Bioplex HL-50 by SakiSystem

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134145 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Ίσως να προβληματίζεστε για τη συντήρηση αλλά έχω και μικρή κατανάλωση.
Το βεντιλατέρ στα καυσαέρια κάνει όλη τη δουλειά. Σήμερα που τελείωσα τα καθαρίσματα των δωματίων που διαθέτει η γυναίκα μου κοίταξα τα τούμπα. Έβγαλα έναν στροβιλιστή (inox ) με αυτιά σαν και τον δικόσ σου Σάκη να δώ αν είχε τίποτα επάνω και ήταν καθαρός.
Τα τούμπα δεν είχαν πιάσει τίποτα και αυτά.
Μπορεί να χρειάζονται 2-3 φορές το χρόνο απο ένα πέρασμα με τη βούρτσα με καύση πέλλετ αλλά σας το λέω έτσι για να δείτε ότι πόσο καθαρή μπορεί να γίνει η καύση του ξύλου και δεν είναι πάντα καπνιά και βρομιά.
Το λεβητοστάσιο επικοινωνεί με τον χώρο (125) τ.μ του υπόλοιπου ισογείου όπου βρίσκονται πλυντήρια, στεγνωτήρια, απλώστρες και το μόνο που μυρίζει είναι το μαλακτικό των ρούχων.
Ο λέβητας , αν γενικά, γίνει υπερπιεστικός όπως ο π.χ. ο δικός μου το μηδενικό σημείο πίεσης βρίσκεται στην έξοδο του καπνοσυλλέκτη.
Με αυτόν τον τρόπο προκύπτει υπερπίεση λόγω της ποσότητας αέρα του άλλου ανεμιστήρα αέρος. Επειδή η καύση ξύλου χρειάζεται αυξημένη προσθήκη αέρα περίπου 35-40% για O2=10 % παράγεται αρκετή ποσότητα καυσαερίων. Η διαφορά τώρα της πίεσης που προκύπτει από το σημείο μηδέν έως την είσοδο του αέρα εξωθεί με τεράστια δύναμη τα καυσαέρια και έτσι δεν κάθεται καπνιά στα τοιχώματα.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι ,η διαφορά της ειδικής φόρτισης της θερμαινόμενης επιφάνειας του λέβητα έχει μεγαλώσει και το καταλαβαίνω στην θερμοκρασία εξόδου. Αυτό προκαλεί αύξηση των θερμικών τάσεων στην εστία που θα μπορούσαν να παραβιάσουν κατά μία έννοια ,την διάρκεια ζωής του λέβητα.
Εσύ Σάκη , αν τοποθετήσεις στροβιλιστή στο μεγάλο τούμπο , επειδή ο λέβητασ σου έχει πολύ μικρή διαφορά ειδικής φόρτισης , θα αυξήσεις ελαφρώς την ειδική φόρτιση στο θάλαμο μεγαλώνοντας την ακτινοβολία στον θάλαμο (κέρδος) και ελαφρώς τη διαφορά τη παραπάνω . οπότε μικρό το κακό μπροστά στο θερμοκρασιακό κέρδος.
Επειδή έχεις πολύ καλό ελκυσμό Θα μεταφέρεις την υποπίεση κοντά στα τούμπα. Έτσι θα παρενοχλείς και λίγο τη φλόγα βγαίνοντας πάντα κερδισμένος όμως.
Επίσεις , ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι έχω (με καύση ξύλου πάντα), παρενόχληση της καύσης και πολύ φοβάμαι ότι το μηδενικό σημείο πίεσης έχει έρθει μέσα στα κανάλια συναγωγής λόγω αύξησης του ελκυσμού.
Δεν με ενοχλεί τίποτα απ' όλα αυτά βέβαια , αλλά μου αρέσει να μοιράζομαι με φίλους που δεν ξέρω, τεχνικές γνώσεις από το να βλέπω το χαζοκούτι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134150 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Καλησπέρα
Φίλε Στέλιο θα ήθελα τα φώτα σου και την άποψη σου..
Έχω το Bioplex 40 με τον ecomax750 λεπτομέρειες της εγκατάστασης θα βρεις www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
Το ταμπερ ελκυσμου ειναι ρυθμισμένο στα 12pa και ειναι μόνιμα ανοιχτό οταν υπάρχει φλόγα.
Τώρα καιω πυρηνοξυλο με alpha σε αναλογία βάρους 2 πυρηνοξυλο προς 1 πελλετ
Ο κοχλιας δινει 5.5-6gr /sec
Στο 100% της ισχύος ειναι απο 65 εώς 69 βαθμούς και ειναι 8" ταισμα ανά 30" και αέρας στο 52%
Στο 50% της ισχύος ειναι απο 70εως 72 βαθμούς και ειναι 8" ανά 36" και αέρας στο 45%
Στο 30% της ισχύος ειναι απο 73 εώς 75 βαθμούς (όπου μπαίνει σε συντήρηση ) και ειναι 6" ανά 32"και αέρας στο 43%
Στη συντήρηση 12" καθε 20' με αερα στο 45 χωρις καθόλου καπνο ή πολύ πολυ λίγο.
Μετα απο καθαρισμα ,άδειασμα της εστίας και έναυση η φλόγα στο 100% μετα απο 90min ειναι αυτή



Υπάρχει λίγος καπνος στο πάνω μέρος του θαλάμου μπροστά στα τούμπα, όμως στην αρχή πριν μαζέψει η εστια στάχτη η φλόγα ηταν πολύ χαμηλότερη δεν έφτανε στο καταλύτη αλλα δεν υπήρχε καθόλου καπνος και ο θάλαμος ειχε μια γκρι καπνά, οταν άρχισε να αναιβενει η φλόγα άρχισε και να εμφανίζεται καπνος μπροστά απο τα τούμπα και η καπνά στα τοιχώματα να γίνετε μαύρη.
Με προβλημάτισαν τα προηγούμενα πόστ και δεν κατάλαβα το σημείο μηδενικής πίεσης και τι επιρεαζει.
Απο αυτά που γράφεις μαλλον έχω αρκετές επικαθησεις, καθαρισμα περίπου καθε εβδομάδα.
Μήπως πρέπει να αύξησω την πίεση που ανοίγει το ταμπερ αλλα πόσο; νομίζω μπορώ μεχρι τα 40 pa
Τι θα βοηθούσε να μειωθεί ο κάπνος και οι επικαθησεις οταν καιω πυρηνοξυλο.
Με πελλετ δεν έχω καπνο στο θάλαμο και λιγοστές επικαθησεις αλλα στη συντήρηση έχω πολύ καπνο και πισσες. Γιαυτο δεν καιω πελλετ ξύλου μόνο του.
Πάντως νομίζω οτι με το πυρηνοξυλο δουλεύει καλυτερα απο το πελλετ ξύλου.
Καθε προταση σου ή συμβουλή καλοδεχούμενη
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134157 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
etsa67 έγραψε:
Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Γιατί πρέπει να καθαρίζεις τον λέβητα σου τόσο συχνά....
... Ο δικός μου καθαρίζεται μία φορά τον μήνα όταν δουλεύει με ξύλα, και μια φορά τον χρόνο με πέλλετ. ....

....Στην δικιά μου εγκα/ση ..... Από τις αρχές του Μάρτη δουλεύω τον Όκταγκον 70 kw. Τελικά τον καίω με alpha pellet 240 με ΦΠΑ απροβλημάτιστα εδώ και 15 ημέρες με καθάρισμα κάθε 3-4 ημέρες .

...Ίσως να προβληματίζεστε για τη συντήρηση αλλά έχω και μικρή κατανάλωση.

Μήπως κάτι δεν μας το λες καλά ; :dry: :dry: :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134158 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Στάθη θα μας στείλεις καλοκαιρινό φροντιστήριο μ΄ αυτά που μας γράφεις.

Πολλοί από τους όρους που γράφεις δεν θα ΄λεγα πως μου είναι τελείως άγνωστοι αλλά δεν τους έχω ξεδιαλύνει. Αν έχεις την διάθεση σε παρακαλώ κάνε μία όσο το δυνατόν επεξήγηση των όρων αυτών και κυρίως τον ρόλο που έχουν και από ποιους παράγοντες εξαρτώνται, σιγά σιγά όμως για να μην μου έρθουν πάλι μαζεμένα.

Ο λέβητας , αν γενικά, γίνει υπερπιεστικός όπως ο π.χ. ο δικός μου το μηδενικό σημείο πίεσης βρίσκεται στην έξοδο του καπνοσυλλέκτη.

Με αυτόν τον τρόπο προκύπτει υπερπίεση λόγω της ποσότητας αέρα του άλλου ανεμιστήρα αέρος Ποίου ανεμηστήρα

Η διαφορά τώρα της πίεσης που προκύπτει από το σημείο μηδέν έως την είσοδο του αέρα εξωθεί με τεράστια δύναμη τα καυσαέρια και έτσι δεν κάθεται καπνιά στα τοιχώματα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι ,η διαφορά της ειδικής φόρτισης της θερμαινόμενης επιφάνειας του λέβητα έχει μεγαλώσει και το καταλαβαίνω στην θερμοκρασία εξόδου. Αυτό προκαλεί αύξηση των θερμικών τάσεων στην εστία που θα μπορούσαν να παραβιάσουν κατά μία έννοια ,την διάρκεια ζωής του λέβητα.

Εσύ Σάκη , αν τοποθετήσεις στροβιλιστή στο μεγάλο τούμπο .... Η Thermostahll έχει αν πάω να ζητήσω ή να φτιάξω μόνος μου.

Επειδή έχεις πολύ καλό ελκυσμό Θα μεταφέρεις την υποπίεση κοντά στα τούμπα. Έτσι θα παρενοχλείς και λίγο τη φλόγα βγαίνοντας πάντα κερδισμένος όμως.

Και θα σου έχω έτοιμη την μαθητική εργασία για τον επόμενο χειμώνα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134159 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

fritakos έγραψε: Καλησπέρα
Φίλε Στέλιο θα ήθελα τα φώτα σου και την άποψη σου..
Έχω το Bioplex 40 με τον ecomax750 λεπτομέρειες της εγκατάστασης θα βρεις www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
Το ταμπερ ελκυσμου ειναι ρυθμισμένο στα 12pa και ειναι μόνιμα ανοιχτό οταν υπάρχει φλόγα.
Τώρα καιω πυρηνοξυλο με alpha σε αναλογία βάρους 2 πυρηνοξυλο προς 1 πελλετ
Ο κοχλιας δινει 5.5-6gr /sec
Στο 100% της ισχύος ειναι απο 65 εώς 69 βαθμούς και ειναι 8" ταισμα ανά 30" και αέρας στο 52%
Στο 50% της ισχύος ειναι απο 70εως 72 βαθμούς και ειναι 8" ανά 36" και αέρας στο 45%
Στο 30% της ισχύος ειναι απο 73 εώς 75 βαθμούς (όπου μπαίνει σε συντήρηση ) και ειναι 6" ανά 32"και αέρας στο 43%
Στη συντήρηση 12" καθε 20' με αερα στο 45 χωρις καθόλου καπνο ή πολύ πολυ λίγο.
.........................................................................................................................................................................................................................................................................


Δηλαδή Γεράσιμε ο πίνακας έχει τρις βαθμίδες συν μία της συντήρησης και βάζεις χρόνους ξεχωριστά σε καθεμιά; Στην συντήρηση έχει επιλογή φυσητήρα ON ή OFF ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134160 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

SakiSystem έγραψε:

fritakos έγραψε: Καλησπέρα
Φίλε Στέλιο θα ήθελα τα φώτα σου και την άποψη σου..
Έχω το Bioplex 40 με τον ecomax750 λεπτομέρειες της εγκατάστασης θα βρεις www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
Το ταμπερ ελκυσμου ειναι ρυθμισμένο στα 12pa και ειναι μόνιμα ανοιχτό οταν υπάρχει φλόγα.
Τώρα καιω πυρηνοξυλο με alpha σε αναλογία βάρους 2 πυρηνοξυλο προς 1 πελλετ
Ο κοχλιας δινει 5.5-6gr /sec
Στο 100% της ισχύος ειναι απο 65 εώς 69 βαθμούς και ειναι 8" ταισμα ανά 30" και αέρας στο 52%
Στο 50% της ισχύος ειναι απο 70εως 72 βαθμούς και ειναι 8" ανά 36" και αέρας στο 45%
Στο 30% της ισχύος ειναι απο 73 εώς 75 βαθμούς (όπου μπαίνει σε συντήρηση ) και ειναι 6" ανά 32"και αέρας στο 43%
Στη συντήρηση 12" καθε 20' με αερα στο 45 χωρις καθόλου καπνο ή πολύ πολυ λίγο.
.........................................................................................................................................................................................................................................................................


Δηλαδή Γεράσιμε ο πίνακας έχει τρις βαθμίδες συν μία της συντήρησης και βάζεις χρόνους ξεχωριστά σε καθεμιά; Στην συντήρηση έχει επιλογή φυσητήρα ON ή OFF ;


Ακριβώς σε καθε βαθμίδα μπορεις να ρυθμισεις ξεχωριστά την καθε παράμετρο.
Στην συντήρηση ο φυσητηρας δουλεύει σε ρυθμιζόμενη ένταση για μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω απο τον κοχλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ