Bioplex HL-50 by SakiSystem

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134026 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Καλημέρα σε όλους και περαστικά Στάθη
Ο δικός μου ειναι διπλού κοχλια, οταν φτάνει στην επιθυμητή θερμοκρασια σταματάει η τροφοδοσία και ο αέρας και η φλόγα σβήνει. Τα περισσότερα πελλετ ξύλο βγάζουν πολύ καπνο ο θάλαμος γεμίζει και υπάρχει καπνος στην καμινάδα.
Στο μίγμα πελλετ πυρηνοξυλο αυτο δεν παρουσιάζεται και δεν έχω καπνο. Γενικά οταν υπάρχει πυρηνοξυλο δεν έχω καπνο στην συντήρηση.
Πέρσι με κάποιες δοκιμές που έκανα με πελλετ ξύλου στην συντήρηση τη νύχτα γύρισε καπνο στο σιλο και τα βρήκα όλα μεσα γεμάτα υγροποιησεις (πελλετ, καπάκι σιλο).
Στάθη έρχεσαι καθόλου Αθήνα να τον δούμε και να τον μετρήσουμε ; Αν οχι μήπως έχεις κάποιον καλό καυστήρατζη στην Αθήνα που να ξέρει το μηχανημα. Πέρσι τον ειχε ανάψει ο Καλαμποκας αλλα δεν τον ειχε μετρήσει είχαμε πει να έρθει φέτος αλλα άλλαξε το τηλέφωνο του και δεν μπορώ να τον βρω.
Απο τη Thermostahl μου είπαν οτι δεν συνεργάζεται πια μαζί τους και ακόμα περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο για να μου που κάποιον άλλον....
Εχουν καλά μηχανήματα αλλα πάσχουν στην εξυπηρέτηση. Κάποιοι μηχανολόγοι στα κεντρικα ειναι γνώστες πχ ο κ Νίκος αλλα για να μπορέσεις να βοηθήσεις πρέπει να έρθει να δει το λεβητα εγκατεστημένο γιατι πολλοί παράγοντες τις εγκατάστασης επιρεαζουν την λειτουργία του
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134030 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Γεράσιμε καλημέρα.
Νομίζω πως προτεραιότητα έχει ο συντοπίτης του Στάθη ο Νίκος :P :P

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134032 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

SakiSystem έγραψε: Γεράσιμε καλημέρα.
Νομίζω πως προτεραιότητα έχει ο συντοπίτης του Στάθη ο Νίκος :P :P


Σωστά !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134039 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem

SakiSystem έγραψε: Γεράσιμε καλημέρα.
Νομίζω πως προτεραιότητα έχει ο συντοπίτης του Στάθη ο Νίκος :P :P

Ήρθα κι εγώ! Ο συντοπίτης του Στάθη. Απλά εγώ είμαι νότια Εύβοια κάνα τρίωρο από Λίμνη αλλά αν μπορείς, πολύ ευχαρίστως!!! Μερικές αλλαγές που έκανα, έβαλα ψηφιακό εμβαπτιζόμενο θερμοστάτη παράλληλα στο θερμοστάτη του χώρου και τον έχω ρυθμίσει ώστε να κρατάει το λέβητα σταθερά στους 60 βαθμούς. Έβαλα κι εγώ ένα βαριδάκι στο κλαπε του φυσητήρα όπως ο Νίκος από Τρίπολη, ψήλωσα και την καμινάδα.
Λόγω ζέστης μόνο την καμινάδα πρόλαβα να δοκιμάσω, βελτιώθηκε ο ελκυσμός, ο καπνός μειώθηκε αλλά συνεχίζει να βγαίνει αρκετή ποσότητα, να θυμίσω ότι έκαιγα σκέτο creta. Τώρα από θέμα πίσσας, καθαρισμού κλπ από του χρόνου μάλλον.
Τώρα όσων αφορά αυτό που λέει ο Στάθης για τη χρήση πελλετ σε μονό άξονα, αν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν μας τα λένε καλά από thermostahl μεριά! Εμένα έχει κάνει επιστροφή φλόγας δυο φορές και μάλιστα τη 2η χάλασε και η θερμοστατική βαλβίδα που τη χρεώνουν και 40 ευρώ παραπάνω από άλλους!
Τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι θέλει αρκετά λεφτά για να λειτουργήσει το σύστημα σωστά και πολύ μεγάλη ασχολία, κυρίως για άτομα που είναι ψιλοασχετα με το σπορ όπως είμαι εγώ. Και μια ερώτηση κρίσεως: αν τυχόν λείψουν οι άντρες του σπιτιού και πρέπει να ασχοληθούν οι κυρίες μας, τι γίνεται;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134040 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Νίκο σιγά-σιγά κάνεις αναβαθμίσεις, τον θερμοστάτη πάντως δεν κατάλαβα γιατί τον έβαλες έτσι, το κλαπέτο τώρα κλείνει τελείως όταν σταματά ο φυσητήρας ; Το Creta απ΄ ότι διαβάζω και αλλού, έχει καπνό και πολύ στάχτη, συμπέρασμα θα βγάλεις με κάποιο άλλο.

Για τον κοχλία μονό-διπλό, δεν είναι η μόνη εταιρεία που έχει για ένα θέμα διαφορετικές απόψεις και πάντα κατά το συμφέρον της ή για να δικαιολογήσει καταστάσεις.

Το αν θέλει πολλά λεφτά το σύστημα για σωστή λειτουργία είναι σχετικό, το σίγουρο είναι ότι θέλει πράγματι ασχολία που οι γυναίκες δύσκολα θα καταπιάνονταν.(μπορεί να πέσει και παντόφλα άμα την πεις τράβα κάτω να καθαρίσεις)

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134042 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Bioplex HL-50 by SakiSystem
Το θερμοστατη τον εβαλα ετσι ωστε οταν μπαινει σε συντηρηση να κραταει το λεβητα στους 60 βαθμους, ή οποιαδηποτε αλλη θερμοκρασια επιλεξω, σταθερα. Οταν ειναι κλειστος ο θερμοσταης του χωρου δουλευει ο εμβαπτιζομενος και τον βαζει σε λειτουργια για να κραταει τα νερα του σε σταθερη θερμοκρασια. Απλα φοβαμαι οτι αμα το συνδεσω οπως εσυ το θερμοσταη σου , επειδη δεν εχω δοχειο αδρανειας θα βαραει πολυ υλικο στο βροντο!
Το καλαπετο εκλεινε και πριν απο μονο του, απλα δεν ξερω καμια φορα οταν πηγαινε στην κατα ανοιχτη θεση αυτο το αξονακι μηπως κολλαγε.
Οταν λεμε οτι χρειαζεται δοχειο αδρανειας, τουλαχιστον 1000αρι για μενα,τριοδη απλη, τριοδη αναμειξης,αντισταθμιση κλπ κι επαναλαμβανω οταν αφορα καποιον ασχετο οπως ειμαι εγω που ειμαι και κουλος ακομα και δεν μπορω να τα βαλω μονος, ασ τα να πανε.
Ευτυχως σε αυτην την επιλογη ειχε συναινεσει και η συζυγος , γιατι εγω ημουν πιο υπερ του αεροθερμου ενεργειακου τζακιου, και τωρα που ζοχαδιαζομαι με δαυτο κι αφερωνω καμποσο χρονο δε μου πολυμιλαει!

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ