Πυρηνολέβητας Σαμαράς ΜΙΛΕ Π35 by ftspetro

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74134 από konstantinos1
Πυρηνόξυλο αγορασα περυσι απο πυρηνελουργειο στην περιοχη μου,10 χλμ απο το σπιτι μου.Ειχα παρει κατι λιγοτερο απο 8 τονους με 79 ευρω τον τονο με φπα.Φετος έχει 115 με φπα :angry: .Μεταφορικα και τσουβαλιασμα δικά μου με δικο μου μεσο.Φετος καιω ακόμα το περσινο πυρηνοξυλο.
Στη δικες σας εγκαταστάσεις ο θερμοστατης χωρου δινει εντολη σε κυκλοφορητη η καυστηρα;Αν δινει στον καυστηρα τα νερα τα φτανει στους βαθμους που έχετε ρυθμισμενα πχ75 βαθμους η σβηνει πιο πριν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74336 από karamb22
εμενα ρε παιδια δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που εχει γινει αλλα ετσι μου τα συνδεσε ο ηλεκτρολογος.διατιρισα το παλιο πινακακι αυτονομιας δηλ οι δυο θερμοστατες χωρου δινουν εκει εντολη και με τη σειρα του ο πινακας αυτονομιας δινει ρευμα στον λεβητα.με ληγα λογια αν κοψει ο θερμοστατης σταματαει εντελοσ η παροχη ρευματος στον λεβητα.ο κυκλοφοριτης ειναι και αυτος συνδεδεμενος στον πινακα αυτονομιας με θερμοστατη επαφης και ξεκιναει στους 45 βαθμους.εχουμε κανει κατι λαθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74783 από ftspetro
ο θερμοστατης χωρου μου δινει εντολη στον καυστηρα ποτε θα κλεισει και τα νερα φθανουν περιπου στους 80 βαθμους, παρ οτι ειναι ρυθμισμενος ο καυστηρας στους 75, ομως πιστευω πως οι 80 βαθμοι ειναι λογω αδρανειας του καυστηρα. ο κυκλοφορητης ομως εχω παρατηρησει πως δουλευει αρκετη ωρα με σβηστο τον καυστηρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74788 από ftspetro
θες να πεις οτι οταν κοψει ο θερμοστατης το ρευμα στον καυστηρα, σταματα και το ρευμα στον κυκλοφορητη? αν ναι, παρ οτι δεν σκαμπαζω και πολλα ηλεκτρολογικα, πιστευω πως ειναι λαθος, γιατι τα νερα μεσα στον καυστηρα σου και γενικα στο συστημα σου, ειναι σε ψηλες θερμοκρασιες και δεν τα εκμεταλευεσαι. δηλαδη σπαταλη υλικου.ομως εδω υπαρχουν και άλλοι φιλοι που θα ξερουν καλυτερα. ελπιζω ο Στρατος να μας δωσει μια απαντηση στο θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74804 από karamb22
ο κυκλοφοριτης δουλευει κανονικα και μετα το σβησιμο του λεβητα γιατι ειναι συνδεδεμενος στον πινακα αυτονομιας και εχει ξεχοριστο θερμοστατη επαφης για εκεινον δεν περνει δηλ απο τον καυστηρα εντολη.απλα ο λεβητας οταν πιασει τους 75 βαθμους και ο θερμοστατης κοψει τοτε κοβετε και η παροχη ρεμυατος και μπορει να κανει μετα ακκετη ωρα να ξαναπαρει με αποτελεσμα τα νερα μορει να πεσουν και στους 45 βαθμους.δεν ειναι δηλ σε κατασταση αναμονης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74806 από stratis 1

ftspetro έγραψε: θες να πεις οτι οταν κοψει ο θερμοστατης το ρευμα στον καυστηρα, σταματα και το ρευμα στον κυκλοφορητη? αν ναι, παρ οτι δεν σκαμπαζω και πολλα ηλεκτρολογικα, πιστευω πως ειναι λαθος, γιατι τα νερα μεσα στον καυστηρα σου και γενικα στο συστημα σου, ειναι σε ψηλες θερμοκρασιες και δεν τα εκμεταλευεσαι. δηλαδη σπαταλη υλικου.ομως εδω υπαρχουν και άλλοι φιλοι που θα ξερουν καλυτερα. ελπιζω ο Στρατος να μας δωσει μια απαντηση στο θεμα.




Συμφωνω ο κυκλοφορητης πρεπει να δουλευει ανεξαρτητα του λεβητα.
Αν βαλης στο λεβητα ξυλα και κλεισει ο θερμοστατης ,και δωσει εντολη να κλεισει ο κυκλοφορητης, θα γινει υπερθερμανση.
Το πελλετ και το πυρηνοξυλο σβηνουν σε λιγα λεπτα,τα ξυλα οχι.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ