Bioplex HL-50 by SakiSystem

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134045 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Μ΄ ένα 500 άρι δοχείο θα ΄σαι μια χαρά αν δεν κάψεις και ξύλα.
Έχει και με 600€ περίπου σαν το δικό μου, δεν είναι βέβαια από τα καλύτερα αλλά δουλειά κάνει, εκτός αν πας στα σούπερ μόνωσης, σίγουρα τα περισσότερα προβλήματα σου θα διορθωθούν. Και εγώ άγρια μεσάνυχτα είχα, ξεκίνησα να μαθαίνω πριν βάλω τον λέβητα γιατί όπου και αν πήγαινα άκουγα και διαφορετικά πράγματα έτσι το έριξα στην μελέτη και προχωρώ σιγά σιγά. Δεν είναι απαραίτητο να τα κάνεις όλα μαζί αν υπάρχει στενωπός, το δοχείο όμως πρέπει να το βάλεις.
Έτσι είναι με τις γυναίκες, μόνο η μανούλα μου με λυπάται οι άλλες ζηλεύουν που είμαι πολύ ώρα πίσω.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134057 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Καλησπέρα φίλε Σάκη. Πού μένεις; Πόσο πέλλετ καταναλώνεις για όλη τη χειμερινή περίοδο;
Σχετικά με το θέμα μας.
Ρώτησα τον τύπο με τον bioplex 80 kw και μου είπε όταν τον δούλευε με πυρήνα τον καθάριζε μόνο μια φορά την εβδομάδα ,περιορίζοντας τη συντήρηση μόνο στα τούμπα. Αυτός είχε πρόβλημα με τη ρύθμιση του της τροφοδοσίας ΄(δεν γνωρίζαμε τα sec ενεργοποίησης του κοχλία) που τελικά με τη φλόγα καταλήξαμε στα 4 sec και παύση 48 sec.
Θυμάμαι ότι του πρόσθεσα μια θερμοστατική 55c και κυκλοφορητή στην επιστροφή , τετράοδη ανάμιξης emeti 11/4 και κυκλοφορητή στην εισαγωγή των Θ.Σ. συγχρόνισα τους κυκλοφορητές ως προς τη ροή και να το αποτέλεσμα. Μειώσαμε την κατανάλωση των ξύλων από τέσσερα μισογεμίσματα σε τρία περίπου σε ξύλα 22 ξύλα πεύκου των 2,5-3,5 kg και σε χαμηλές θερμοκρασίες της τάξεως τω 1-7 c. Ακόμα και με καπνό τα θερμόμετρα έδειχναν 60+ και με τη χειροκίνητη τετράοδη ρυθμίζαμε στο περίπου την ισχύ προς τα Θ.Σ. Εάν μπείς στο κόπο και βάλεις στο κύκλωμα, δοχείου-Θ.Σ. από Τρίοδη η τετράοδη και στις γραμμές τότε θα αποφορτίζεις το δοχείο πολύ δύσκολα.
Θέλει και τρίοδη 55 ή 60c θερμοστατική στη γραμμή των επιστροφών και προς τον λέβητα. Αυτές οι τρίοδες έχουν άνοιγμα πολύ μικρό στους 55 και ολικό +10 αλλά οι περισσότερες συνεχίζουν το by-pas στον λέβητα . Νομίζω η ESBE όταν ολοκληρώσει το άνοιγμά της κλείνει το by-pass του λέβητα.
Θα τις βρείς και τις δύο στο celcious kaι στα περισσότερα e-Shops.
Στην δικιά μου εγκα/ση τοποθέτησα το 4 ον ξυλολέβητα 100kw της Θερμοστάλ και τον δουλεύω τον περισσότερο καιρό για δύο διαμερίσματα 80 και 70 τ.μ. 40 χρόνια παλιά συνολικής ισχύοσ 30 kw. Έχω τον παλιό (πλήρη υδραυλωτό - αεραυλωτό) και στον καπνοσυλλέκτη η έξοδος f 200 mm μετακινήθηκε 50 cm χαμηλότερα για να ζεσταίνω και τη πλάτη από τη πίσω πλευρά. Τοποθέτησα ένα βεντιλατέρ καυσερίων σε καπνοδόχο 250 μμ ,ύψους 13 μ και όλα τα παρελκόμενα με αποτέλεσμα 25 κιλά ξύλα να ζεσταίνω και τα δύο σπίτια σε θερμοκρασίες 22c. Απολογισμός σε ξύλα τον χρόνο 3,3 τόνους και 250 κιλά μπρικέτες. Καθάρισμα των τούμπων και απομάκρυνση της στάχτης μία φορά τον μήνα. Αυτά πριν 1 μήνα. Από τις αρχές του Μάρτη δουλεύω τον Όκταγκον 70 kw. Τελικά τον καίω με alpha pellet 240 με ΦΠΑ απροβλημάτιστα εδώ και 15 ημέρες με καθάρισμα κάθε 3-4 ημέρες και με ρυθμίσεις πολύ κοντά σε αυτές του κατασκευαστή. Κρυσταλοποίηση κάνει μόνο με αέρα κατά πολύ περισσότερο. Αιθάλη πουθενά.
Όσον αφορά τη δικιά σου περίπτωση με τη καπνιά μην τοποθετείς στο κεντρικό τούμπο τίποτα η γνώμη μου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134064 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Λοιπόν Στάθη πάρα πολύ ωραία αυτά που λες αλλά νομίζω δεν έχεις καταλάβει την δική μου κατάσταση και το πώς θεωρώ εγώ με απλή λογική, σε ότι αφορά το κάπνισμα, πως πρέπει να δουλεύει ένας πελλετολέβητας αυτού του τύπου, γιαυτό ξαναλέω δεν επιτρέπεται να καπνίζει σε οποιαδήποτε φάση και αν βρίσκεται (εκτός αν είσαι στα βουνά και δεν σε βλέπει κανείς). Πρόβλημα με ελκυσμό δεν έχω αν κάτσεις κάτω από την καμινάδα θα σε ρουφήξει.

Επτά μέτρα μονωμένα κάθετα απ΄ ευθείας στον λέβητα με δύο τάμπερ για έλεγχο - μείωση ελκυσμού.

Τρίοδη προς το ένα διαμέρισμα υπάρχει όπως ανέφερα προηγούμενα για αντιστάθμιση, θα μπει και στο άλλο.

Τρίοδη φορτίου (esbe) ενδεχομένως να βάλω αν και σπάνια έχω επιστρεφόμενα κάτω από 50-55C° αλλά νομίζω θα είναι καλύτερα.

Πάμε τώρα και στο επίμαχο αφού θεωρώ πως όλα είναι καλά και με την θερμοκρασία καυσαερίων όπως προανέφερα,

καπνό δεν έχω ποτέ μα ούτε και επικαθήσεις, ούτε όταν πάει σε συντήρηση γιατί συνεχίζω να έχω φλόγα,

αν όμως τον δουλέψω με την λογική της Thermostahll δηλαδή να σβήνει η φλόγα όταν πάει σε συντήρηση τότε καπνίζει και είναι λογικό να καπνίζει, οποιοδήποτε ξύλο αν του σβήσεις την φλόγα θα αρχίσει να καπνίζει, και τώρα πες μου όταν ο θάλαμος είναι γεμάτος καπνό χωρίς φλόγα για αρκετή ώρα είναι δυνατόν να μην υπάρχουν επικαθήσεις ; Δεν νομίζω. Άρα το ξαναγράφω όπως είναι πιο πάνω

καπνό δεν έχω ποτέ μα ούτε και επικαθήσεις, ούτε όταν πάει σε συντήρηση γιατί συνεχίζω να έχω φλόγα.

Τώρα εσύ είπες για επιβραδυντή και στο κεντρικό τούμπο και εγώ θέλω να το δοκιμάσω, αν πάω στην Thermostahll θα έχουν ;

Φέτος κάηκαν 5 τόνοι πέλλετ με θερμοκρασίες 23.6C° και 23C° στην Θεσσαλονίκη σε σύνολο 160τ.μ. δύο διαμερίσματα σε διάρκεια 120 ημερών.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134065 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Γειά σας και από μένα μια και μεταφέρθηκε εδώ η κουβέντα
Νίκο από Εύβοια για τον καπνό στη καμινάδα κατά τη διάρκεια της καύσης φταίει το υλικό που καις. Το ίδιο συνέβη και σε μένα όταν μου τελείωσε το pirin και έκαψα σχέτο creta. Όταν καίω σε συνδυασμό και τα δυο δεν έχω καθόλου καπνό.
Σάκη και Γεράσιμε με τη σύνδεση που έκανα του θερμοστάτη απευθείας στον κυκλοφορητή δεν βελτιώθηκε κάτι στη λειτουργία του συστηματός μου. Παρόλο που τα νερά του τώρα είναι συνεχώς στους 70 β., και η πίσσα παραμένει για να μην πω ότι αυξήθηκε και παρατήρησα ,όπως λέει ο Νίκος αύξηση της κατανάλωσης. Ίσως να φταίει ότι δεν έχω δοχείο αδράνειας. Συγγνώμη γιά την παρέμβαση αλλά τώρα έσβησα και εγώ για φέτος και δεν σας είχα γράψει τα αποτελέσματα της αλλαγής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134066 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Γειά σας και από μένα μια και μεταφέρθηκε εδώ η κουβέντα
Νίκο από Εύβοια για τον καπνό στη καμινάδα κατά τη διάρκεια της καύσης φταίει το υλικό που καις. Το ίδιο συνέβη και σε μένα όταν μου τελείωσε το pirin και έκαψα σχέτο creta. Όταν καίω σε συνδυασμό και τα δυο δεν έχω καθόλου καπνό.
Σάκη και Γεράσιμε με τη σύνδεση που έκανα του θερμοστάτη απευθείας στον κυκλοφορητή δεν βελτιώθηκε κάτι στη λειτουργία του συστηματός μου. Παρόλο που τα νερά του τώρα είναι συνεχώς στους 70 β., και η πίσσα παραμένει για να μην πω ότι αυξήθηκε και παρατήρησα ,όπως λέει ο Νίκος αύξηση της κατανάλωσης. Ίσως να φταίει ότι δεν έχω δοχείο αδράνειας. Συγγνώμη γιά την παρέμβαση αλλά τώρα έσβησα και εγώ για φέτος και δεν σας είχα γράψει τα αποτελέσματα της αλλαγής.


Νίκο τι να πω, θα επιμείνω πως σε συντήρηση χρειάζεται φλόγα για να εξαλειφθεί αυτό το πρόβλημα, όπως κάνω εγώ, αν αφήσω να σβήνει σε μία μέρα θα πιάσει γυαλάδα και φλούδα. Ακόμη και ένα μικρό δοχείο αδράνειας θα βοηθούσε.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134079 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Καλησπέρα Σάκη. Το μηχάνημα που έχεις λοιπόν πρέπει να δουλεύει έστω με διακοπές όταν πέφτει σε κατάσταση συντήρησης π.χ. κάθε 6 min 9 sec ο κοχλίας, για τους κυρίως, εξής λόγους :
1) Για να μη σβήσει και ανάβεις ξανά.
2) Για τυχόν επιστροφές και
3) Για πρόβλημα επικάθησης καπνού στα τοιχώματα της εστίας και δημιουργία πίσσας κ.λ.π.
Πώς επελέγησαν οι χρόνοι τροφοδοσίας και συντήρησης;
α) 6-7 sec για κάθε 30 sec παύση στη κανονική καύση.
β) 9 sec για κάθε 6 min παύση στη συντήρηση
Για το α) έχουμε για κάθε λεπτό 13 sec on του κοχλία (ποιο το βάρος του πέλλετ στα 13 sec);
Για το β) έχουμε για κάθε λεπτό 1,5 sec ον του κοχλία.(ποιο το βάρος του πέλλετ στα 1,5 sec);
Γράψε πότε σβήνει τελείως.
Αν το on του κοχλία στη συντήρηση γίνει κάθε 60 min 10sec τι θα συμβεί;
Το αν μένει καπνιά μέσα δε σημαίνει πάντα επικάθηση και δημιουργία πίσσας αφού θα ξανασαρωθεί η εστία από φλόγα σε κανονική καύση έστω και σε 2 ώρες από τη λήξη της τελευταίας συντήρησης.
Δεν το λέω με 100% σιγουριά αυτό αλλά δεν είναι η περίπτωσή σου όπως τα πυρολυτικά που κολλάνε ακόμα και οι πόρτες τους από τις πίσες.
Πρόσφατα σε κάποιον που έχει astra Wood-gas 50 kw του τοποθέτησα μια λαμαρίνα μέσα στο θάλαμο που βάζεις τα ξύλα (πυρόλυσης) για να κάνω τον θάλαμο ημίξηρο και είχε αποτέλεσμα. Τώρα με μία σπάτουλα κάθε εβδομάδα και βγαίνουν όλες οι πίσες.
Αλλά ,λογικά ο καπνός που μένει μέσα στον θάλαμο, δεν πρέπει να επικάθεται και να κάνει πίσσα γιατί ακολουθεί μετά από λίγο κανονική φλόγα και διαλύεται με τα νέα καυσαέρια.
Εγώ στον δικό μου η καπνιά μένει για 2+ ώρες και τα ξύλα δεν παίρνουν οξυγόνο να καούν.
Σβήνουν ,όμως υπάρχει θράκα, και ανάβουν πάλι μόλις ο ανεμιστήρας φυσήξει πάλι σε λιγότερο από 2 min. περίπτωση με ξύλα.
Έχεις αναλύσει καυσαέρεια; Για μένα κάνε τα εξής:
1)τοποθέτησε από μία ή φέτες από λαμαρίνα 3 mm στα πλευρικά τοιχώματα με διάκενο 1 cm και στη πλάτη βρές πυρότουβλα και βάλε έως 35-40 cm ύψος.
2) Αραίωσε τον χρόνο ον του κοχλία στη συντήρηση κατά το διπλό.
3) Ανάλυσε τα καυσέρεια co2 και αιθάλη για να κάνεις καλή αναλογία και στις δύο καταστάσεις καύσης.
4) Πάρε το βάρος του πέλλετ ανά λεπτό για να δείς τι kw έχεις στη φλόγα.
και 5) με milibarometro πάρε ελκυσμό στο άναμμα, στη κανονική φλόγα και στη συντήρηση.
Αν στο κανονικό άναμμα το milibarometro δείχνει αρνητικές τιμές ( η μαύρη βελόνα πάει προς το μηδέν και το ξεπερνάει ,αριστερόστροφη κίνηση) τότε μείωσε το on του κοχλία και αέρα. στη κανονική καύση.

Κάνε αν μπορείς Σάκη το εξής: Επέλεξε 55c κανονική φλόγα και 65c να πάει με τη συντήρηση και μετά να βγαίνει εκτός .(σβήσιμο) με επένδυση όμως στα τοιχώματα.
Ο φίλος σου ο Στάθης. Κάτι θα βρεθεί μην απελπίζεσαι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ