Πυρηνολέβητας Σαμαράς ΜΙΛΕ Π35 by ftspetro

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74032 από karamb22
δεν ειμαι κεντρικα αλλα με μια δοκιμη δεν χαθηκε και ο κοσμος..αυτο στην καυση σε σχεση με το πυρινοξυλο εχει καποια διαφορα?
παντως σ'ευχαριστω για τα "φωτα"σου!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74039 από stratis 1
Αν τη βαλης στο λεβητα χωρις ιμβερτερ η χρονικο θα πεταχτουν οι φωτιες μεχρι την καμιναδα γιατι εχει περισσοτερο απο τη διπλη θερμικη δυναμη απο το πυρηνοξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74060 από ftspetro
φιλοι μου καλησπερα. να 'μαι και εγω απο Ακρατα. και εγω τον καυστηρα μου τον προμηθεύτηκα με ινβερτερ γιατι ειχα πεισθει στη συζητηση μου με τον Σαμαρα, οτι θα μου κανει οικονομια, επισης οτι θα μπορω να ελεγχω τις στροφες του κοχλια, αρα και την δυναμη της φλογας, αλλά και κυρια σε περιπτωση που καποιο μεγαλο σε μεγεθος, κομματι ξεραμενου πυρηνοξυλου, αν εγκλωβιστει στον κοχλια μεταφορας του υλικου στο θαλαμο, τοτε το ινβερτερ απο μονο του, κανει για μερικα δευτερολεπτα αναστροφη στον κοχλια και τον ξεμπλοκαρει. προφανως αν δεν εχουμε ινβερτερ και παραμεινει ο κοχλιας εγκλωβισμενος ισως δημιουργηθει θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74068 από ftspetro
συγνωμη που γραφω δυο μηνυματα μαζεμενα. σε οτι αφορα τον πυρηνα, εγω καιω πυρηνα που τον εχει κατεργασθει αυτος που εχει το ελαιοτριβειο. μαλλον τον στεγνωνει στον ηλιο το καλοκαιρι και μετα τον εχει σε μια μεγαλη αποθηκη οπου και τον κρατα για να μου τον πουλησει εμενα και σε οσους άλλους ενδιαφερονται. παντως η άποψη μου εμενα για τον πυρηνα και χωρις να εχω κανει σύγκριση με το πυρηνοξυλο, ειναι οτι οταν καιγεται δεν πολυμυριζει, αλλά και οι γειτονες μου δεν μου παραπονιούνται, άλλωστε και αυτοι με τα τζάκια τους δεν ενοχλουν και εμενα? λιγο ομως μυριζει στην αποθηκευση του. και δευτερον οτι η καμιναδα στο σημειο εξοδου της ειναι μαυρη, προφανως απο το λαδι και σε καποια σημεια του σπιτιου μου που γειτονευουν με την καμιναδα, εχω μαυρα στιγματακια λαδιου. παντως σημερα ρωτησα και καποιον άλλο που ασχολειται με τον πυρηνα και το πυρηνοξυλο και μου ειπε πως ο πυρηνας, ναι εχει ποσοτητα λαδιου που βοηθα στην καυση, αλλά αν εχει πολύ υγρασια, τοτε η υγρασια δυσκολευει την καυση του και χάνεται το πλεονεκτημα, όπως ακριβως γινεται και με τα φρεσκοκομένα ξυλα στο τζακι που παραγουν πολύ καπνο λογω ατελους καυσης απο την υγρασια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74078 από ftspetro
φιλε Κωνσταντινε και εγω εχω τον ιδιο καυστηρα μ εσενα, ΜΙΛΕ Π 35. πιστευω πως με το ινβερτερ θα εκανες καλυτερη δουλεια. φυσικα δεν θελω να το ΄΄παιξω΄΄ εξυπνος γιατι ο καθ ενας μας κανει την αγορα του, συμφωνα με τη δυνατοτητα που εχει εκεινη τη στιγμη. παντως εσυ εισαι ποιο παλιος απο εμενα εχοντας καυστηρα ΜΙΛΕ και διαβαζω την εμπειρια σου με χαρα. ομως προς το παρον συμφωνω με την εβδομαδιαια συχνοτητα καθαρισμου της σταχτης. όσο για τον καθαρισμο των καθετων διαδρομων, παρ΄οτι καιω πυρηνα που ειναι ποιό ΄΄βρωμικο΄΄ καυσιμο απο το πυρηνοξυλο, σε επιθεωρηση των καθετων διαδρομων, δεν ειχαν σχεδον καθολου καταλοιπα, κατι που με κανει ιδιαιτερα χαρουμενο, γιατι ενας άλλος φιλος που εχει καυστηρα άλλης εταιρειας, ειναι αναγκασμενος να ασχολειται ποιο τακτικά με την καθαριοτητα του καυστηρα του, γιατι βρωμιζει γρηγορα, κατι που ειναι σημαντικο για καποιον που εχει και την δουλεια του και δεν ειναι υποχρεωμενος να βρισκεται με μια φόρμα και μασκα καθε τρεις και λιγο στον καυστηρα του. και κατι άλλο... εσυ το πυρηνοξυλο απο που το προμηθευεσαι και ποσο σου στοιχιζει? οσο για την συνδεσμολογια, εγω εχω ρυθμισει τον κυκλοφορητη στους 45 και τον λεβητα στους 75 βαθμους, συμφωνα ομως με την υποδειξη του Σαμαρα. παντως εγω εχω διαπιστωσει οτί στο μηχανημα λείπει ενας διακόπτης που κανει ανεξαρτητη ενεργοποιηση του βεντιλατερ απο τον κοχλια για καυση ξυλων ή άλλων υλικων

. απ οτι έμαθα ομως, τωρα η εταιρεια κανει αυτη την τροποποιηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74079 από ftspetro
φιλε Κωνσταντινε και εγω εχω τον ιδιο καυστηρα μ εσενα, ΜΙΛΕ Π 35. πιστευω πως με το ινβερτερ θα εκανες καλυτερη δουλεια. φυσικα δεν θελω να το ΄΄παιξω΄΄ εξυπνος γιατι ο καθ ενας μας κανει την αγορα του, συμφωνα με τη δυνατοτητα που εχει εκεινη τη στιγμη. παντως εσυ εισαι ποιο παλιος απο εμενα εχοντας καυστηρα ΜΙΛΕ και διαβαζω την εμπειρια σου με χαρα. ομως προς το παρον συμφωνω με την εβδομαδιαια συχνοτητα καθαρισμου της σταχτης. όσο για τον καθαρισμο των καθετων διαδρομων, παρ΄οτι καιω πυρηνα που ειναι ποιό ΄΄βρωμικο΄΄ καυσιμο απο το πυρηνοξυλο, σε επιθεωρηση των καθετων διαδρομων, δεν ειχαν σχεδον καθολου καταλοιπα, κατι που με κανει ιδιαιτερα χαρουμενο, γιατι ενας άλλος φιλος που εχει καυστηρα άλλης εταιρειας, ειναι αναγκασμενος να ασχολειται ποιο τακτικά με την καθαριοτητα του καυστηρα του, γιατι βρωμιζει γρηγορα, κατι που ειναι σημαντικο για καποιον που εχει και την δουλεια του και δεν ειναι υποχρεωμενος να βρισκεται με μια φόρμα και μασκα καθε τρεις και λιγο στον καυστηρα του. και κατι άλλο... εσυ το πυρηνοξυλο απο που το προμηθευεσαι και ποσο σου στοιχιζει? οσο για την συνδεσμολογια, εγω εχω ρυθμισει τον κυκλοφορητη στους 45 και τον λεβητα στους 75 βαθμους, συμφωνα ομως με την υποδειξη του Σαμαρα. παντως εγω εχω διαπιστωσει οτί στο μηχανημα λείπει ενας διακόπτης που κανει ανεξαρτητη ενεργοποιηση του βεντιλατερ απο τον κοχλια για καυση ξυλων ή άλλων υλικων

. απ οτι έμαθα ομως, τωρα η εταιρεια κανει αυτη την τροποποιηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ