OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116091 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Θα σας παρουσιασω το νεο controller της OPOP μιας και το υποσχεθηκα

Λοιπον εχουμε και λεμε :

Το νεο controller της OPOP ερχετε να ανανεωσει / αναβαθμηση την γκαμα των καυστηρων της , ειναι συνχρονο , φουλ παραμετροποιησιμο , ειναι friendly use (touchscreen) και εχει εξοδο ethernet για συνδεση με το modem μας και παρακολουθηση μεσω Internet ειτε απο pc ειτε απο κινητο , επεισης αναβαθμηζετε μεσω ιντερνετ και το μενου μπορουμε να το εχουμε σε 24 γλωσσες συμπεριλαμβανομενου και των Ελληνικων .

ξεκιναω απο τις ερωτησεις που εχω ακουσει απο εσας .

1.καταργητε το παλιο controller και μπαινει αυτο , οποτε το παλιο δεν εχει καμια σχεση

2.αλλαζετε η πλακετα του καυστηρα ΕΚΤΟΣ εαν ειναι νεου τυπου που εχει 10 pin

3.η συνδεση με το ιντερνετ ειναι γελια , απλα συνδεουμε το ethernet .Μεσα στο controller υπαρχει ενα username , password (μοναδικα σε καθε controller) κανουμε μια εγγραφη στο stokercloud.dk και μετα παρακολουθουμε το λεβητα .
μπορουμε να κανουμε και login και να πειραξουμε τα ΠΑΝΤΑ σαν να ειμασταν μπροστα σε αυτον

Το μεγαλο ΑΤΟΥ του controller ειναι οτι κανει πληρη καταγραφη της λειτουργιας του καυστηρα , ετσι εχουμε μια πληρη εικονα πως δουλευε και μπορουμε να ξερουμε εαν δουμε κατι που δεν μας αρεσε να το διορθοσουμε .

Επεισης επειδη τα λεβητοστασια μας δεν εχουν ethernet (λογικο) μπορουμε
1.Να παρουμε ενα ζευγος powerline ,ειναι 2 συσκευες που τις βαζουμε στην πριζα και εκμεταλευονται το καλωδιο ρευματος στο να περασουν τα δεδομενα απο εκει .
2.Να τραβηξουμε καλωδιο ethernet στο λεβητοστασιο
και
3.Να παρετε ενα Wifi AccessPoint που να εχει την λειτουργια (ClientAccess) εφοσον ομως εχετε/φτανει το σημα wifi του router σας στο λεβητοστασιο

Ερωτησεις αποριες δεκτες
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116092 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
1.Λεβητοστασιο
2.AccessPoint
3.Παρακολουθηση μεσο iPad
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116098 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Ερωτησεις αποριες δεκτες


Αφού δεκτές, πάρε να 'χεις:

1. ΤΙΜΗ;;; (με όλες τις πιθανές παραμέτρους που αυτή μπορεί να έχει-με ή χωρίς ΦΠΑ-απόσυρση παλαιού controller κτλ)

2. Τα προβλήματα του παρελθόντος έχουν λυθεί;

Η κατανάλωση στο παλιό controller πέρσι που το είχαμε συζητήσει έβγαζε ότι ήθελε. Του έβαζες ότι έχεις βάλει π.χ. 100 κιλά καύσιμο στο σιλό, με τις αυτόματες ρυθμίσεις που έβαζε το test των 360sec. Κι αντί να συμβαδίζουν, αυτό μηδένιζε τον μετρητή πολύ πριν τελειώσει το καύσιμο. Αυτό έχει διορθωθεί στο καινούργιο;

Το auto compastion, είχε θέματα, δεν δούλευε με την ρύθμιση του ζυγίσματος σωστά, ήθελε πολύ πειραματισμό για να πετύχεις την ιδανική τιμή. Αυτό έχει διορθωθεί στο καινούργιο;

3. Τι παραπάνω πραγματικά χρήσιμο (και όχι απλά εφετζίδικο όπως το touch screen) προσφέρει από το απλό controller, πέρα του ότι βλέπεις real time τι κάνει ο λέβητάς σου (χρήσιμο για κάποιους-όχι όμως και για όλους), ώστε να αξίζει τα παραπάνω χρήματα που φαντάζομαι θα ζητάει από το απλό controller; Τι άλλο μπορείς να κάνεις που δεν μπορούσες με το απλό;

Ίσως ακούγομαι (διαβάζομαι-για την ακρίβεια) επιθετικός, αλλά δεν είμαι. Και μόνο για την real time παρακολούθηση, αν έχει λογική τιμή "ψήνομαι" να το πάρω (πολύ χρήσιμη για εμένα). Απλά αφού το έχεις ρωτάω τα πράγματα που δεν θα μου τα έλεγε εύκολα ένας αντιπρόσωπος ή απλός πωλητής.

Ευχαριστώ.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116101 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Βασιλη εχουμε και λεμε:
1. Τιμη δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ξερω ποσο το χρεωνει ο καθε πωλητης , εαν πω ισως γινει παρεξηγηση .
2.a. Μεχρι στιγμης μου δουλευει σωστα
b. Μου δουλευει σωστα , δεν μπουκωνει απλα οταν φτασει η θερμοκρασια για stop επειδη εχει αρκετο πελλετ ο κοχλιας του καυστηρα , ανεβαινει πολυ η αδρανεια , δηλαδη εαν κανει stop στο 72 , θα φτασει στους 87 , οποτε για εμενα και προσωπικη ασφαλεια ενω στη ζυγαρια εχω 900γρ (golden nuggets) το εβαλα στο 1200γρ , το ξαναλεω για δικη μου ασφαλεια και μονο.
3. Δεν εχει να ζηλεψει κατι ο κλασικος controller , μιλαμε παντα σε συγκριση με το κλασικο controller οπου εχει chip 6.77 και ανω , γιατι κατω απο το 6.77 εχει διαφορες ., εμενα προσωπικα δεν μπορω να πω , το γουσταρα τρελα , επειδη το προηγουμενο χειμωνα ειχα ανχος (δουλευει δε δουλευει , μηπως εσβησε μηπως μπουκωσε κα)

Εκτος απο αυτα που μου ρωτησες εχει ρυθμησεις σε περιπτωση που βαλεις δοχειο αδρανεις να μπορεις να το παρακολουθεις και να το ρυθμιζεις οπως και σε περιπτωση που βαλεις ηλιακους συλλεκτες για υποβοηθηση , απευθυνετε γενικα για ψαγμενους χρηστες


Σιγουρα ειναι στην κριση και στο πορτοφολι του καθενα , μπορεις να ρωτησεις τον αντιπροσωπο σου , για τιμη και να κρινεις εαν αξιζει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116103 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Βασιλη εχουμε και λεμε:
1. Τιμη δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ξερω ποσο το χρεωνει ο καθε πωλητης , εαν πω ισως γινει παρεξηγηση .


ΟΚ κατανοητό.
Στείλε Π.Μ. να έχω μια ιδέα τουλάχιστον.

2.a. Μεχρι στιγμης μου δουλευει σωστα


Παρακολούθησέ το όμως να δεις αν είναι γενικά σωστό.

b. Μου δουλευει σωστα , δεν μπουκωνει απλα οταν φτασει η θερμοκρασια για stop επειδη εχει αρκετο πελλετ ο κοχλιας του καυστηρα , ανεβαινει πολυ η αδρανεια , δηλαδη εαν κανει stop στο 72 , θα φτασει στους 87 , οποτε για εμενα και προσωπικη ασφαλεια ενω στο ζυγη εχω 900γρ το εβαλα στο 1200 , το ξαναλεω για δικη μου ασφαλεια και μονο.


ΟΚ

3. Δεν εχει να ζηλεψει κατι ο κλασικος controller , μιλαμε παντα σε συγκριση με το κλασικο controller οπου εχει chip 6.77 και ανω , γιατι κατω απο το 6.77 εχει διαφορες ., εμενα προσωπικα δεν μπορω να πω το γουσταρα τρελα , επειδη το προηγουμενο χειμωνα ειχα ανχος (δουλευει δε δουλευει , μηπως εσβησε μηπως μπουκωσε κα)

Σιγουρα ειναι στην κριση και στο πορτοφολι του καθενα , μπορεις να ρωτησεις τον αντιπροσωπο σου , για τιμη και να κρινεις εαν αξιζει.


Ευχαριστώ.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116104 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Re:OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Εγώ θα έλεγα να μας πεις περίπου το κόστος
Γι'αυτό τον λόγο υποτίθεται ότι υπάρχει το φόρουμ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο σε θέματα οικονομίας
Αν εσένα σου ζήτησαν π.χ. 200 ευρώ, θα ξέρω τι να περιμένω όταν θα πάω να το ζητήσω κι εγώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ