Bioplex HL-50 by SakiSystem

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57246 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
+1 Σάκη ,πολύ ωραία η παρουσίαση ,χάρηκα που τη διάβασα !! Καλό και ζεστό χειμώνα και συνέχισε τους πειραματισμούς όσο περισσότερα ξέρουμε για το λεβητοστάσιο μας ,τόσο πιο ευέλικτοι είμαστε !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70202 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Σακη Καλησπέρα και καλή χρονια!!
Πολυ καλή η παρουσίαση σου ! :)
Εχω παραγγείλει και περιμένω τον Bioplex HL 40 με τον ηλεκτρονικό πίνακα ecomax 750.
Μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις έχεις (χρόνο ταισματος, αναμονής και ανεμηστηρα ) θα καίω ΜΑΚΗ και Alpha
Μόλις τελειώσω το λέβητοστασιο θα σας κάνω παρουσίαση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. B)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by fritakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73569 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Γεράσιμε γεια σου, άργησα βέβαια να σου απαντήσω γιατί πάντα όποτε μπαίνω να δω τι γίνεται όλο και κάτι τυχαίνει και τα παρατάω στην μέση.
Λοιπόν για τα καύσιμα που λες μόνο το Alfa έχω κάψει και με απογοήτευσε, πάρα πολύ στάχτη και έπρεπε να καθαρίζω πολλές φορές την εστία γιατί στούμπωνε επίσης καθάρισμα τα τούμπα κάθε τέσσερις μέρες. Για τους χρόνους είμαι 30" αναμονή και 6"-7" τροφοδοσία, ενώ στην συντήρηση που με απασχόλησε πολύ κατέληξα κάθε 6 λεπτά τροφοδοσία 9". Δεν ξέρω αν ο ψηφιακός πίνακας υποστηρίζει και άλλα πράγματα θα περιμένω την παρουσίαση σου για λεπτομέρειες.
Στην αρχή έκαψα και λίγα ξύλα δυστυχώς όμως ήταν πολύ φρέσκα και τα σταμάτησα, θα πάνε για του χρόνου, πότε-πότε ρίχνω και καμιά μπρικέτα στα πολύ κρύα. Σε γενικές γραμμές και με κάποιες βελτιώσεις που έκανα δεν έχω προβλήματα και κυρίως έχω ζέστες. Σου εύχομαι καλή ευκολία.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77307 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το Σάββατο περιμένω τον καυστηρατζή για το πρώτο άναμα και ρύθμιση, Σήμερα τελειώνει ο υδραυλικός και εγώ έχω να φτιάξω τα ηλεκτρικά :)
Λεπτομέρειες για τη χρήση του πίνακα θα σας πω. Πάντως για την συντήρηση μετράει θερμοκρασία καυσαερίων και κανονίζει τροφοδοσια... :unsure: θα δούμε!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133589 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Νομίζω πως τέλειωσε και αυτός ο χειμώνας, σας δίνω λοιπόν την φετινή κατανάλωση.
Δύο διαμερίσματα το ένα 70 τ.μ. με ταράτσα δεκαετίας 60΄ και το άλλο 90 τ.μ. με έξη μπαλκονόπορτες μονά τζάμια και διπλοτοιχιά.

198 Golden Τέλειο
110 Karipidis Προσφορά. Πολύ καλό για την τιμή προσφοράς
20 Ecollogico Αν το βρω πιο φτηνά ίσως το ξαναπάρω
20 Pirin Αν το βρω πιο φτηνά ίσως το ξαναπάρω

348 Τσουβαλάκια, κόστος 1371.6 €

Από τα οποία 10 τσουβαλάκια έχω άρα η φετινή κατανάλωση ήταν 338 τσουβαλάκια, περίπου 1340€.

Νοέμβριος 15 μέρες 33 σακιά 33 x 15 = 495 κιλά (2.2 τσουβαλάκια 24 άωρο)
Δεκέμβριος 31 μέρες 102 σακιά 102 x 15 = 1530 κιλά (3.3 τσουβαλάκια 24 άωρο)
Ιανουάριος 28 μέρες 82 σακιά 82 x 15 = 1230 κιλά (2.9 τσουβαλάκια 24 άωρο)
Φεβρουάριος 28 μέρες 74 σακιά 74 x 15 = 1110 κιλά (2.65 τσουβαλάκια 24 άωρο)
Μάρτιος 18 μέρες 47 σακιά 47 x 15 = 705 κιλά (2.60 τσουβαλάκια 24 άωρο)

Σύνολο 338 τσουβαλάκια = 5070 κιλά για 120 μέρες.

Μέση κατανάλωση 24 άωρου 2.82 τσουβαλάκια.

Η περσινή κατανάλωση σε διάρκεια 138 ημερών ήταν 406 τσουβαλάκια = 6090 κιλά και 1600 κιλά ξύλα 1987.3€

Μέση κατανάλωση 24 άωρου 2.95 τσουβαλάκια συν τα ξύλα.

Την πρώτη χρονιά είχαμε τους θερμοστάτες το πολύ 22C° όπως και με το πετρέλαιο, φέτος όμως στο ένα διαμέρισμα τις περισσότερες ώρες κόλλησε στους 23.6C° και στο άλλο στους 23C°, αν συνυπολογίσουμε και αυτό συγκριτικά με την περσινή κατανάλωση υπάρχει μία υπολογίσιμη μείωση αν λάβουμε υπ΄όψιν και τα περσινά ξύλα, η οποία αν θέλετε οφείλεται στους "έξυπνους θερμοστάτες χώρου", στην υποτυπώδη αντιστάθμιση που έβαλα φέτος στο ένα διαμέρισμα και στον ηπιότερο χειμώνα.

Ευελπιστώ αφού ολοκληρωθεί η αντιστάθμιση, τον επόμενο χειμώνα να είναι πιο ομαλή η κατανάλωση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133617 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Καλό καλοκαιρι λοιπόν Σακη !!!
Εγώ δεν έχω σβήσει ακόμα, το Σ/Κ που έλειπα και έσβησα οταν γύρισα το σπιτι ειχε 19 βαθμούς, έχω και τα ζεστά νερά χρήσης και τον κρατάω αναμμενο. Με το πυρηνοξυλο συντήρηση κανει καθε 20 λεπτά χωρις σχεδόν καθόλου καπνο και η καταναλωση εχει φυσικα μειωθεί σημαντικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ