Bioplex HL-50 by SakiSystem

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134158 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Στάθη θα μας στείλεις καλοκαιρινό φροντιστήριο μ΄ αυτά που μας γράφεις.

Πολλοί από τους όρους που γράφεις δεν θα ΄λεγα πως μου είναι τελείως άγνωστοι αλλά δεν τους έχω ξεδιαλύνει. Αν έχεις την διάθεση σε παρακαλώ κάνε μία όσο το δυνατόν επεξήγηση των όρων αυτών και κυρίως τον ρόλο που έχουν και από ποιους παράγοντες εξαρτώνται, σιγά σιγά όμως για να μην μου έρθουν πάλι μαζεμένα.

Ο λέβητας , αν γενικά, γίνει υπερπιεστικός όπως ο π.χ. ο δικός μου το μηδενικό σημείο πίεσης βρίσκεται στην έξοδο του καπνοσυλλέκτη.

Με αυτόν τον τρόπο προκύπτει υπερπίεση λόγω της ποσότητας αέρα του άλλου ανεμιστήρα αέρος Ποίου ανεμηστήρα

Η διαφορά τώρα της πίεσης που προκύπτει από το σημείο μηδέν έως την είσοδο του αέρα εξωθεί με τεράστια δύναμη τα καυσαέρια και έτσι δεν κάθεται καπνιά στα τοιχώματα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι ,η διαφορά της ειδικής φόρτισης της θερμαινόμενης επιφάνειας του λέβητα έχει μεγαλώσει και το καταλαβαίνω στην θερμοκρασία εξόδου. Αυτό προκαλεί αύξηση των θερμικών τάσεων στην εστία που θα μπορούσαν να παραβιάσουν κατά μία έννοια ,την διάρκεια ζωής του λέβητα.

Εσύ Σάκη , αν τοποθετήσεις στροβιλιστή στο μεγάλο τούμπο .... Η Thermostahll έχει αν πάω να ζητήσω ή να φτιάξω μόνος μου.

Επειδή έχεις πολύ καλό ελκυσμό Θα μεταφέρεις την υποπίεση κοντά στα τούμπα. Έτσι θα παρενοχλείς και λίγο τη φλόγα βγαίνοντας πάντα κερδισμένος όμως.

Και θα σου έχω έτοιμη την μαθητική εργασία για τον επόμενο χειμώνα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134159 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

fritakos έγραψε: Καλησπέρα
Φίλε Στέλιο θα ήθελα τα φώτα σου και την άποψη σου..
Έχω το Bioplex 40 με τον ecomax750 λεπτομέρειες της εγκατάστασης θα βρεις www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
Το ταμπερ ελκυσμου ειναι ρυθμισμένο στα 12pa και ειναι μόνιμα ανοιχτό οταν υπάρχει φλόγα.
Τώρα καιω πυρηνοξυλο με alpha σε αναλογία βάρους 2 πυρηνοξυλο προς 1 πελλετ
Ο κοχλιας δινει 5.5-6gr /sec
Στο 100% της ισχύος ειναι απο 65 εώς 69 βαθμούς και ειναι 8" ταισμα ανά 30" και αέρας στο 52%
Στο 50% της ισχύος ειναι απο 70εως 72 βαθμούς και ειναι 8" ανά 36" και αέρας στο 45%
Στο 30% της ισχύος ειναι απο 73 εώς 75 βαθμούς (όπου μπαίνει σε συντήρηση ) και ειναι 6" ανά 32"και αέρας στο 43%
Στη συντήρηση 12" καθε 20' με αερα στο 45 χωρις καθόλου καπνο ή πολύ πολυ λίγο.
.........................................................................................................................................................................................................................................................................


Δηλαδή Γεράσιμε ο πίνακας έχει τρις βαθμίδες συν μία της συντήρησης και βάζεις χρόνους ξεχωριστά σε καθεμιά; Στην συντήρηση έχει επιλογή φυσητήρα ON ή OFF ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134160 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

SakiSystem έγραψε:

fritakos έγραψε: Καλησπέρα
Φίλε Στέλιο θα ήθελα τα φώτα σου και την άποψη σου..
Έχω το Bioplex 40 με τον ecomax750 λεπτομέρειες της εγκατάστασης θα βρεις www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
Το ταμπερ ελκυσμου ειναι ρυθμισμένο στα 12pa και ειναι μόνιμα ανοιχτό οταν υπάρχει φλόγα.
Τώρα καιω πυρηνοξυλο με alpha σε αναλογία βάρους 2 πυρηνοξυλο προς 1 πελλετ
Ο κοχλιας δινει 5.5-6gr /sec
Στο 100% της ισχύος ειναι απο 65 εώς 69 βαθμούς και ειναι 8" ταισμα ανά 30" και αέρας στο 52%
Στο 50% της ισχύος ειναι απο 70εως 72 βαθμούς και ειναι 8" ανά 36" και αέρας στο 45%
Στο 30% της ισχύος ειναι απο 73 εώς 75 βαθμούς (όπου μπαίνει σε συντήρηση ) και ειναι 6" ανά 32"και αέρας στο 43%
Στη συντήρηση 12" καθε 20' με αερα στο 45 χωρις καθόλου καπνο ή πολύ πολυ λίγο.
.........................................................................................................................................................................................................................................................................


Δηλαδή Γεράσιμε ο πίνακας έχει τρις βαθμίδες συν μία της συντήρησης και βάζεις χρόνους ξεχωριστά σε καθεμιά; Στην συντήρηση έχει επιλογή φυσητήρα ON ή OFF ;


Ακριβώς σε καθε βαθμίδα μπορεις να ρυθμισεις ξεχωριστά την καθε παράμετρο.
Στην συντήρηση ο φυσητηρας δουλεύει σε ρυθμιζόμενη ένταση για μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω απο τον κοχλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134161 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Καλώς Γεράσιμε
Αυτός όμως είναι ακριβός, ακόμη και ο μικρός, θα κάνω μία έρευνα να δω τι άλλο υπάρχει.
Κατά το πέρασμα σε κανονική λειτουργία από συντήρηση, με το αδράνειας και την τρίοδη φορτίου που είσαι, βλέπεις να αλλάζει βαθμίδες λειτουργίας ή συμβαίνει σπάνια να διαβαθμίζει ; Έτσι όπως δουλεύει σε μένα δεν βρίσκω λόγο για διαβάθμιση ισχύος, στην ρύθμιση που τον έχω η αναπλήρωση του δοχείου είναι άριστη. Αν πάω σε έναν πίνακα που διαβαθμίζει τι οφέλη πιθανολογείς να έχω ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134171 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Ο Στέλιος ή ο Σάκης είσαι;
Ναι έχει. Τον ονομάζει υψηλής απόδοσης και είναι ανοξείδωτος.
-Υπερπίεση στον θάλαμο καύσης =πίεση μερικά pa πάνω του μηδενός. Το μηδέν είναι χαρακτηριστικό σημείο αναφοράς για τα όργανα και αντιπροσωπεύει την ατμοσφαιρική πίεση. 1mbar or 100pa.
-Μηδενικό σημείο πίεσης=Είναι εκεί που θα αρχίζει να ρουφάει (αρνητική) η καπνοδόχος και εκεί που τελειώνει η υπερπίεση.
-Ανεμιστήρας που προσάγει αέρα στη κάτω πόρτα του ξυλολέβητα. Η ποσότητα των καυσαερίων αυξάνεται κατά πολύ περισσόερο από αυτή που μπορεί να διαφύγει. Λαμβάνει χώρα η υπερπίεση στο θάλαμο καύσης.
-Λόγω διαφοράς της πίεσης η ταχύτητα εξόδου των καυσαερίων μέσω των διαδρομών υπερνικάει κατά πολύ της αντιστάσεις των αυλών του λέβητα.
-Ειδική φόρτιση =είναι εκείνη η βρεχόμενη επιφάνεια ενός λέβητα που μπορεί να απορροφήσει αισθητό θερμικό φορτίο και εξαρτάται από τη κατωτέρα θερμογόνο δύναμη του καυσίμου και τα τετραγωνικά επιφανείας της. Για το πέλλετ =20 kw/m2 , oil=38kw/m2 για χάλυβες.
Για μαντεμένιους λέβητες μειώνεται κατά 4-5 kw/m2
-θερμική τάση = Ανομοιόμορφη καταπόνηση σε εφελκυσμό μίας μεταλλικής επιφάνειας λόγω του ότι έχει αυξηθεί η απορρόφηση θερμότητας σε κάποιο σημείο της περισσότερο από ένα άλλο.
Δηλ. στον λέβητά σου , αν είχες αυλούς μήκους 2,5 μέτρων σε απομακρυσμένο σημείο από τον χώρο καύσης θα είχες μεγάλη διαφορά ειδικής φόρτισης και οι συγκολλήσεις θα αστοχούσαν.
Οι κατασκευαστές σχεδιάζουν λέβητες όχι υποπίεσης αλλά υπερπίεσης τον τελευταίο καιρό. Στα κανάλια συναγωγής δεν συμβαίνει παραλαβή θερμότητας με ακτινοβολία (που είναι και το 70%του θερμοκρασιακού κέρδουσ) αλλά με μεταφορά , έτσι αυξάνουν την επιφάνεια των αυλών με μεταβολές των διατομών τους ή στροβιλιστές.
Με αυτόν τον τρόπο απομαστεύουν περισσότερη θερμική ενέργεια έως ένα σημείο που ονομάζεται σημείο δρόσου, και μετά εγκα/πουν τον καπνοσυλλέκτη.
Μ ε την υπερπίεση έχεις λιγότερη ρύπανση των τοιχωμάτων του λέβητα.
Πιστεύω να σε κάλυψα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134175 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

SakiSystem έγραψε: Καλώς Γεράσιμε
Αυτός όμως είναι ακριβός, ακόμη και ο μικρός, θα κάνω μία έρευνα να δω τι άλλο υπάρχει.
Κατά το πέρασμα σε κανονική λειτουργία από συντήρηση, με το αδράνειας και την τρίοδη φορτίου που είσαι, βλέπεις να αλλάζει βαθμίδες λειτουργίας ή συμβαίνει σπάνια να διαβαθμίζει ; Έτσι όπως δουλεύει σε μένα δεν βρίσκω λόγο για διαβάθμιση ισχύος, στην ρύθμιση που τον έχω η αναπλήρωση του δοχείου είναι άριστη. Αν πάω σε έναν πίνακα που διαβαθμίζει τι οφέλη πιθανολογείς να έχω ;


Φίλε Σακη πάντα διαβαθμιζει.
Με το που ξεκινάει απο την συντήρηση 65c παει στο 100%, μόλις πιάσει 70C παει στο 50% και μόλις πιάσει 73C στο 30% και στους 75C συντήρηση
Κερδίζεις οτι πριν παει συντήρηση εχει λιγοτερο υλικό στην εστια και χαμηλότερες θερμοκρασιες, το κυριότερο ειναι οτι δουλεύει περισσότερη ώρα ο λεβητα άρα και λιγότερη ώρα στην συντήρηση με οτι αυτο συνεπάγεται. Έχω 10 βαθμούς διαφορικό και χωρις να ζητάει το σπιτι θέλει περίπου 25-30 λεπτά για να ανεβάσει τους 10 βαθμούς στο δοχειο.
Του χρόνου σκέφτομαι να ρυθμίσω την τρίτη σκάλα πιο χαμηλά ετσι ώστε να μενει σχεδόν πάντα αναμμένος κάνοντας διαβάθμιση (τουλάχιστον οταν κανει λίγο κρύο).
Νομίζω οτι αυτοί οι λεβητες όσο λιγοτερο μένουν στη συντήρηση τόσο καλυτερα δουλεύουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ