<λεπια>>στο θαλαμο καυσης που οταν τα τριψω με τη συρματοβουρτσα
τριβονται δινοντασ μια μαυρη σκονη ,αφηνοντας ομωσ στισ επιφανειεσ μιαελφρυα γυαλαδαπολυ σκληρη ομωσ για τα δεωμενα τησ συρματοβουρτσας!!!!!!Αραγε ειναι πισσα η ειναι καπνια????????

Σε αναμονη γαι περισσοτερες εντυπωσεις -παρατηρησεις -περιγραφες κτλ και περιμενοντας τα σχολια σας για τα παραπανω σας χεραιτω για την ωρα!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63063 από giannis37
Απαντήθηκε από giannis37 στο θέμα Westcal Adarad by KARIGAN
καλησπερα karigan και εγω εχω τον solitech plus 6f και εινε πολυ καλος ξυλολεβητας με καλη αποδωση και λιγα ξυλα.οσο για την πισσα με μια τριοδη δεν θα εχεις προβλημα κανενα και η καμιναδα δεν θα πιανει πισσα.Θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις τον βρονχο ψυξης στον λεβητα σου και αν νε τι στοιχισε????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63124 από KARIGAN
Απαντήθηκε από KARIGAN στο θέμα Westcal Adarad by KARIGAN
Οχι δεν εχω βρογχο ψυξης..
Χρησιμοποιω αντι αυτου εναν υδροστατη που ΟΤΑΝη θερμοκρασια νερου φτασει στους 90 ενεργοποιει τον κυκλοφορητη του οροφου ο οποιοσ κατα τη διαρκεια τησ ημερας οπωσ γραφω παραπανω δεν λειτουργει!!!!!
Οταν το απογευμα τελικα δινω θερμανση και στον οροφο φροντιζω να μην φορτωνω πολα ξυλαετσι ωστε να μην κινδυνευω απο υπερθερμανση!!!!!
Αλωστε τα υπνοδωματια που ειναι στον οροφο δεν απαιτουν να ζεσταθουν γρηγορα.
Το αφηνω να καιει σιγα σιγα με λιγο ανοικτο το νταμπερ τις πορτας μπροστα(για να το κραταω ανοικτο χρισημοποιω μια βιδα 5 ποντων την οποια βιδωνω απο μεσα πανω στην πορτα και μετα κλεινω το νταμπερ ετσι ωστε να ακουμπαει πανω τησ αφηνοντας ενα μικρο ανοιγμα)
Ετσι η θερμοκρασια στο λεβητα διατηρειται περιπου στουσ 60-70 βαθμους με λιγα ξυλα μεσα να σιγο καινε..
Το απογευμα αργα το σπιτι ειναι πια ζεστο οποτε λειτουργω το λεβητα χαλαρα χωρισ το βεντυλατερ και το βραδυ που παμε για υπνο βαζω ενα τελευταιο ξυλο το οποιο σιγοκαιει για καποια ωρα και αυτο ειναι ολο για το βραδυ.
Το πρωι βρισκω σταχτη και αρκετα θαλεγα καρβουνα μεσα της οποτε αναβω ευκολα ξαναμε τα λεπτα υπολειματα του κλαδεματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63250 από giannis37
Απαντήθηκε από giannis37 στο θέμα Westcal Adarad by KARIGAN
βασικα σκεφτομαι να βαλω τον βρονχο για περιπτωση διακοπης του ρευματος αν και εχω βαλει ups αλλα επειδη δεν εχω τα ηλεκτρονικα και πολλη εμπιστοσυνη και το εχο με κλειστο δοχειο διαστολης γιαυτο λεο αν οχι τωρα το χειμωνα λιγο πριν την ανοιξη μαζι με δοχειο αδρανειας να γινει .Περιση τον εβαλα και στην αρχη τον ειχαμε χωρις θερμικη βαλβιδα ασφαλειας και με κουμπωμενες τησ ηλεκτροβανες ο αερας στο χειροκινιτο και το ταμπερ αρκετα ανοιχτο το φορτοσα και με πολλα ξυλλα με αποτελεσμα το βραδυ κατα της 12 να ακουσο το μπαμ και να τρεχο σαν παλαβος η θερμοκρασια του λεβητα εδειχνε 99 βαθμους μπορο να πω φιλε μου οτι τα ειδα ολα.ευτιχως που εσπασε ενα τουμποραμα και ξεσπασε εκει τελος ολα εγειναν απο αγνοια και δικια μου αλλα και του ενγκαταστατη μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63531 από KARIGAN
Απαντήθηκε από KARIGAN στο θέμα Westcal Adarad by KARIGAN
Χρονια πολλλλα σε ολους .Με υγεια και χαρα!!!!
Φιλε μου ελπιζω πως εχεις βαλει πια θερμοστατικη βαλβιδα ασφαλειας!!!!!!!
Συνεβη και σε εμενα αυτο.Δηλ εγινε διακοπη ρευματος ενω απουσιαζα!!!!!
Εγω εχω μια απλη φθηνη θερμοστατικη (περιπου 25ε)η οποια και ανοιξε κανονικα οταν η θερμοκρασια εφτασε 90+ .
Μονη ζημια τα νερα στο πατωμα!!!!!!
Δεν εχω ups!!!!Επομενη κινηση μου η αγορα μιασ γεννητριας!!!!
Χωρισ να ειμαι ειδικος μηπωσ ο βρογχοσ ψυξης με το κρυο νερο που θα βαλει αποτομα σου κανει κανενα κρακ??????
Εχουμε μαντεμι βλεπεις!!!
Καποια αλλη λυση θα υπαρχει!!!αν και πιστευω πωσ με μια θερμ.βαλβ ασφαλειας εισαι εν μερη καλυμενος.
Ισως καποιοσ ειδικοτεροσς απο εμενα μασ δωσει καποια συμβουλη!!!!!!
Ποσεσ θερμιδεσ απαιτει το σπιτι σου και ποσα ξυλα περιπου εκαψες περισυ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ