BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103511 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

lefterismega έγραψε:

Fokion έγραψε: Απλά εχει - για μενα παντα - με το κατα ποσο καποιος ψαχνει ΠΡΙΝ την οποια αγορα τετοιου επιπεδου
εγω πχ γραφτηκα σε αυτο το φορουμ ΠΡΙΝ "ψωνισω" ........................


...και εγώ αυτό έκανα αλλά δεν βοηθάς ,,, ΤΙ να "ψωνίσω" ... :)
Έχω μπερδευτεί ... ξεκίνησα (με παρωπίδες) για Α/Θ και τώρα κάπως μου΄ρχεται για Λέβητα ξύλου ....
Η αλήθεια είναι ότι αυτα τα δυο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αλλά και καμία σχέση οικονομικά .
Το ένα θέλει ελάχιστη μελέτη (ξύλο) και έχεις σχεδόν ΠΑΝΤΑ σίγουρα αποτελέσματα , και το άλλο (Α/θ) πολύ και σοβαρή μελέτη αλλά τελικά μπορεί να μην έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα αν και θα έχεις δώσει τα 5πλάσια χρήματα ...

Αν προτίθεσαι να ταϊζεις με ξύλα κάθε μέρα το λέβητα, βάλε ξυλολέβητα.

Αν όχι, πήγαινε στο πέλλετ που είναι κάτι ενδιάμεσο... :P

Υπάρχει και η λύση του ΦΑ αν καλύπτεσαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103634 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

DOOM_NX έγραψε: Αν προτίθεσαι να ταϊζεις με ξύλα κάθε μέρα το λέβητα, βάλε ξυλολέβητα.

Αν όχι, πήγαινε στο πέλλετ που είναι κάτι ενδιάμεσο... :P

Υπάρχει και η λύση του ΦΑ αν καλύπτεσαι.


Δεν εχω πρόβλημα να "ταΐζω" .... χώρο έχω ... και μπράτσα ... χαχαχα :lol:
Για "πέλλετ" μου ζητούν την μάνα τους και τον πατέρα τους ... οπότε δεν συμφέρει ... (συγκριτικά με την Α/Θ).
Δεν έχουμε στην περιοχή μου Φ/Α .. αλλά και να είχα θα σκεφτόμουν ΠΟΛΥ αν θα το έβαζα ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103644 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

lefterismega έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Αν προτίθεσαι να ταϊζεις με ξύλα κάθε μέρα το λέβητα, βάλε ξυλολέβητα.

Αν όχι, πήγαινε στο πέλλετ που είναι κάτι ενδιάμεσο... :P

Υπάρχει και η λύση του ΦΑ αν καλύπτεσαι.


Δεν εχω πρόβλημα να "ταΐζω" .... χώρο έχω ... και μπράτσα ... χαχαχα :lol:
Για "πέλλετ" μου ζητούν την μάνα τους και τον πατέρα τους ... οπότε δεν συμφέρει ... (συγκριτικά με την Α/Θ).
Δεν έχουμε στην περιοχή μου Φ/Α .. αλλά και να είχα θα σκεφτόμουν ΠΟΛΥ αν θα το έβαζα ...

Φιλε αν κανεις σωστη μελετη παρεις τον καταλληλο σε μεγεθος ξυλολεβητα και το καταλληλο μπαφερ εχεις και ευκολη ξεκουραστη προσβαση στο να σου φερουν τα ξυλα (και να τα βρεις και φθηνα ομως!)χωρις να γινεις χαμαλης και τοποθετηθουν διπλα στον λεβητα τοτε δεν χρειαζονται ουτε μπρατσα ουτε να ταιζεις αβερτα,προσωπικα εγω με 2 φορες ταισμα την εβγαζα αλλα αν ειχα παρει τον 40ρη που χωραει αλλα 10 κιλα ξυλα και μπαφερ αλλα 500 λιτρα με ενα γεμισμα μαξ πιστευω στα πολλα τα κρυα,δεν ειναι ολα τα σπιτια ιδια ομως ουτε και οι περιοχες!
Επισης δεν γνωριζω απο ποια περιοχη εισαι φιλε γιατι αν εισαι νοτια Ελλαδα π.χ Αθηνα και ειναι να αγοραζεις με 170-200 ευρω τον τονο τα ξυλα τοτε ασ'το καλυτερα,οριακα πλεον εδω σε μας Βορεια που τα πηγαν τα ξυλα ολοι οι μαντραδες 70-75 ευρω το κυβικο συμφερει εναντι του πελετ ,να στο εξηγησω χοντρικα, χρειαζονται 2,2 κυβικα με 20% υγρασια για να πουμε οτι εχουμε εναν τονο στεγνα ξυλα δηλ. 154 ευρω ο στεγνος τονος(με 70 ευρω το κυβικο τα βαζω) και ας πουμε οτι ο ξυλολεβητας εχει γαματη αποδοση και εχεις αναλογια σε σχεση με το πετρελαιο 3 τονους ξυλα προς 1 τονο πετρελαιο δηλ. 3Χ154ευρω=462 ευρω,με λιγα λογια δηλ.εαν βρεις πελλετ με 230 ευρω τον τονο (που οπως διαβαζω πολλοι εδω μεσα βρισκουν ακομη και φθηνοτερα!)και με αναλογια 2,2 τονους πελετ προς εναν πετρελαιου θα χρειαστεις 506 ευρω,αν δηλ. χρειαζετε ενα σπιτι 2 τονους πετρελαιο θα χρειαστει για ξυλα(με τον γαματο ξυλολεβητα και τα γαματα ξερα ξυλα)924 ευρω και με πελετ 1012 ευρω,ελαχιστη διαφορα σε σχεση με την ξεκουραση του πελετ φιλε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108667 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Θα ήθελα να απευθύνω κάποιες ερωτήσεις κυρίως στον Valsam ή και σε όποιον άλλον γνωρίζει το Burnit.
-Τι έξτρα εξοπλισμός χρειάζεται για μια πλήρη εγκατάσταση και πόσο κοστίζει περίπου;
-Αρκούν τα 30 kw για σπίτι 110 τμ. χωρίς ιδιαίτερη μόνωση, νότια; (Έχω ήδη ηλιακό θερμοσίφωνα 2πλης, αλλά το χειμώνα με τις συννεφιές χρειάζομαι να ζεσταίνω νερό.)
-Τι γίνεται με τον καθαρισμό του λέβητα;
-Μπορώ να είμαι ήσυχη όσον αφορά την ασφάλεια του λεβητοστασίου;

Παρακαλώ για τη βοηθειά σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108672 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Tα υλικά που θα χρειαστεις θα σου τα προτεινει ή πει ο εγκαταστάτης σου για 100%. Αλλα σε γενικό σύνολο έχουμε :

1) Βάνες, σωλήνες και εξαρτήματα σωληνουργιας - για την εγκατασταση παραλληλα του λέβητα με του πετρελαιου.
2) Τρίοδη θερμοστατική - Καλό θα ήταν να βάλεις, δεν ειναι ομως υποχρεωτικο.
3) Θερμόμετρα για να βλέπεις θερμοκρασίες νερού. Αν βάλεις θερμοστατική θελεις 3 αν δεν βάλεις θερμοστατικη υπολογισε ένα στην επιστροφή και ένα για τα ζεστά προς τα σωματα.
4) Κυκλοφορητή
5) δοχείο διαστολής σύμφωνα με την γενική εγκατάσταση
6) Βαλβίδα ασφαλείας θερμοστατική 3 μπαρ 90 βαθμων. Υπολογισε 2 για σιγουρια. Ο μπερν ιτ εχει και μια απλή αν θυμάμαι απο το εργοστάσιο
7) Βαλβίδα θερμοστατική για την σερμπαντίνα ψύξης. Αν θελεις και αν βολευει την βάζεις - καλό ειναι για θεμα ασφαλειας να μπει.
9) Αν χρειαστεις υλικά για καπνοδόχο - κανονισε να ειναι διπλού τοιχώματος (μονωμένα δηλ). Αν υπάρχει ήδη καπνοδοχος τοτε υπολόγισε ότι θα χρειαστουν καποια υλικά για να πάτε απο την έξοδο του λέβητα σ αυτην.


- Ο 30αρης λογικα σε καλύπτει!
- Το καθάρισμα του λέβητα ειναι θέμα των καυσόξυλων που εχεις (υγρασια) και εν μερει αποφεύγεις τις πισσες στα τοιχωματα με την τριοδη που σου λεω παραπανω. Οι στάχτες καθαρίζονται άνετε από το συρταρι που έχει ο λέβητας. Εγω στον ξυλολεβητα καθαριζα σταχτες μια ή μαξιμουμ αν δεν βαριουμουν 2 φορες την εβδομαδα (αλλα εχω μεγαλο συρταρι συλλογης)
- Μπορείς αν γινει σωστά η εγκατασταση και δεν κανει καμια βλακεια ο εγκαταστατης. Το δοχείο διαστολής που σου λεω παραπανω μπορεί να ειναι ανοιχτου τυπου ή κλειστου. Αν βολευει στην εγκατασταση κανετε ανοιχτο, αλλιώς αναγκαστικά κλειστό και λίγο μεγαλύτερο απ ότι πρεπει. Βαζοντας τις βαλβίδες ασφαλείας και την σερμπαντίνα ψύξης - ΑΛΛΑ και με το κοντρόλερ που φοράει ο μπερν ιτ - ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολα να εχεις θεμα με την ασφαλεια!

ΟΜΩΣ επειδη βλεπω οτι δεν το κατεχεις το θεμα - καλο θα ηταν να μιλησεις πρωτα με εγκαταστατη της περιοχης σου και να μας πεις στο τι σου προτείνει. Απο εκει και περα μπορούμε να σε συμβουλεψουμε και εμεις για καποια πραγματα και να του τα προτεινεις.

Τελος καλο θα ήταν να δεις απο κοντα τον λέβητα για να παρεις ιδεα το πως θα ταιζεις και το πως θα καθαριζεις πριν κανεις την οποια αγορα! Απο το ιντερνετ καλο θα ηταν να μην βασιστεις. Πχ εγω τον μπερν ιτ δεν τον αγορασα γιατι ηθελα μεγαλυτερη πορτα τροφοδοσιας (καθαρα υποκειμενικο βεβαιως θεμα) και τελικα απορριψη του μπερν ιτ χωρις βαση καθως ουτε εναν χρονο μετα εκανα τον ξυλολεβητα που τελικα αγορασα σε πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108700 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
argyrw πιστευω να σε καλυψε ο Θοδωρος οποιες αποριες ειχες,αλλα να σε ρωτησω και'γω κατι.
Με πετρελαιο τι καταναλωση ειχες την χρονια,δηλ ποσους τονους εκαιγες?
Τον λεβητα που θα τον τοποθετησεις μεσα η εξω απο το σπιτι?
Προσεξε αν θα βαλεις μπαφερ οποσδοιποτε βαλε 1000 λιτρα τουλαχιστον γιατι εγω που εβαλα 500 λιτρα και στεγνα να ειναι τα ξυλα παλι πισσα εχω στην δικια μου περιπτωση γιατι με τα 30+ κιλα που χωραει ο λεβητα ξυλα(120kw τα 30 κιλα ξυλα)ζεσταινετε το σπιτι γεμιζει το μπαφερ και κλεινει το βεντιλατερ του λεβητα με αποτελεσμα απο την καπνα των ακαυτων ξυλων να δημιουργειτε πισσα στα τοιχωματα του λεβητα βεβαια στο αμεσος επομενο μπουμπουνισμα φευγει η πισσα αλλα και στην επομενη αδρανεια καυσης ξαναδημιουργειτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ